fbpx
250 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Saç Dipleri Neden Kaşınır? Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç diplerinin kaşınması, zaman zaman çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle uzun süre devam etmesi durumunda, hayat kalitenizi de doğrudan etkileyen bir sorun olarak gösterebiliriz. Peki bu can sıkıcı sorunun neden kaynaklandığını biliyor musunuz? Saç dipleri neden kaşınır? Böyle bir sorun yaşadığınız zaman kaşıntı nasıl geçer?

Merak edilen çok fazla soru ve tabii ki çok fazla cevap var. Madde madde bu soruların ve cevapların üzerinde duracağız.

Saç Dipleri Neden Kaşınır? Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Tek bir cevap bir kenara dursun cevapları listelemek gerekiyor. Ama her şeyden önce uyarımızı yapalım. Saç diplerinin kaşınması durumu, bir sağlık sorununu işaret ediyor olabilir.

Birazdan sayacağımız nedenlerde de göreceksiniz. Bu durumda yapacağınız en iyi şey ise uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Sorunun giderilmesi için tedavi olmanız gerekebilir. Uyarımızı da yaptıktan sonra artık nedenlere geçebiliriz.

 

Kepek Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Saç derinizde kuruluk, kaşıntı ve pul pul döküle durumu varsa, kepek sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kepek sorunu bazen hiç kaşıntı yapmıyor olsa da bazen saç diplerinizin ciddi bir şekilde kaşınmasına neden olabilir.

Özellikle saç derinizde kuruluk arttıkça kaşıntının şiddeti de artabilir.

Yazı Önerisi: Kepekli Saça İyi Gelen Doğal Ürünler

Ne Yapılabilir?

Böyle bir durumda, kepek karşıtı ürünler kullanabilirsiniz. Kepeğe karşı etkili doğal ürünler kullanarak saç derinizi rahatlatmanız durumunda kaşıntınız azalabilir.

Fakat kepek sorunu çözülene kadar, kepeğe karşı etkili olan bu ürünleri sürekli kullanmanız gerekebilir.

Doğru ürünü kullanmanıza karşın, kepek sorununun bir türlü çözülmüyorsa bu durumda bir hekim desteği almanızı tavsiye ederiz.

 

Saç Derisinde Kurdeşen Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Özellikle yaz aylarında çok sık karşılaşılan kurdeşen, cildin diğer bölgelerinde oluşabileceği gibi kafa derisinde de oluşabilir. Deri üzerinde kırmızı kabarcıklar oluşmasıyla karşımıza çıkar.

Ciddi derecede kaşıntı oluşturması nedeniyle oldukça rahatsız edici olabilir.

Ne Yapılabilir?

Kurdeşen genelde gelip geçici olarak bilinir. Bir süre sonra kızarıklıkların geçmesi ve kendiliğinden kaşıntı etkisinin de giderilmesi beklenir. Bu süreçte rahatlatıcı bazı kremler ve doğal losyonlar kullanılabilir.

Fakat uzun süre devam ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurmak gerekecektir. Dermatologların inceleme yapması gerekebilir.

 

Saç Biti Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Saç derinize yerleşebilecek olan bitler, saç derinizin ciddi bir şekilde kaşınmasına neden olabilir. Böyle bir durumda saç derisine dikkatlice bakıldığı zaman, bitlerin gözükmesi durumu söz konusu olacaktır.

Ne Yapılabilir?

Tabii ki kaşıntının giderilmesi için bitlerden de kurtulmanız gerekebilir. Bitleri engellemek adına çeşitli ilaçlar ve şampuanlar bulunur. Uzmanlara danışarak bu ürünlerden alıp kullanabilirsiniz. Bitlerin öldürülmesi, saç diplerinizdeki kaşıntıyı durduracaktır.

 

Alerjik Reaksiyon Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Saç dipleri neden kaşınır sorusunun bir diğer cevabı da alerjidir. Kullandığınız saç bakım ürünü ya da kullandığınız şampuan cildinizde alerjiye neden olmuş olabilir. Bu durumda da saç derisinde sürekli kaşıntı ile karşı karşıya kalırsınız.

Ne Yapılabilir?

Ilık suyla saçınızı yıkayarak rahatlatabilirsiniz. Hemen sonrasında yapmanız gereken ise alerjiye neden olduğunu düşündüğünüz ürünü kullanmayı bırakmak olacaktır. Eğer bu ürünü bulamıyorsanız, yine uzman hekimlere başvurmanız gerekir.

 

Saç Derisinde Oluşan Saç Kıran Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Çok sık karşılaşılan bir sorun diyebiliriz. Saç diplerinde oluşan mantar nedeniyle saçınızda saç kıran dediğimiz hastalık ortaya çıkabilir. Bu sorunda da saç derisinde pullanmalar, döküntüler ve irin dolu şişlikler meydana gelebilir.

Deride oluşan bu sorun hem bölgesel saç dökülmelerine neden olur hem de aşırı derecede kaşınmaya neden olabilir.

Ne Yapılabilir?

Saç kıran sorunuyla karşı karşıyaysanız, mutlaka uzman bir hekimden destek almanız lazım. Her hangi bir ürün kullanmadan önce de doktora gözükmenizi tavsiye ederiz. Doktor sizin için en iyi olacak ürünü ya da ilacı önerecektir.

Yazı Önerisi: Saç Dökülmesi Neden Olur?

Egzama Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Atopik Dermatit adıyla bilinen bir tür egzama, saç derisinde meydana gelebilir. Saç derisinde belli bölgelerde meydana gelen kızarıklıklar ve kabarmalarla kendisini gösterir.

Oluştuğu bölgelerde yangıya ve kaşıntıya neden olur. Zaten böyle tanınır. Saç derisinde ekstra tahrişe de neden olabilir. Belli dönemlerde ataklar halinde de gözükebilir.

Ne Yapılabilir?

Yine aynı öneride bulunacağız ama doğru olan bu. Mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekecek. Uzman hekim size kullanacağınız ilaç ya da tedavi noktasında gerekli bilgileri verecektir.

 

Saç Derisinde Oluşan Mantar Nedeniyle Saç Diplerinin Kaşınması

Tıpkı saç kıranda olduğu gibi, farklı mantarlar nedeniyle de saç derisinde aşırı kaşınma sorunu ortaya çıkabilir. Saç derisinde oluşan mantar, her zaman saçlarda dökülmeye neden olmaz. Bu yüzden direkt olarak fark edemeyebilirsiniz ama deride döküntü ve saç derisinde kaşıntı, mantar oluşumunun işareti olabilir.

Ne Yapılabilir?

Yine her zaman olduğu gibi uzman hekime başvurmak ilk tercih olacaktır. Fakat mantarı engelleyici etkisi olan bazı doğal ürünlerden de faydalanılabilir.

Yazı Önerisi: Sarımsağın Saça Faydaları

Saç dipleri neden kaşınır açıklamaya çalıştık. Bu ve bunlar gibi benzer daha birçok neden sayılabilir.

Önemli olan nedeni tespit etmek olacaktır. Kaşıntının nedeni basit bir alerji olabileceği gibi dediğimiz gibi cilt hastalıkları da olabilir.

Nedeni kesin olarak bilmiyorsanız, hiçbir ürün kullanmadan önce doktorunuza başvuru yapın ve doğru ürünü öğrenerek kullanın.

Saç derinizi rahatlatmanız için yardımcı doğal ürünler de kullanmanız gerekebilir. Daha ciddi durumlarda ilaç tedavisi uygulamanız gerekebilir. Buna da karar verenler dediğimiz gibi doktorlar olacaktır.

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2022 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X