fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

İlkbaharda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Kışın sert ve zorlu şartları, cildinizde soluk ve yorgun bir görüntü oluşmasına neden olmuş olabilir. Soğuğun, kış şartlarının cildinize kaybettirdiği nemi ve parlak görüntüyü iyi planlanmış bir cilt bakım rutiniyle geri kazanmanız ve yaza canlı görünen parlak bir ciltle girmeniz mümkün. Peki bunun için nasıl bir cilt bakımı rutini izlemek lazım? İlkbaharda cilt bakım rutini nasıl ilerlemeli?

Rehberimizde bu sorulara tek tek cevap arayarak, yaz aylarına aradığınız canlılıkta bir ciltte girme konusunda sizlere yardımcı olacağız. Bakım önerileri ve rutine geçmeden önce en temelden başlayarak ilerleyelim.

ilkbaharda cilt bakım rutini

 

Cilt Bakımı

Doğru bir bakım için önce tam olarak neden bahsedildiğini anlamak gerekiyor. Bu noktada cilt bakımı nedir sorusunun cevabını iyi anlamamız lazım. Kısa bir tanımlama yapmak gerekirse Cilt bakımı; cildin zaman içerisinde ihtiyaç duyduğu besin ile vitaminleri sağlamak, cildi nemlendirmek ve temizlemek adına çeşitli ürünler de kullanılarak yapılan bakımdır.

Cilt bakımını bir bütün olarak ele almak gerekir. Sadece belli birkaç ürünü kullanarak değil de bir bütün olarak değerlendirme yapmak, sağlıklı ve güzel görünen bir cilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Cildinizin temizliğine dikkat etmeli, hijyenini sağlamalı, gerektiği nemi kazanmasını sağlamalı ve aynı zamanda cildin beslenmesine özen göstermeniz lazım. Yani bütün olarak değerlendirip, sağlıklı bir cilde ulaşmak adına tüm bunları kapsayan cilt bakım rutini oluşturmalısınız.

İlkbaharda cilt bakım rutini için de aynı durum geçerli. Tek yönden değil de kapsayıcı olarak değerlendirme yapmak gerekli.

 

İlkbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı nedir açıkladığımıza göre artık cilt bakımı nasıl yapılır kısmına geçebiliriz. İlkbaharda cilt bakım rutini oluştururken, ilk dikkat edeceğiniz nokta bakımın sıralaması olacaktır.

Cilt bakımı sıralaması, yapacağınız bakımın cildinize ne derece etki edeceği kadar önemlidir. Doğru ürünleri, doğru yöntemleri tamamen doğru sırayla uygulamanız lazım.

Basit bir örnekle açıklama gerekirse; cilt bakım sıralaması noktasına çok dikkat etmediniz. Cildinizi temizlemeden bakım ürünleri kullandınız. Çoğu zaman bu bakım ürünlerinden tam olarak istediğiniz etkiyi alamazsınız. Çünkü cildi temizlemediğiniz için kir ve ölü derilerle kapalı olan gözenekler, kullandığınız ürünlerin tam olarak emilmesini engelleyebilir.

Sadece bu basit örnekten bile cilt bakım sıralaması neden önemli anlıyoruz. Peki durum böyleyken İlkbaharda cilt bakım rutinimizde, cilt bakım sırası nasıl olmalı? Hangi aşamaları nasıl geçmemiz gerekiyor?

İşte rehberimiz asıl kısmına yani öneriler bölümüne geliyoruz. Hiç uzatmadan bakım rutini için doğru sıralama ile önerilerimize geçelim.

 

Sabah Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Burada bir ayrım yapacağız. Cilt bakımını, gündüz ve gece olarak iki ayrı şekilde ayırmamız gerekecek. Böylece daha efektif bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Cilt bakım sırası da gündüz ve geceye göre değişebilir. Ayrımı neden yaptığımızı, önerilerin sonunda daha iyi anlayacağınızı umut ediyorum. Dilerseniz artık sabah rutinine geçelim.

Sabah yapılan ya da gündüz yapılan cilt bakımları, çoğu zaman koruma odaklı oluyor. Gün içerisinde cildinizin maruz kalacağı güneş ışınları, tozlar, kirler, kötü havanın oluşturduğu etkiler gibi etkilere karşı ek bir koruma sağlanması amaç ediniyor. Sabah cilt bakımı sırası nasıl olmalı diyenler için sıralamamıza geçiyorum.

 

1. Cildi Temizleme

Cilt bakımı sıralamasında gece ya da gündüz rutini fark etmeden ilk yapılacak şey cildi temizlemek olacaktır. Özellikle gündüzleri cildinizin ürettiği yağları temizlemek, cildin gözeneklerinin açılmasını sağlayacaktır.

Bakım için kullanacağınız ürünlerin cildinizde daha iyi emilmesi adına temizleme adımını atlamamanız gerekiyor. Peki gündüz rutininde cilt temizleme işlemini nasıl yapmamız lazım?

Nasıl Yapılmalı?

 • Cildinizi önce duru su ile yıkayabilirsiniz.
 • Cildinizi kuruladıktan sonra, yine cildinize uygun olan temizleyici ürünü seçerek uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz ürüne göre ufak farklılıklar olsa da genelde temizleyicilerin kullanım şekli de aynıdır.
 • Eğer su bazlı cilt temizleyicilerinden birini tercih etmişseniz, makyaj temizleme pedi gibi bir ped yardımıyla temizleyiciyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Eğer temizleme köpüğü ürünlerinden birini tercih etmişseniz, o zaman bir miktar köpüğü elinize sıkın. Sonrasında masaj yaparak cildinize uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın.

Cilt temizleme işlemi, cilt bakımı sıralamasında ilk adım ve dediğimiz gibi en önemli adım. Burada kullanacağınız ürünlerin önemi de büyük. Cilt pH dengesini koruyacak ürünler olmalı(4). Özellikle doğal ürünleri tercih etmek cildinizin tahriş gibi sorunlar yaşamasının önüne geçecektir.

Temizleme mendilleri gibi cildi tahriş edebilecek ürünlerden çok; doğal, su bazlı, yağ bazlı ya da köpük şeklinde temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olması adına tercih edilebilecek ürünümüzden de söz edelim.

Gül Kürü Canlandırıcı Yüz Temizleme Köpüğü

Köpük formunda ve kullanımı bir hayli rahat olan temizleyici, içeriğince yer alan aloe vera ve doğal gül özleriyle cildinizi nemlendirir ve yağının dengelenmesine yardımcı olur. Ciltte bir ferahlık verdiği gibi, Doğal Isparta Gül Esansı ve Doğal Sertifikalı Aloe Vera içerir. İçerisinde herhangi bir silikon, paraben, sentetik esans, hayvansal madde ve boyar madde içermez.

Makyaj temizliğinde de kullanabileceğiniz temizleyicinin kullanımı da oldukça basittir. Tek yapmanız gereken yeterli miktarda elinize sıkmak ve cildinize masaj yaparak uygulamak olacak.

İlkbaharda cilt bakım rutini için artık ikinci adıma geçiş yapabiliriz. Cildimizi temizlediğimizi düşünerek devam ediyoruz.

 

2. Cilde Tonik Uygulamak

Tonikler, cildi yenilemek ve nemlendirmek için kullanılan ürünlerdendir. Cildi temizledikten sonra geride kalan kiri çıkarmak, geride kalan ölü hücrelerin alınmasını sağlamak ve cildi biraz daha nemlendirmek için kullanılır.

Diğer bakım ürünlerine geçmeden önce tonik kullanılarak bir nevi cilt, diğer bakım ürünlerine karşı da hazırlanmış olur. Genelde alkol bazlı ürünler olsa da daha hassas ciltler için su bazlı doğal ürünler de bulmak mümkün.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Temizleme ürünlerinde olduğu gibi toniklerin uygulanması da oldukça kolaydır.
 • Yeteri kadar tonik makyaj pedi benzeri bir ped üzerine dökülür ve dışa doğru bir hareketle yüze sürülür.

Yine burada da cilt bakımı ürünleri içerisinden hangisini seçtiğiniz önemli olacak. Cildi tahriş etmeyecek ve tamamen doğal bitki özlerinden hazırlanan tonikler var. Bir örnek ürünümüzden söz edelim.

Gül Kürü %100 Doğal Gül Suyu

%100 doğal sadece Isparta Gülleri’nin suyunu içeren gül kürü, cildinizin ve boynunuzun yeterince yumuşamasını sağlar. Cildinizi tazeler ve doğal gül suyunun etkisiyle beraber cildinizi sıkılaştırır.

Tüm ciltlerin kullanımı için uygun olan gül kürü, içerisinde herhangi bir kimyasal madde içermez. SLES, SLS, boyar madde, paraben, silikon, hayvansal madde, sentetik esans bulundurmaz.

 

3. Cilt Bakım Serumu Kullanımı

İlkbaharda cilt bakım rutini için ilk aşamayı tamamladık diyebiliriz. Cilt bakım sırası için temizleme ve tonik uygulaması ilk iki aşama. Bu kısmı gruplandırarak başlangıç aşaması olarak da değerlendirebiliriz.

Artık cildinizin de temizlendiğini düşünerek bir sonraki adımdan devam edelim. Bu kez serum kullanımına geçeceğiz.

Cilt bakım serumları, yüksek konsantrasyonda belli besleyici ve onarıcı bileşenler içeren ürünlerdir. Antioksidan özelliğinin olduğunu da bildiğimiz serumlar, içerisinde yer alan vitaminler ile beraber temizleme işlemi sonrasında cildin ihtiyacı olan besinleri sağlar.

Ayrıca cilt bakım serumlarının antioksidan etkisi, cildi sıkılaştırır ve çoğu zaman içerisinde yer alan vitaminlerle beraber dış etkilerin oluşturacağı hasara karşı bir koruma katmanı oluşturulur. (1)

Nasıl Kullanılmalı?

 • Serumlar genellikle damla formunda gelmektedir.
 • Yüze ya da boyun bölgesine birkaç damla damlatılıp, ardından yedirilerek cilde uygulanır.

Cilt bakım serumu için tercih edilecek olan ürünlerde mümkün olduğunca içerisinde kimyasal yer almayan, besleyici yönü yüksek ürünleri tercih etmek gerekir. Böylece cilt bakımı faydalarını daha net hissedebilirsiniz.

 

4. Göz Kremi Uygulaması

İlkbaharda cilt bakım rutini için bir sonraki adımımız göz çevresi üzerine olacak. Göz çevresi yüzün en hassas bölümlerinden birisi. Daha ince ve hassas olduğu için yaşlanma belirtilerini de ortaya çıkaran ilk kısım diyebiliriz.

İnce kırışıklık şeklinde çizgiler, kararma ve şişkinlik gibi belirtilerle beraber yaşlanma etkilerini ortaya çıkarır. Bu nedenle cilt bakımı sıralaması içerisinde, göz çevresi uygulamalarını kesinlikle önemli bir yere almak lazım.

Burada kullanacağınız ürünleri de dikkatli seçmeniz gerekiyor. Göz kremleri, bu bölgedeki daha ince ve hassas olan cilde uygun olan kremlerdir. İyi bir göz kremi kullanmak, zaman içerisinde oluşabilecek yaşlılık etkilerini en aza indirecektir.

Özellikle doğal ürünlerin besleyici yapısı, göz çevresindeki ince deriye ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri sağlar. O rahatsız edici karanlık görüntünün oluşmasının önüne geçer.

Nasıl Uygulanmalı?

 • Göz çevresi kremlerinin genel anlamda kullanımları aynıdır.
 • Göz kremini yüzük parmağınıza alırsınız, göze temas etmeyecek şekilde masaj yaparak göz çevresine uygularsınız.
 • Kremi göz çevresine iyice yedirmeniz gerekir.

Cilt bakımı rutinimizde bir sonraki adıma geçmeden önce bir noktadan söz etmek istiyorum. Burada illa ki her adım uygulanacak ya da her adım için bir ürün kullanılacak gibi bir durum söz konusu değil. Cilt bakımı faydalarını en net şekilde hissetmek adına önerilerde bulunuyoruz ama kendi cilt tipinize göre bazı adımları uygulamayabilirsiniz.

Mesela cilt bakım serumu kullanmazsınız da sadece besleyici ve nemlendirici krem kullanırsınız. Burası artık size kalıyor. Asıl dikkat edeceğiniz nokta, izleyeceğiniz sıralama olacak. Yani her adımı uygulamanıza gerek yok ama sıralamayı bozmamanız lazım. Mesela cildi temizlemeden nemlendirici ya da krem sürmeyin gibi. En başta söylediğimiz gibi cilt bakım sırası önemli.

Uyarımızı da yaptığımıza göre artık ilkbaharda cilt bakım rutini için bir sonraki aşamayla devam edebiliriz.

 

5. Nemlendirici Uygulaması

Nemlendiriciler cildimiz için oldukça önemlidir. Yaşlanma etkisini en aza indirmek ve yavaşlatmak adına, cildin nem dengesini korumak lazım. Özellikle kuru cilt tiplerinde, nemlendiriciler kullanılmadığı zaman, ciltte pullanmalar ve kırışıklıklar olduğunu görebilirsiniz.

Bu nedenle cilt bakımı rutini için nemlendiriciler olmazsa olmaz. Cildi yumuşatacak kremler ve bazı özel balsamları tercih edebilirsiniz. Özellikle dudak bölgesi için ek bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye edeceğim. Zira dudak bölgesi de neme çok ihtiyaç duyuyor ve çoğu zaman bakımı atlanıyor.

Dudaklarda çatlama ve ölü derilerin oluşturduğu kötü görüntüden kurtulmak için de dudaklar için ekstra bir nemlendirici kullanabilirsiniz. (3)

Cilt Nemlendirici Nasıl Kullanılmalı?

 • Nemlendirici cilt bakım ürünleri için kullanım çok basittir.
 • Nohut büyüklüğünde olacak şekilde kremi elinize alın ve önce yanaklara olacak şekilde yedirerek sürmeye başlayın.
 • Kremi uygularken yukarı doğru hareketlerle uygulamaya özen gösterin.

Dudak Nemlendirici Nasıl Kullanılmalı?

 • Balm ya da direk olarak nemlendiriciyi çok fazla olmayacak şekilde tüm dudak yüzeyine sürün.
 • Dudaklarınıza iyice yedirin.

İlkbaharda cilt bakım rutini için nemlendirici adımı da bu şekilde. Burada cildinizin durumu da çok önemli belirtelim. Ürün seçiminden, nemlendiriciyi ne sıklıkla kullanacağınıza kadar her şey tamamen cilt durumuna bağlı. Dilerseniz hem dudak nemlendirme hem de cilt nemlendirme için ürünlerimizden söz edelim.

Gül Kürü %100 Doğal Dudak Nemlendiren Koruyucu

Yağlar konusunda çok zengin olan gül kürü %100 doğal dudak nemlendiren koruyucu içerisinde; %100 doğal gül yağı, doğal shea yağı, hindistan cevizi yağı, organik jojoba yağı ve E vitamini bulunduruyor.

Bu bileşenler sayesinde dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi elde etmesine yardımcı olduğu gibi, dudak dokusunun da beslenmesini ve çok daha canlı gözükmesini sağlıyor. Ayrıca kullanımı da çok basit. Dudaklarınız kuruduğu zaman, kolayca sürebilirsiniz.

Gül Kürü Nemlendirici Yüz ve Boyun Kremi

Cildinizin ihtiyacı olan nemi elde etmeniz, daha canlı ve daha parlak bir cilt görüntüsüne kavuşmanız adına yardımcınız olacak. Gül kürü nemlendirici yüz ve boyun kremi, tamamen doğal gül yağları ile cildi hem beslemekte hem de cilde nemini kazandırmakta. Yüz ve boyunda kullanıma uygun olan krem, UVA filtresi sayesinde güneş ışınlarının cildiniz üzerinde oluşturacağı olumsuz etkinin de önüne geçiyor. Uygulama aşamasında ise dikkat edeceğiniz bir nokta var. Kremi yeteri kadar alıp yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz ancak göz çevresi için değil.

Evet sabah cilt bakım rutinimiz için büyük bir kısmı tamamladık. Ama birkaç önemli adımımız daha var. Sonrasında gece cilt bakımı rutinine geçeceğiz.

 

6. Bakım Yağları

Bakım yağları konusu biraz dikkat edilmesi gereken noktalardan. Özellikle yüzde uygulanan yoğun bakım yağları, gözenekleri belli oranda kapatır. Emilmesi biraz zaman alır. Aslında yukarıda söz ettiğimiz tüm adımlarda kullandığımız ürünlerin, bileşenlerini ve nemini ciltte hapseder desek yeridir.

Cilt bakım rutini için de önemli olan yağların, kullanılması zorunlu değil ama kullanılması büyük oranda artı sağlıyor. Önemli olan nokta, yağların en son kullanılması gerektiği. Yukarıdaki tüm adımlardan sonra yağları kullanmanız gerekiyor çünkü aksi halde diğer ürünlerin ciltte emilmesi çok mümkün değil. Yağlar bunu engelleyecektir.

Nasıl Uygulanmalı?

 • Ürüne göre, yeteri kadar ya cilde damlatılarak ya da bir ped yardımıyla sürülebilir.
 • İyice yedirilmesi gerekir. Ayrıca cildin yağı emmesini de beklemeniz lazım.
 • Hemen üzerine makyaj yapmayın. Kısa bir süre bekleyin. Seçeceğiniz yağlar hızlı emilen yağlar olursa, bu konuda da avantajınız olacaktır.

İlkbaharda cilt bakım rutini için hala söyleyeceklerimiz var. Cilt bakım sıralamasını buraya kadar doğru bir şekilde takip etmişseniz, işin büyük bir kısmını tamamladınız demek. Peki ya bundan sonra ne yapacağız?

 

7. Güneş Koruyucu

Özellikle ilkbaharda ve yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi artar. Direkt olarak güneş ışınlarına maruz kaldığınız zaman uzar. Bu da UV ışınların cildinizdeki yaşlanma etkisini arttırmasına neden olur. Ayrıca sağlık açısından da ciltte zararlara neden olabilir.

Yukarıda kullandığımız tüm ürünler, belli bir orana kadar koruma sağlar ve bir koruyucu tabaka oluşturur ama bunun yeterli olmayacağını belirtelim. Ek olarak bir de güneş koruyucu kremleri kullanmanız önerilir.

Güneş koruyucu kremleri, güneş ışınlarının zararlı etkilerini gidermek için size yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta, tüm bakımdan sonra güneş koruyucuları kullanmanız. Güneş koruyucu ürünlerinden sonra kullanacağız bakım ürünleri, güneş koruyucunun seyrelmesine neden olabilir. (2)

Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak adına en son uygulama yapmanız lazım. Zaten sıralamada da verdik ama yağlardan bile sonra uygulanacağını bir kez daha hatırlatalım.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Cilt tipine uygun olan bir koruyucu seçilmeli.
 • Yeteri kadar alın ve yüzünüze masaj yaparak geniş hareketlerle uygulayın.
 • 15-30 dakika arasında bekleyin.

Cilt bakım sıralamamızı tamamladık. Şimdi özellikle kadınların merak ettiği bir konuya daha değinmek lazım. En başta “sabah cilt bakım rutini” için adımları paylaştığımızı belirtmiştik. Tüm bu bakımın üzerine makyaj da yapmak isteyebilirsiniz. Peki bu durumda nasıl bir yol izlemeli?

Makyaj Yapmak için Bir Sonraki Adım

Tüm bu bakım ürünlerinin üzerine makyaj yapmak istiyorsanız, fondöten ile bir taban katmanı oluşturabilir ve pürüzsüz taban üzerinde istediğiniz gibi makyaj yapabilirsiniz. Burada seçeceğiniz ürünlerin kalitesinin yüksek olması, cilt sağlınız için de önemlidir.

Makyaj detayıyla beraber artık cilt bakımı nasıl yapılır sorusu için ilk parçanın yanıtını vermiş olduk. Yani sabah nini uyguladık. İlkbaharda cilt bakım rutini rehberimize başlarken söylediğimiz gibi bir de bunun gece bakımı var. Belli başlı değişikliklerle gece bakımı da yine rutin olarak yapmanız gereken bakımlardan.

Gece rutinine geçmeden önce önemli bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Yukarıda bahsi geçen ürünlerin vegan yapıda olduğunu da önemli bir not olarak ekleyelim. Herhangi bir hayvansal yağ ya da hammadde içermeyen, bitkisel özlerin kullanıldığı ürünlerdir.

 

Gece Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Hiç ilerleyişi bozmayacağız. Yine aynı yolu izleyeceğiz. Cilt bakım sırası burada da önemli bir kriter olarak karşımıza çıkacak. Hemen başlayalım.

 

1. Makyaj Temizleyici ile Cildi Temizlemek

Sabah cilt bakım rutinimizden yola çıkarak makyaj yaptığınızı varsayalım. Bu durumda gece cilt bakım rutininde ilk yapmanız gereken makyajınızı temizlemek olacaktır. Makyajınızı temizlerken, cildinizin gün içerisinde kapanan gözeneklerini de açmış olacaksınız.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Kullanılacak olan ürün çok önemli. Bazı ürünler kuru ciltler üzerinde bazı ürünler ise ıslak cilt üzerinde kullanılabiliyor. Haliyle ürüne göre bir kullanım yapmanız lazım.
 • Direkt kuru cilt üzerine uygulanan ürünlerde, makyaj temizleme pedi üzerine yeteri kadar ürünü sıkmanız ve cildinizi nazik hareketlerle temizlemeniz yeterli olacaktır.

Yine ürün seçiminin çok önemli olduğundan bahsederek, sizin için gül kürü temelli bir ürünümüzden daha söz edelim.

Gül Suyu Bazlı Doğal Micellar Makyaj Temizleme Suyu

Doğal makyaj temizleme suyu, 3 etkiyi bir arada getiriyor. Bir yandan cildinizi temizliyor ve arındırıyor, bir yandan ise içerisinde bulunan besleyici özler sayesinde canlandırıcı bir etki gösteriyor, son olarak ise gül suyu ürünleri mucizevi sıkılaştırıcı etkisiyle beraber cildinizi sıkılaştırıyor.

%100 doğal Isparta Gülleri’nden elde edilen doğal miceller makyaj temizleme suyu, ayrıca cildinizde hoş bir koku ve ferahlık bırakıyor. Kullanımı da oldukça basit. Direkt olarak bir makyaj pedine sıkarak, hafifçe masaj yapıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Doğal sertifikalı makyaj temizleme bazı içeren gül kürü gül suyu bazlı doğal miceller makyaj temizleme suyunun, sert kimyasallar ve sert boyar maddelerden hiçbirini barındırmadığını da belirtelim.

Gece cilt bakım rutini için ilk aşamayı tamamladık. Bu arada bu aşamada makyaj yapmanızın şart olmadığını da eklemiş olalım. Yani hiç makyaj yapmamış olsanız bile, temizleme adımını uygulamanız gerekir. Kullanacağınız temizleme ürünü değişir o kadar. Temizleme adımı mutlaka olmalı.

 

2.Peeling Aşaması

Cildinizin gözenekleri gün içerisinde kir ve tozlarla dolacak, aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerine de maruz kalacak.

Hem gözeneklerinizi tam olarak açmak hem de bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak için peeling yapabilirsiniz. Böylece hem tam anlamıyla cilt temizliği elde edeceksiniz hem de cildinizi ölü deri hücrelerinden arındıracaksınız.

Sonrasında gözenekleri açmak için ekstra kil maskesi gibi maskeleri de kullanabilirsiniz. (5) Böylece gece kullanacağınız bakım ürünlerine karşı cildinizi, hazır bir hale getirmiş olacaksınız.

Kullanım önerilerinde bulunamıyoruz zira tercih edeceğiniz ürünlerin farklı farklı kullanım önerileri olabiliyor. Bunu da göz önünde bulundurmak ve ürüne göre kullanım yapmak gerekli.

 

3.Nemlendirici Uygulaması

Kil maskesi gibi maskeleri kullanmanız, cildinizin neminin biraz düşmesine neden olabilir. Haliyle bir nemlendirici krem kullanımına ihtiyacınız olabilir. Besleyici nemlendirici kremleri tercih edebileceğiniz gibi, nemlendirici etkisi olan serumları da kullanabilirsiniz.

Özellikle nemlendirici serum kullanımı, cildinizin beslenmesi noktasında da önemlidir. İki ayrı kategoride de ürün olabilir. Seçeceğiniz ürün size kalmış. (3)

 

4.Göz Kremi

Aslında nemlendirici uygulaması sırasında sayabileceğimiz bu adım, göz çevresiyle alakalı olduğu için ayrı bir adım içerisinde saydık. Yüzünüze nemlendirici krem uyguladıktan sonra, göz çevreniz için göz çevresine özel olan kremleri kullanabilirsiniz. Sabah cilt bakım rutininde söylediklerimizden farklı bir durum söz konusu değil.

 

5.Leke ve Nokta Tedavisi için Ürünler

Eğer cildinizde leke, akne gibi sorunlar varsa o zaman leke ve nokta karşıtı ürünler tam bu aşamada sizin için önemli. Anti-inflamtuar etkili olan ürünler kullanarak, ciltteki akne ve leke sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Kullanacağınız ürün çok önemli. Ciltteki sorununuza göre seçim yapmalı ve ürün için tavsiye edilen kullanım şeklini uygulamalısınız.

 

6.Doğal Yağ Kullanımı

Her zaman olduğu gibi yağları sona bırakmanız lazım. Cildiniz kuruysa, yağ kullanımını mutlaka tercih etmenizi öneririm. Yine sabah rutininde olduğu gibi yağ kullanımı hem diğer krem ve besleyicilerin tutulmasını sağlayacak hem de cildi besleyecektir.

 

7.Uyku Maskeleri

İlkbaharda cilt bakım rutinin de gece uygulayabileceğiniz son bakım ise uyku maskeleri olacak. Tamamen isteğe bağlı bir adım. Bu tür ürünler genelde uzun süre ciltte kalması gereken, hücre onarıcı ürünlerdir. Bu nedenle gece uyumadan önce kullanılır ve adı da zaten buradan geliyor. (5)

 

Her Adımı Uygulamaya Gerek Var mı? Sıralama Ne Kadar Önemli?

Hem sabah hem de gece cilt bakım rutini için sona geldik. Tekrar belirtelim ki tüm bu aşamaları kesin olarak takip edeceksiniz diye bir durum yok.

Cildiniz ekstra bir seruma ihtiyaç duymuyorsa, sadece nemlendirici ve besleyici krem kullanabilirsiniz gibi. En baştan da belirttik, cilt bakım sırasının nasıl uygulandığı en çok dikkat edilecek olan konu. (6)

 

Cilt Bakım Rutinine Kaç Yaşında Başlamalı?

Merak edilen sorulardan biri olduğu için bu konudan da söz edelim. Cilt bakım rutini oluşturmak için bir yaş aralığı vermek mümkün değil. Cilt bakımına başlamak için asla çok erken ya da çok geç diye bir durum yok.

Cilt bakımı nedir sorusuna verdiğimiz yanıtı iyi düşünmek lazım. Cilt temizliği, basit besleyici ürün kullanımları da cilt bakımı olarak kabul edilebilir. Herhangi bir yaşta yapılır gibi bir durum söz konusu değildir.

Burada önemli olan cilt tipine ve yaşa göre doğru rutini ve doğru ürünleri belirlemek. Unutmayalım ki sağlıklı bir görüntü için cildin bakımına ve temizliğine özen göstermek her zaman için önemlidir.

Cilt bakımı nedir?”, “İlkbaharda cilt bakım rutini nasıl olmalı?”, “Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı?” sorularını cevapladık. Rehberimizi bitirmeden önce cilt bakımı konusunda çok merak edilen iki husus hakkında da bilgi vermek istiyorum. Artık rutinden bir çıkalım ve bu alanda merak edilen sorulara da cevap verelim.

 

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Yine cilt bakımı konusunda merak edilen bir nokta daha. Birçok yerde karşılaştığınız medikal cilt bakımı, aslında tam olarak kelimesinin karşılığını ifade ediyor desek yeridir.

Öyle ki Medikal cilt bakımı; cilt uzmanları ve alanında uzman estetisyenler tarafından uygulanan cilt temizleme, gençleştirme ve besleme işlemlerinin tamamıdır.

 

Düzenli Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

Hem medikal yöntemler hem de evde uygulayabileceğiniz cilt bakımı önerilerinden söz ettik. Peki düzenli olarak cilt bakımı yapmanın, cildimize ne gibi bir faydası olur. En çok bilinen faydalar neler? Hadi bunları da sıralayalım.

 • Cildinizin canlı ve parlak bir görüntü kazanması sağlanır.
 • Tıkalı gözenekler ve biriken yağlardan kaynaklı oluşacak siyah nokta ve akne gibi oluşumların önüne geçilmiş olur.
 • Ciltte kuruma ve pul pul dökülme sorunlarının önüne geçilir.
 • Yaşlanma etkisi en aza indirilir.
 • Göz çevresi gibi bölümlerde yaşanabilecek kırışıklıkların etkisi en aza indirilir.
 • Ciltte yaşanabilecek, cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürebilir.
 • Daha ferah bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Sağlıklı görüntünüzle dikkat çekersiniz.

İlkbaharda cilt bakım rutini ve cilt bakımı nasıl yapılır rehberimizin sonuna geldik. Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Unutmayın, sağlıklı ve canlı görünen bir cilt için bakım olmazsa olmaz kriterlerden.

Kaynakça:

1- health.harvard.edu/blog/skin-serum-what-it-can-and-cant-do-2018061214029
2- onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12995
3- aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/dermatologists-tips-relieve-dry-skin
4- jaad.org/article/S0190-9622(17)31962-X/fulltext
5- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30133135/
6- aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/apply-skin-care-certain-order

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2023 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X