fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Güneş Sonrası Krem ve Losyon Kullanımı Nasıl Olmalı?

Yaz ayları geldi ve güneş ışınlarına maruz kaldığımız süreler uzadı. Özellikle tatil zamanlarında yüzerken, güneşlenirken ya da sahil keyfi yaparken, yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Tabii ki güneş ışınlarının olumlu etkisi olduğu kadar, cilt sağlığımız üzerinde olumsuz etkisi de bulunuyor. İşte olumsuz etkiyi en aza indirme konusunda ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Güneş sonrası krem ve losyon kullanımı da dikkat edilecek noktaların başında geliyor.

Güneş sonrası krem ve losyon kullanımı nasıl olmalı

Güneş ışınlarının oluşturduğu zararı en aza indirgemek için kullandığımız ürünler hakkında neler bilmeliyiz? Güneş sonrası kremi ne işe yarar? En önemlisi nasıl kullanılır? Hadi soruların cevaplarına bakalım.

Güneşin UV Işınları Nedir? Bilinen Zararı

Güneş sonrası kremlerin etkilerine ve nasıl kullanılacağı kısmına geçmeden önce, güneşin UV ışınlarından ve cilt üzerindeki etkilerinden söz edelim. Önce bir temeli öğrenelim ki bu ürünlerin etkisini daha iyi anlayalım.

Ultraviyole radyasyon yani UV, güneş gibi doğal kaynaklar ya da ark kaynağı ve solaryum gibi yapay kaynaklar tarafından üretilen bir enerji türüdür. Gözle görülemeyen ya da hissedilemeyen UV ışınları, çok fazla maruz kalındığı zaman cilt kanserlerine kadar neden olabilir.

Yine fazlaca UV ışınlarına maruz kalmak, cilt üzerinde güneş yanıklarının oluşmasına ya da cilt neminin azalmasından dolayı cildin yaşlanma etkisinin artmasına ve kırışıklıklara neden olabilir.

Ayrıca cilt üzerinde kızarıklık, hassas ciltlerde alerjik reaksiyon, kaşıntı ve döküntü gibi sorunlara da neden olabildiği bilinmektedir. (1)

3 adımda deniz sonrası saç bakımı yazımızı incelediniz mi?

UV Işınları için Nasıl Bir Koruma Gerekli?

Çok fazla UV ışınlarına maruz kalmanın sonucu olarak yaşanabilecek olumsuzluklardan ve cilt hasarlarından söz ettik. Peki ama UV ışınlarından korunmak için ya da bu ışınların etkisini azaltmak için ne yapmak gerekiyor? Aslında güneş sonrası krem ve losyon kullanımı da burada devreye giriyor. Ama adım adım ilerlemek en iyisi olacak. Aftersun kremlerinden önce de alacağınız önlemler var. (1)

 

Koruyucu Güneş Kremleri Kullanımı

Güneş ışınlarının bu zararlı etkilerinden korunmak için en temelde yapacağınız ilk şey koruyucu kremler kullanmak olacaktır. Yüksek faktörlü koruyucu kremler, UV ışınlara ve güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi daha dayanıklı hale getirir. Yapılan araştırmalarda koruyucu kullanımının, cilt kanserine neden olan melanom oluşumunu da büyük oranda azalttığı ortaya çıkmıştır. (3) Ayrıca cildin nemini de hapsederek, belli bir süreye kadar da cildin nemini korumasını sağlar.

koruyucu güneş kremleri kullanımı

Böyle bakıldığı zaman koruyucu güneş kremlerinin kullanımı da çok önemlidir. Nasıl kullanacağınız ve ne zaman kullanacağınız gibi noktalara dikkat etmeniz lazım. Genelde güneşe maruz kalacağınız zamanlardan hemen önce kullanılacak bu kremler ve koruyucular, her şeye rağmen %100 koruma sağlayacak demek mümkün değil.

Ne kadar yüksek faktörlü bir koruyucu kullanırsanız kullanın, güneşe maruz kaldığınız süreye göre yine de güneşin ışınlarından ve zararlarından olumsuz olarak etkilenebilirsiniz.

Bu nedenle fiziksel olarak da korunmanın yollarını aramalısınız. Direkt güneş ışınlarının geldiği alanlar yerine daha gölge alanları tercih etmek, yaz aylarında şapka takmak ve güneş gözlüğü kullanmak gibi önlemler de alınabilir. (2)

Ek olarak özellikle UV ışınların etkisini yatıştırmak ve cildinize ek bir onarım sağlamak açısından tamamlayıcı ve destekleyici bir ürün olarak güneş sonrası kremleri ve losyonları kullanabilirsiniz.

Gül Kürü Nemlendirici Yüz ve Boyun Kremi

UVA filtresi sayesinde zararlı güneş ışınlarının etkisinin azalmasına yardımcı olur. Tamamen vegan yapısıyla, cildi nemlendirir ve besler. Daha parlak ve canlı bir cilt görüntüsü elde etmenizde etkilidir.

  • Yeteri kadar kremi alın
  • Cildinize yedirerek masaj yaparak uygulayın
  • Göz çevresine uygulamamaya dikkat edin

 

Güneş Sonrası Krem ve Losyon Ne İşe Yarar?

Koruyucu güneş kremlerinin %100 koruma sağlayamadığını söyledik. Bu koruyucuları kullanıyor olsanız bile cilt üzerinde yıpranmalar ve yaşlanma etkisi yaşanabilir. İşte güneş sonrası krem ve losyon kullanımı bu etkinin en aza inmesine yardımcı olur.

 • Güneş ışınlarından dolayı nemini kaybeden ve kuruyarak kırışıklığa yatkın hale gelen ciltlerin nemini geri kazanması, UV ışınlarının etkisinin azaltılması, hafif yanıklarda cildin ferahlaması ve yanma hissinin azaltılması noktasında etkilidirler.
 • Nemlendirici yapıları sayesinde cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olurken, içeriklerinde yer alan etken maddeler sayesinde cildin onarımının da hızlanmasını sağlarlar.
 • Standart vücut nemlendiricilerine göre güneş sonrası krem ve losyonlar, biraz daha hassas ciltlere göre hazırlandıkları için sıradan nemlendiricilere göre de daha iyi bir etki bırakırlar.
 • Özellikle bileşeninde aloe vera kullanılan ürünlerde, hem iyileştirici etkinin arttığını hem de cildin yanma hissinin azaltıldığını biliyoruz. Bu nedenle bu tip ürünlerde sıkça aloe vera bileşenlerinin kullanıldığı da bilinmekte. Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi‘ni inceleyebilirsiniz.

Tabii ki güneş sonrası kremi ne işe yarar sorusunun cevabı tek merak edilen kısım değil.

Bu ürünlerin ne zaman kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı konusu da çok merak ediliyor. Doğru bir etki bırakması açısından kullanım detayları da çok önemli. Dilerseniz bu kısımlara doğru ilerleyelim.

Bitkisel Besleyici Vücut Bakım Yağı

İçeriğinde yer alan 5 farklı yağ, cildinizin hem ihtiyacı olan nemi geri kazanmasına hem de cildinizin tazelenmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca içeriğinde yer alan lavanta özleri sayesinde, ferah bir koku bırakacaktır.

 • Vücudunuz için yeterli miktarda yağı alın ve narince masaj yaparak uygulayın
 • Gece yatmadan kullanabilirsiniz
 • Cildiniz yağı emeceği için durulama yapmanıza gerek yoktur

 

Güneş Sonrası Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş sonrası krem ve losyon kullanımı için dikkat edeceğiniz çok önemli noktalar var. Bu noktalardan da söz ederek, doğru kullanımı nasıl yapabileceğinizden söz edelim.

 • Güneş sonrası kremi ne zaman sürülür, ne zaman sürülmez bilmeniz lazım. Eğer ağır derecede güneş yanıklarınız varsa ve cildiniz ciddi bir derecede tahriş olmuşsa, bu tür krem ve losyon ürünlerinin yerine uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Daha hafif durumlarda ya da sadece güneşin olumsuz etkisini gidermek adına ise bu tür ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Güneş sonrası kremi nasıl kullanılır kısmına gelecek olursak, önce cildinizi bir rahatlatmanızı öneririz. Ilık bir duş almanızın ardından, cildiniz henüz ıslaklığını yani nemini kaybetmeden güneş sonrası krem ve losyonları
 • Uygulama kısmında ise ürüne göre işlemin değişebileceğini göz önüne almanız lazım. Fakat birçok üründe olduğu gibi, yeteri kadar krem ya da losyonu alarak elinizle masaj yapar bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Güneş sonrası kremlerinin ne sıklıkla kullanılabileceği ise yine ürüne bağlı olarak değişebilir. Fakat burada da genel olarak su bazlı ürünlerin, günde bir ya da iki kez kullanıma uygun olduğunu biliyoruz.
 • Ilık bir duş sonrasında, cildinizi ekstra olarak rahatlatmak adına kullanabilirsiniz. Fakat bir kez daha hatırlatalım ki ağır derecede güneş yanıklarında, bu tür ürünleri kullanmadan önce uzman doktorlara başvurmak gerekiyor.

Gül Kürü %100 Doğal Gül Suyu Canlandırıcı Yüz Spreyi

Isparta’nın Rosa Damascena güllerinin suyundan oluşan tamamen vegan içeriği, cildinizi hem ferahlatır hem de tazelemeye yardımcı olur. Sıkılaştırıcı etkisi de olan Gül Kürü %100 Doğal Gül Suyu Canlandırıcı Yüz Spreyi, cildinizi yumuşatacak ve ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olacaktır.

 • Yeteri kadar uygulayın ve cildinize yedirin
 • Durulamanıza gerek yoktur

Gül Kürü %100 Doğal Dudak Nemlendiren Koruyucu

Bileşeninde yer alan %100 doğal gül yağı, doğal shea yağı, doğal jojoba yağı ve hindistan cevizi yağı, dudaklarınızın neminin korunmasını sağlar. İçeriğindeki E vitaminleri sayesinde ek bir koruyucu olmasının yanında, dudakların beslenmesini de sağlar.

 • Gerektiği herhangi bir zaman dudaklarınıza uygulayabilirsiniz

 

Dikkat Edilecek Olan Noktalar

Güneş sonrası krem ve losyon kullanımı için rehberimizin sonuna geldik. Ama son olarak yazımızın da bir özetini sağlayacak şekilde dikkat edilecek noktaları kısa kısa madde halinde verelim.

 • Güneşin zararlı etkilerinden ve UV ışınlarından korunmak adına mutlaka bir koruyucu üründen yararlanın.
 • Koruyucu ürünlere rağmen, ciltte kalan güneş etkilerini en aza indirmek ve cilde yeniden nemini kazandırmak için sizin için en doğru güneş sonrası krem veya losyonunu seçin.
 • Güneş sonrası krem ve losyon kullanmadan önce ılık bir duş alarak cildinizi rahatlatın. Sonrasında masaj yaparak kremi ya da losyonu uygulayın.
 • Eğer cildinizden güneşin etkilerine bağlı olarak daha ciddi yanıklar ve hasarlar varsa, bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurun.
 • Son olarak seçeceğiniz ürüne de önem verin. İçerisinde yer alan etken maddelerin, herhangi bir kimyasal barındırmadığı ve koruyucu içermediğinden emin olun. Zira zaten güneş etkisinden dolayı cildiniz hassaslaşacaktır. Cilde daha fazla zarar vermeyecek doğal ürünleri tercih etmek gerekir.

 

Kaynakça:
1- https://www.sunsmart.com.au/uv-radiation/what-is-uv
2- https://www.skincancer.org/press/sunscreen-101-how-to-get-the-most-out-of-your-sun-protection-products/
3- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21135266/

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X