fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

3 Adımda Deniz Sonrası Saç Bakımı

Deniz Sonrası Saç Bakımı özellikle deniz, kum ve güneş üçlüsüyle beraber bütün yılın yorgunluğunu atmak için tatile çıktığımız yaz aylarında ihtiyaç duyuluyor. Fakat aynı zamanda yaz mevsimi, cilt ve saç sağlığını düşünenler için de en çok dikkat edilmesi gereken mevsimlerden de biri. Zira bir yandan deniz suyunun tuzlu yapısı bir yandan da güneş ışınlarının etkisiyle beraber, saçınız ve cildiniz beklemediğiniz şekilde yıpranabiliyor. Bu noktada cilt için birçok öneri ve ürün var ama, peki ya saçlar? İşte bu rehberimizde deniz sonrası saç bakımı, güneş ışınlarının saça üzerinde bıraktığı etkinin giderilmesi gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağız.

Böylece iyi bir tatil keyfinden sonra yıpranmış, kırılan ve rengi solmuş saçlarla baş başa kalmamış olacaksınız. Dilerseniz daha fazla uzatmadan deniz ve güneş ikilisinin saçlarımız üzerinde etkisinden ve neler yapabileceğimizden söz edelim.

Deniz Sonrası Saç Bakımı

Yüzmeden Önce Yapılacaklar

Aslında başlığımız deniz sonrası saç bakımı ama biz işin en temelinden yani korumadan başlayalım. Daha iyi sonuç almak için önce deniz ve güneş etkisinden saçlarımızı korumak adına neler yapabileceğimize bakalım. Sonra deniz sonrasında neler yapacağımıza geçeceğiz.

Saçlarınıza Koruyucu Bir Yağ Uygulayabilirsiniz

Deniz suyu, tuz bakımından oldukça zengindir. Aslında deniz suyunun sahip olduğu yapı, genel olarak saç derisi için fayda sağlayan bir yapı olarak değerlendirilir. Zira tuzlu su, saç derisinde oluşabilecek olan mantar ve mikrobik oluşumların engellenmesine yardımcı olur.

Fakat aynı şeyi saç telleri için söylemek çok mümkün değil. Saç tellerine temas eden tuzlu su, saç tellerinin nemini kaybetmesine ve yıpranmasına neden olur. Buna bir de güneş ışınları ve UV ışınlar eşlik ettiği zaman, saç telleriniz iyiden iyiye yıpranacak ve nemini kaybedecektir.

İşte bu etkiyi en aza indirmek ve saçın sahip olduğu nemi korumak için, henüz denize girmeden önlem alabilirsiniz. Bunun için tamamen doğal bir saç kremi ya da yağı kullanabileceğiniz gibi, hindistan cevizi yağı gibi tamamen doğal ve koruyucu yağları da kullanabilirsiniz.

Argan Besleyici Onarıcı Saç Bakım Yağı

İçeriğinde yer alan argan yağı ile saçın ihtiyacı olan besinleri almasına yardımcı olur. Destek vitaminler ve bitki özleriyle beraber saçı onarır ve daha güçlü gözükmesini sağlar. Ayrıca saçın ihtiyacı olan nemi geri kazanmasına ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına da yardımcıdır.

  • Nemli ya da kuru saça, saç tellerine ve diplerine doğru masaj yaparak uygulayın.
  • İyice yedirdikten sonra 1 saat kadar saçınızda bekletin.
  • Yağın etkisini arttırmak için havlu ya da boneyle saçınızı bir süre kapatabilirsiniz.

Saç tellerine uygulayabileceğiniz bu ürünler sayesinde tuzun direkt olarak saç tellerine temas etmesini engellemiş olursunuz ve böylece saç tellerinin nem dengesini de bir miktar olsun korumuş olursunuz.

Ama burada seçeceğiniz ürünün çok önemli olduğunun altını çizelim. Tamamen doğal ürünler tercih. Saç sağlığınız için de çok önemli olan doğal ürünler, kimyasalların oluşturduğu olumsuz etkileri de ortadan kaldıracaktır. Hem saçınız için hem de deniz suyu açısından.

Bir önceki yazımız olan İlkbaharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı yazısını tavsiye ediyoruz.

Deniz ve Havuzdan Önce Saçınızı Tatlı Su İle Islatabilirsiniz

Bir miktar yağ uyguladıktan sonra, havuz ya da denize girmeden önce saçınızı tatlı suyla ıslatabilirsiniz. Bu şekilde saçınızın klorsuz suyla kaplanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle havuzlarda bulunan kimyasalların saçlarınızı kaplaması da bu şekilde engellenebilir. Ayrıca bu şekilde bir tatlı su tabakasının oluşturulması, denizde de saç tellerinizin fazla tuz emmesini önleyecektir.

Bone Kullanın

Zaten birçok havuzda zorunluluk olmakla beraber bone kullanımını da tercih edebilirsiniz. Denizde saç nasıl korunur, yağ ya da krem sürmek istemiyorum diyenlerdenseniz, saçlarınıza tuzlu suyun temas etmesini engelleyecek şekilde bone kullanabilirsiniz. Zaten birçok havuz için bone benzeri bir kapatıcının zorunlu olduğunu söyledik.

Bu saydıklarımız deniz sonrası saç bakımı değil de öncesinde neler yapılacağı konusu oldu. Şimdi asıl merak edilen kısma yani yüzme sonrasında saç bakımı için neler yapabileceğimiz bölümüne gelelim.

 

Deniz Sonrası Saç Bakımı için Yapılacaklar

Başlıkta belirttiğimiz gibi bunun için 3 farklı adımı sıralayacağız. Deniz sonrasında yapacaklarınıza geçelim.

1- Saçların Tatlı Su ile Durulanmasını Sağlamak

Deniz suyunun etkisiyle saçlarınız anlık olarak daha hacimli bir görüntüye kavuşabilir. Fakat tuzun saç tellerini yıpratmasını engellemek için ilk yapılacak şey, saçların kısa süre içerisinde tatlı suyla durulanması olacaktır.

Tuzlu suyun etkisini en aza indirmek ve saçı yıpratmasını engellemek adına, en kısa süre içerisinde tatlı suyla durulamanızı yapın ve bu ilk adımınız olsun.

2- Deniz Sonrası Saç Bakım Kremi Kullanımı

Deniz suyunda kaldığınız zaman ve bu sırada güneş ışınlarının sürekli saçlarınıza temasını düşünecek olursak, saçlarınızda bir nem kaybı yaşanacaktır. Nem kaybı ise bir süre sonra saçlarınızın dolgun görüntüsünü kaybetmesine neden olur.

Bunu engellemek için ise bir destekleyici ürün kullanabilirsiniz. Önce tatlı suyla saçınızı durulayın ve arkasından da deniz sonrası saç bakım kremi ya da deniz sonrası saç bakım spreyi ürünlerinden birini kullanarak, saç tellerinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlayın.

Otacı LAB No:5 Durulanmayan Saç Kremi

Tamamen vegan formüle sahip olan Otacı LAB No:5 Durulanmayan Saç Kremi, içeriğinde yer alan %100 doğal yağlar ve sağlıklı vitaminler ile saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur. Saç uçlarına derinlemesine bakım yapması sayesinde, saçlarınızdaki ışıltıyı ve doğal parlaklığı destekler.

  • Yeteri kadar kremi avuç içine alın ve elinize yayın.
  • Nemli saç tellerine yavaşça uygulayın
  • Saçlarınızı durulamayın
  • Saçınıza istediğiniz şekli verin ve kremin kurumasını bekleyin

 

Böylece uzun vadede saçınızda oluşabilecek olan yıpranmanın ve kırılmaların önüne geçmiş olursunuz. Saçınızın dolgun görüntüsünü korursunuz.

3- Geniş Dişli Bir Tarak ile Saçlarınızı Tarayın

Aslında bu adımı, nemlendirici ürünü kullanırken de uygulayabilirsiniz. Ama yine ek bir adım olarak belirtelim. Islak saçlarınızda kabarma ve saç tellerinde karışıklık oluşması gibi sorunları engellemek için, geniş dişlere sahip olan bir tarak ile saçlarınızı yavaşça uçlarına doğru tarayın.

Bu işlem, saçlarınızdaki kabarma sorununu giderme ve karışıklıkları açma noktasında bu büyük bir yardımcı olacak. Dediğimiz gibi bu adımı, nemlendirici krem ya da nemlendirici sprey uygularken de yapabilirsiniz.

Deniz sonrasında 3 adımda saç bakımını bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aylık ya da haftalık olarak uyguladığınız bir saç bakım rutininiz varsa, yine saç bakım rutininizi de aksatmamanız gerektiğini hatırlatalım.

Öyle ki tıpkı ciltte olduğu gibi saçlarda da yaz mevsiminde daha özenli bir bakım yapmak gerekebiliyor. Daha önce yayınlamış olduğumuz Saç Dökülmesi Neden Olur? yazımızı da inceleyerek saç bakımınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Denize girmeseniz bile, sadece güneş ışınlarının etkisiyle saçlarınızda yıpranma, kuruma ve nemini kaybederek kırılma gibi sorunlar yaşanabiliyor. Haliyle bakımları aksatmamak, saç sağlığı için de hayati bir önem taşıyor.

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X