fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

15 Adımda Boyalı Saç Bakımı ve Koruma Yolları

Saçınızı yeni boyamışsanız ve yeni tarzınıza kavuşmuşsanız, bunun uzun sürmesini isterdiniz değil mi? Cevabınızı tahmin edebiliyoruz. Size yakışan rengi bulmuşken tabii ki bu rengin kısa süre içerisinde saçınızdan kaybolmasını istemezsiniz. Saçınızın rengini daha uzun süre korumak ve saçınızı daha uzun süre canlı bir görüntüde tutmak için ise uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. 15 adımda boyalı saç bakımı rehberimizde de saç boyasını koruma yollarını ve canlı görüntüyü uzun süre saklama yöntemlerini ele alacağız.

Hem saçınıza boya işlemini uygulamadan önce hem de saçınıza boya işlemini uyguladıktan sonra yapabileceklerinizi değerlendireceğiz. Toplamda ise 15 adıma yer vereceğiz. Hadi rehberimize geçelim ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden söz edelim.

15 Adımda Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Önerilerimizden tek tek söz edeceğiz ama önce tüm bu adımları ikiye ayırmak gerekiyor. Birinci kısım, saç boyası öncesinde yapılması gerekenler kısmı. İkinci kısım ise saç boyasından sonra bakım için öneriler kısmı. Evet yanlış anlamadınız, saçınızı boyamadan öncesinde de dikkat edeceğiniz noktalar var. Önce bu kısımdan başlayalım.

 

Saç Boyasını Uygulamadan Önce Öneriler

1.Öncesinde Saça Yağ Tedavisi Uygulamak 

Saç boyası içerisinde, belli kimyasal maddeler yer almaktadır. Bu kimyasal maddeler, saç tellerinin zayıflamasına ve yıpranmasına neden olur. Ayrıca saç tellerinizin gözenekli yapılarında da bir etki oluşturacaktır. Bu nedenle saçınızın, boyanın zararlı etkilerine karşı biraz daha korunaklı olması adına, saçınıza boya işlemi yapmadan birkaç gün öncesinde Saç Bakım Yağları ile yağ bakımı yapmaya başlayabilirsiniz. Boyadan 2-3 gün öncesinde başlanan yağ bakımı, saç tellerinizin göreceği zararı en aza indirecektir.

 

2.Saçlarınızı Boyamadan Hemen Önce Yıkamayın 

Boya işleminin yapılmasından hemen önce saçların yıkanması, saç tellerinizdeki ve saç derinizdeki doğal yağların gitmesine neden olur. Bu nedenle saçınızı boyamadan hemen önce yıkamamaya özen gösterin. Boyadan 2 gün kadar önce yıkama yapmanız, saç tellerinizde ya da saç derinizde doğal yağların kalmasını sağlayacaktır. Bu da saç boyasının saç tellerinize vereceği zararı yine en aza indirecektir.

 

3.Seçeceğiniz Boyayı İyi Belirleyin 

Kullanacağınız boyayı iyi belirlemeniz lazım. Saç boyası açısından bakacak olursak, satın alabileceğiniz ya da tercih edebileceğiniz çok sayıda marka var. En güvenilir ve kimyasal maddeler açısından en iyi çözümü sunan boyaları tercih etmek önemlidir. Güvenilen kaliteli markaların boyaları, yaşayacağınız sorunların da önüne geçmeye yardımcı olur. Bunun yanında boyama işlemi yapılmadan önce, kullanılacak malzemeye karşı herhangi bir alerjik durumunuzun olup olmadığını da kontrol etmenizi öneririz.

 

15 adımda boyalı saç bakımı rehberimiz için ilk kısmı tamamladık. Bu ilk kısım, sizin de okuduğunuz gibi boyama öncesi öneriler kısmı oldu. Şimdi geçelim boyama işleminden sonra saç bakım önerilerine. Bu kez daha çok boyalı saçı koruma yollarını ele almış olacağız.

 

Boyalı Saç Bakımı için Öneriler ( Boyamadan Sonraki Aşama)

 

4.Yeni Boyanmış Saçlarınızda Şampuan Kullanımına Dikkat Edin 

Saçlarınızı boyadıktan sonra, hemen şampuan kullanmamaya özen gösterin. Saç boyasının içerisinde yer alan kimyasallar, saç kütiküllerinizin açılmasına neden olacaktır. Uygulanan renk bu şekilde saç miline nüfuz edecektir.

Saç kütiküllerinizin tamamen kapanması ise 3 gün kadar (72 saat) sürebilir. Bu süre içerisinde şampuan kullanmanız, saç renginizin hemen solmasına ve mat bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Yeni saç renginizin daha canlı görünmesini istiyor ve boyanın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız bu adıma dikkat etmeniz gerekli.

 

5.Renk Koruyucu Şampuanları Tercih Edin 

Tercih ettiğiniz şampuan, boyalı saç bakımı için yine en önemli noktalardan birisidir. Zaten ilk 3 gün kadar şampuan önermediğimizi söyledik. Sonrasında da saç renginizi korumak adına, tercih edeceğiniz şampuanların renk koruyucu özellikli olmasına özen gösterin.

Renk koruyucu özellikli şampuanlar, hem saç renginizi korumaya yardımcı olur hem de doğal pH dengesinin korunmasını sağlar. Ayrıca yine bu tür özel şampuanlarda, besleyici bileşenlere yer verilir ve saç boyası koruması sağlandığı gibi saç telleri de onarılmış olur.

 

6.Daha Az Sıklıkla Yıkama Yapın 

15 adımda boyalı saç bakımı rehberimizin kilit noktalarından birisi de burası. Aslında sürekli saçı yıkayarak, temizlemek düşüncesi var. Fakat bu düşünce normal zamanlarda da  çok doğru değil.

Sık sık saçınızı yıkamak saç boyasını korumak için de doğru bir adım olmayacaktır. Saçınızın sık sık yıkanması, boyanın renginin daha çabuk solmasına neden olacaktır. Canlı görüntüden uzaklaşmaya başlarsınız. Burada kuru şampuanları da tercih edebileceğinizi ekleyelim.

 

7.Saç Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin 

Saç kremi, saç telleri üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturma noktasında etkilidir. Boyalı saç bakımı için uygun olan saç kremlerinden birini tercih ederek, saçınıza ek bir koruyucu ve besleyici katman kazandırabilirsiniz. Böylece saçınızın rengi daha uzun süre kalacak ve saçlarınız daha canlı görünecektir.

 

8.Yüksek Sıcaklıklarda Kalmamaya Dikkat Edin 

Saça yüksek ısı verilmesi, hem saç tellerinizin zarar görmesine hem de saç renginizin daha hızlı bir şekilde solmasına neden olacaktır. Özellikle fön makinesi gibi şekillendiricileri çok sık kullanmamak gerekir. Bunun dışında duş alırken de sıcak su kullanmak yerine, ılık ya da soğuk su tercih edilebilir. Böylece saçın yağ dengesine de çok fazla zarar verilmemiş olur.

 

9.Düzenli Saç Bakımını Göz Ardı Etmeyin

Saçınızı boyamak, çoğu zaman saçınızda bir protein hasarı yaşanmasına da neden olabilir. Saçınızın uzaması ve beslenmesi noktasında da protein ihtiyacı üst seviyelerdedir. Bu nedenle saçınızı besleyecek olan maskelere ve ürün bakımlarına da mutlaka devam edin. (1)

 

10.Saçlarınız için ek Besleyici Maddeler Kullanın 

Boyalı saç bakımı için kilit noktaların bir diğeri de ek besleyici maddeler kullanmak olacaktır. Özellikle vitaminler açısından besleyici destek ürünleri kullanabilirsiniz. Mesela C vitamini kafa derisindeki kan damarlarının sağlıklı kan akışına yardımcı olur. Bu da saçlarınızın daha iyi beslenmesini ve daha da güçlenmesini sağlar. C vitmini içeren Argan Yağlı Şampuan‘ı inceleyebilirsiniz.

 

11.Güneşten Korumasına Dikkat Edin 

Yaz ya da kış mevsimi fark etmeden, güneş ışınlarının saç üzerinde olumsuz etkileri vardır. Saçınızın uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması durumunda UV ışınlar, saç renginizin solmasına neden olabilir. Ayrıca saç tellerinizin ihtiyacı olan nemi de kaybetmesi durumu yaşanabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına, UV koruyucu ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Güneş Sonrası Krem ve Losyon Kullanımı

12.Saçınızın Fiziksel Anlamda da Bakımını Yapın 

Daha sağlıklı ve daha canlı bir görüntü için, saçınızın fiziksel olarak da bakımını yapmanız önemlidir. Saçınız boyamadan sonra zarar görmeye daha meyilli olacağı için daha fazla kırık uçlar ile karşılaşabilirsiniz. Düzenli olarak en azından uçlarınızı almanız, daha canlı bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

 

13.Saçınızı Çok Sık Boyamayın 

Boyalı saç bakımı rehberimizin yine en kritik noktalarından birine geldik. Yukarıda yer alan tüm önerilerimize karşın, saç renginiz beklediğinizden daha erken solabilir. Bu durumda sürekli saçınızı yeniden boyamanız doğru olmayacaktır.

Saçınızı çok sık boyamanız, uygulanan kimyasallar nedeniyle saçınızın zarar görmesine neden olur. Boyayla beraber saçınız çok daha cansız ve kırılgan bir yapıya gelebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için, sık sık boya yenilemelerine başvurmayın. Dip boyanız geldiği zaman da saçı tamamen yeniden boyamak yerine, buna özel olan ürünler ve işlemler uygulayabilirsiniz.

 

14.Klordan Mümkün Olduğunca Uzak Durun

Yüzme havuzları gibi yerlerde bulunan klor, saçınızın boyasının daha hızlı bir şekilde açılmasına ve renginin soluk gözükmesine neden olabilir. Havuza girecekseniz bone gibi koruyucular kullanabilirsiniz. (2)

Yine deniz suyunda da tuz gibi maddeler saçınızın renginin açılmasına neden olabileceğinden, denizde de bone gibi koruyucular kullanmanızı önerebiliriz. Denize girdikten sonra ne kullanacağınızı bilemiyorsanız 3 adımda Deniz Sonra Saç Bakımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

15.Bakım Yağlarını İhmal Etmeyin 

Tüm bu adımların yanında saç bakım yağlarını da kullanmayı ihmal etmeyin. Boyalı saç bakımı için düzenli besleyici ve koruyucu yağlar kullanmak, uzun süre canlı saç görüntünüzün koruyacaktır. Tabii ki yeni saç renginizi de.

 

15 adımda boyalı saç bakım rehberimiz için sona geldik. Saç boyasını korumak, gördüğünüz gibi çok da zor değil. Yine işin aslı düzenli ve sürekli bakımdan geçiyor. Tabii ki bir noktadan sonra renkte açılma ve köklerden gelen bir değişim söz konusu olacaktır ama bu süreyi en uzuna çıkarmak, sizin yapacağınız bakıma ve göstereceğiniz özene bağlı.

 

Sonraki Yazı: Saç Tipine Göre Bakım Nasıl Yapılır?

 

Kaynakça

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/

2.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11092265/

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X