fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Tonik Nedir? Cilt Toniği Nasıl Kullanılır?

Parlak, sağlıklı ve daha canlı gözüken bir cilt için birçok bakım yapıyoruz ve hatta bunu hayatımızda bir rutin haline getiriyoruz. İşte daha sağlıklı ve canlı bir cilt isteyenlerin, cilt bakım rutinlerinde mutlaka karşılaştıkları olmazsa olmaz ürünler de var. Bunlardan birisi de tonik olarak gösterilebilir. Özellikle cildin temizlenmesi adımında karşımıza çıkan tonikler, sağlıklı ve temiz bir cilt için gerçekten kayda değer bir öneme sahip. Peki “Tonik nedir?” tam olarak biliyor muyuz?

Tonik Nedir? Cilt Toniği Nasıl Kullanılır?

İşte bu rehberimizde tonik nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız. Cilt bakım serüveninizde sizin için de tonik önemli bir yere sahipse, o zaman rehberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum. İlginizi çekerse İlkbaharda Cilt Bakımı yazımızı da yeni sekmede açarak okuma listenize alabilirsiniz. Zaman kaybetmeden bilgilere geçiyorum.

 

Tonik Nedir?

Tonik; cildin temizlenmesi noktasında kullanılan ve içeriğinde cildi temizleyici arındırıcı ve canlandırıcı maddeler barındıran sıvı formda losyonlardır. Cilt ve yüz tonikleri cilt bakımı sonrasında ciltte oluşan normalden daha büyük olan cilt toniklerinin küçültülmesini sağlar. Gözenek ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Uzun yıllar cildin asit ve alkali dengesinin korunması noktasında kullanılmış olan cilt ve yüz tonikleri, zaman içerisinde zenginleşen içerikleriyle beraber hem cilt temizleyici hem de bir cilt bakım ürünü haline gelmiştir.

Genelde cildin temizlenme aşamasının ikinci partisinde kullanılan toniklerde, seçilen ürünlere göre birçok farklı öz bulunduğunu da biliyoruz. Artık burada kullanıcının seçeceği ürüne göre değişen bir durumdan söz etmek mümkün.

Otal Parlama Kontrolü Yüz Toniği

Cildi kurutmadan derinlemesine temizlemeye destek olur. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken sebum fazlası nedeniyle oluşan parlamayı kontrol altına alır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Pamuğa yeterli miktarda spreylenen ürünü, göz çevresi dışında, cildinize uygulayın
 • Durulamayın

 

Tonik Ne Zaman Kullanılır?

Tonik nedir sorusunun cevabı biraz daha net ve kısa. Fakat tonik hakkında bilmemiz gereken daha fazla şey var. Mesela tam olarak toniklerin ne zaman kullanılacağı kısmı.

Çoğu zaman toniğin ne zaman kullanılacağı konusunda yanlış bilgilere rastlıyoruz. Sanılanın aksine tonik, ilk temizleme ürünü değildir.

Tam tersine tonikler, yüz temizleme işlemi için son aşama diyebiliriz. Yüzünüzde makyaj varsa önce makyajınızı temizlemeli ve arkasından da cildinizi ılık suyla yıkamalısınız.

Fakat bu işlem cildinizin tamamen temizlenmesi için yeterli olmayabilir. Özellikle makyajın kalıntıları ve gün içerisinde cilt gözeneklerinizi tıkayan kirlerin tam olarak temizlenmesi gerekir.

Bunun için ilk temizleme aşamasını tamamlayıp, cildi ılık suyla temizlemenizin hemen ardından tonik kullanarak, cildinizi daha derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bu şekilde cilt gözeneklerinde kalan kir ve gözenekleri tıkayan kalıntıları da gidermiş olursunuz.

Tonik kullanımıyla beraber gözenekler açıldığı için, tonik sonrasında besleyici serumlar ve yağlar kullanılır. Bu şekilde cildin ihtiyacı olan nemi ve besinleri gözeneklerden daha rahat alması da sağlanmış olur. Ayrıca Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Tonik ne sıklıkla kullanılmalı?

Cilt bakımı günlük rutin olarak yapılan bir işlemdir dolayısıyla haftanın 7 günü cilt toniği kullanılabilmektedir. Cilt tonikleri hem gece hem gündüz olarak günde 2 kere kullanılabilmektedir. Ancak hassas ve kolayca tahriş olan bir cilde sahipseniz kullanım sıklığını bir uzmana danışarak belirleyebilirsiniz.

 

Tonikler Nereye Uygulanır?

Aslında bunu tonik nedir kısmında söylememiz gerekiyordu. Ama ayrıca ele almış olalım.

Daha iyi anlamak adına yüz bölgemizden söz etmemiz gerekecek. Yüzümüzde U ve T bölgesi olarak isimlendirilen alanlarımız bulunmakta.

U bölgesi çenemiz ve yanak kısımlarımızı temsil ederken, T bölgesi ise alın ve burun bölgesini temsil ediyor. Bir şekil olarak kafanızda canlandırdığınız zaman da zaten bunu daha iyi anlayacaksınız.

Tonik uygularken de önce U bölgesinden başlamak gerekir. U bölgeleri nispeten daha kurudur. Bu nedenle toniği ilk olarak bu bölgelere uygulamak ve ardından da T bölgesine geçmek gerekir.

 

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik nasıl kullanılır? Aslında sorunun cevabı çok basit gelebilir ama bu kadar basite indirgememek gerek. Doğru bir şekilde uygulamak, üründen en iyi şekilde verimi almanızı sağlayacaktır. Adım adım tonik nasıl kullanılır aktarmaya çalışalım.

 • Pamuklu pedleri alın. Genelde dairesel şekilde satılan pamuklu pedlerden söz ediyoruz.
 • Pedlerin üzerine yeteri kadar tonik sıkın ve yüzün U bölgesinden başlayarak masaj yapar şekilde sürün. Toniğin iyice cilde yedirilmesi önemli.
 • Sonrasında aynı şekilde T bölgesine de uygulama yapın.
 • En son ise boyun bölgesine geçin. Yine yeteri kadar toniği pamuk pede alın ve boyun bölgenize masaj yapar şeklinde uygulayın.

Burada kullandığınız ürüne göre farklılıklar olabileceğini hatırlatalım. Bazı ürünlerde sprey formu var. Genelde sprey formunda toniklerde direkt olarak yüzüne sıkıp, yine aynı şekilde bir pedle temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Sprey tonik nasıl kullanılır?

Jel tonikte olduğu gibi cildiniz hassas değil ise günde 2 kere sabah akşam kullanılabilmektedir. Kullanılacak olan bölge neresi ise oraya sıkılır, kullanılan ürün yüz toniği ise ağız ve gözler mutlaka kapatılmalıdır.

 

Cilt Toniği Nedir?

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için bakım yaptıktan sonra cilt toniğinin önemi büyüktür. Cildiniz gün içerisinde birçok etkiye maruz kalır. Günün yorgunluğu, hava kirliliği, yapılan makyajlar, yiyeceklerden alınan fazla yağlar ile cildimiz yorgun ve kötü bir görüntüye ulaşır.

Cilt Toniklerinin İçerisinde Neler Bulunur?

Her cilt toniğinin içerisinde farklı maddeler bulunmaktadır. Toniklerin bazıları su bazlı olurken, bazıları da asit bazlı olmaktadır. Etki ettikleri bölgelere ve özelliklerine göre toniklerin içerisindeki doğal bitkiler de değişmektedir.

Tonik kullanımı neden önemlidir?

Yukarıda saydığımız olayların yanında eğer cilt tipiniz yağlı ise siyah noktalar ve akneler oluşmaya başlayabilir. Cilt tipinize uygun tonik kullanımı sonucunda cildiniz parlak ve pürüzsüz bir hale gelmeye başlar. Eğer cilt bakımı sonrasında tonik kullanılmazsa henüz açılmamış olan gözeneklerimiz, süreceğimiz nemlendirici ile günlük kir kalıntılarının kalmasını sebep olur. Tonik, cildi son kalıntılardan arındırmak için kullanılan önemli bir temizleyicidir.

Cilt Toniği Ne İşe Yarar?

Cilt temizleme işlemi sona erdikten sonra uygulanması gereken tonik bir cilt temizleme ürünü olarak kullanılmamalıdır. Cilt toniği kullanmanın en önemli sebeplerinden biri cildimizdeki gözeneklerin bakım sonrasında normalde olması gerekenden daha geniş hale gelmesidir. Bu durum siyah noktaların ve aknelerin oluşmasını sağlar. Bakım sonrasında tonik kullanılması gözeneklerin küçülerek sıkılaşmasını sağlar. Tonik, cilt üzerinde kalan kir ve kalıntılardan kurtulmamıza yardımcı olur. Gün içerisinde tıkanan gözeneklerimizin açılmasına yardımcı olur. Cildin pH dengesini sağlamak için cilt toniği kullanımı çok önemlidir. Cilt tonikleri pürüzsüz bir cilt yakalamasını ve cildinizin parlak, kadifemsi bir dokuya ulaşması için bakım sonrası temizlikte kullanılır.

 

Toniğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Tonik nedir ve tonik nasıl kullanır sorularını cevapladık ama burada merak edilebilecek olan başka noktalar da var. Mesela toniğin faydalarının neler olduğu. Başta da söylediğimiz gibi zaman içerisinde tonik içerikleri değişti. Farklı özler ile zenginleştirilen tonikler görüyoruz. Haliyle artık toniklerin cilt üzerindeki etkileri de daha fazla denebilir. Peki nasıl faydalardan söz ediyoruz?

 

Cildin Nemlendirilmesini Beslenmesini Sağlar

Özellikle doğal bitki özlerinin yoğun şekilde kullanıldığı toniklerde, nemlendirici etki direkt olarak öne çıkmaktadır. Cildin nemlendirilmesi sayesinde cilt daha canlı ve daha genç gözükmüş olur. Tabii ki burada düzenli kullanımın öneminin de büyük olduğunu eklemek lazım.

Nemlendirici etkinin dışında yine tercih edilen ürüne ve kullanılan bitki özüne göre toniklerin besleyici etkisi olduğunu da söyleyebiliriz.

%100 Doğal Gül Suyu

Isparta’nın “Rosa damascena” güllerinden üretilen tamamen doğal ve tamamen vegan gül suyu, cildinizi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı bir etki gösterir. Ayrıca cildinize güllerden gelen ferahlığı ve güzel kokuyu da verir.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Herhangi bir makyaj temizleme pedi ya da pamuk üzerine yeteri miktarda sıkın.
 • Cilde uygulayın. Sonrasında herhangi bir durulama işlemine gerek yoktur.

 

pH Dengesinin Düzenlenmesini Sağlar

Doğal olmayan sabunlar ve musluk suyu, cilt PH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Tonikler bu noktada devreye girer ve cildin pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Erkenden oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçilmesinde de etki gösterir.

Canlandırıcı Yüz Spreyi

Sadece Isparta’mızın “Rosa damascena” güllerinin suyundan oluşan içeriği ile yüzünüzü ve boynunuzu yumuşatır, tazeler, ferahlatır ve sıkılaştırır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Cildinizi nemlendirmeye yetecek kadar sıkın
 • Durulamayın

 

Gözeneklerin Oluşturduğu Kötü Görüntünün Giderilmesi Noktasında Yardımcıdır

Yüzünüzde yer alan gözenekler, sebum etkisi ve beraberinde gözeneklere dolan kirlerle beraber zaman içerisinde genişleyebilir. Gözeneklerin genişlemesi, cildin pürüzlü bir görünüme dönmesine neden olacaktır.

Tonikler ise gözeneklerde biriken yağın ve kirin temizlenmesini sağladığı gibi sıkılaştırıcı bir etki de gösterir ve bu şekilde gözeneklerin oluşturacağı kötü görüntünün de önüne geçilmesine yardımcı olur.

Doğal Micellar Makyaj Temizleme Suyu

Gül Suyu Bazlı Doğal Micellar Makyaj Temizleme Suyu, mis gibi kokusuyla cildine tazelik katmaya hazır! Doğal Makyaj Temizleme Bazı ve Micellar Suyun arındırıcı etkisi ile cildinizi temizlerken, %100 Doğal Isparta Güllerinin Suyu ile canlandırır ve sıkılaştırır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Makyaj temizleme pedine veya pamuğa, nemlendirmeye yetecek miktarda uygulayıp makyajınızı hafifçe silin

Toniğin Cilde Zararları nelerdir?

Cilt bakımında oldukça önemli bir yere sahip olan cilt toniklerinin pek çok çeşitleri bulunmaktadır. Doğal cilt tonikleri, basit formüllere sahip oldukları sürece cilde zarar vermeyip ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptirler. Ancak ağır formüllere sahip olan cilt tonikleri, cilt üzerinde tahriş edici bir etkiye sahip olabilmektedirler ve doktor kontrolünde kullanılması uygun görülmektedir. Bu etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle kendi cilt tipinize göre tonik seçimi çok önemlidir.

 

Tonik Nasıl Seçilmelidir?

Evet geldik bir diğer önemli kısma. Tonik nedir artık biliyorsunuz. Şimdi dikkat etmeniz gereken nokta, nasıl bir tonik seçeceğiniz olacak. Her cilt tipinin farklı bir yapısı vardır ve bu tonik olsa bile her cilt tipine aynı ürünü uygulamak doğru değildir. Cildinizde aşırı yağlanma sorunu varsa buna göre ya da aşırı kuruluk varsa buna göre olan özel tonikleri seçebilirsiniz.

Burada dikkat edeceğiniz nokta, tercih edeceğiniz tonik ne olursa olsun doğal bir ürün olmalı. Doğal bitki özlerinden elde edilen ve içerisinde ek olarak aşındırıcı maddelerin bulunmadığı tonikler, cilt sağlığınızın korunmasında da etkili olur.

Özellikle hassas ciltlere sahip kişilerin su bazlı ürünlere yönelmesinin daha doğru olacağını da eklemiş olalım. Bu tip ciltlerde, aşındırıcı maddeler cildin zarar görmesine neden olabilir.

 

Tonik nedir ve nasıl kullanılır rehberimizin sonuna geldik. Unutmayın, her ne kadar cilt bakımında göz ardı ediliyor olsa da aslında tonik kullanımı da cilt bakım rutininde oldukça önemli. Zaten ne denli önemli olduğunu da rehberimizde aktardığımızı düşünüyorum.

→ Sonraki yazımız: Yaz Aylarında Cilt Bakım Tavsiyeleri

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X