fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Otal Serisi

Otal serisi; başta cilt ve saç temizliği için kullanmak üzere katı ya da sıvı formda çeşitleri olan, cilt temizleme ürünlerindendir. İçeriğindeki kükürt ve çam katranı etken maddeleriyle öne çıkan çeşitleri, özellikle yağlı ve akne sorununun olduğu ciltlerde, bu sorunların giderilmesine yardımcı olur. Otal serisi ürünlerin etkilerinin daha iyi anlaşılması için etken maddelerine dikkat etmek gerekir. Burada kükürt ve çam katranı öne çıkmaktadır. Dilerseniz kükürt ve çam katranının bu tip doğal sabunlarda neden kullanıldığına, nasıl faydaları olduğuna ve etkilerine bakalım.

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar?

Tüm canlılarda, canlı dokularında yer alan kimyasal bir element olarak tanımlanabilir. İnsan vücudunda da büyük oranda yer almaktadır. Yaygın olarak kullandığımız soğan, sarımsak gibi besinlerin içerisinde de yer aldığı bilinmektedir.(1) Sabunlarda kükürt etken maddesi, özellikle sivilce sorunu odaklı olarak çok sık kullanılır. Otal serisi sabunlarda da kükürt etken maddesini görmekteyiz. Tabii ki burada kükürtün etkilerini de değerlendirmek gerekir. Kükürtlü sabunlar; içeriğinde kükürt, doğal bazı koku özleri ve organik ürünlerin yer aldığı doğal sabunlardır. Genelde yağlı ve sivilceli ciltlerde, akne sorununu gidermeye yardımcı olmak adına kullanılır. İçeriğinde yer alan kükürt nedeniyle karakteristik kokularıyla bilinirler. Kükürtün Faydaları ve Ciltte Gösterdiği Etkiler: Kükürtün cilde ve saça bazı faydalar sağladığı bilinmektedir. Sağladığı faydalara daha yakından bakalım. Akne Sorununun Giderilmesi için Yardımcı Olur: Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde, cilt sorunlarının tedavisine yardımcı bir etki gösterir. Özellikle yağlı ciltlerde oluşan akne sorununun giderilmesi noktasında kükürtlü doğal sabunlar yardımcı olur. İçerikte yer alan kükürt ciltteki yağı azalttığı için yağlı görünüm giderilmesi konusunda da yardımcıdır. (2) Cilt Rahatsızlıklarına Karşı İyi Bir Etki Gösterir: Ciltte döküntülere ve kızarıklıklara neden olan cilt rahatsızlıklarının giderilmesi noktasında destek sağlar. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri, cilt üzerindeki mantar oluşumlarını engellemede etkilidir. (3) Yağlı ve Kepekli Saçlarda Etkilidir: Kükürt, tıpkı ciltte olduğu gibi yağlı saçlarda da yağların arındırılması noktasında yardımcıdır. Kükürtlü sabunlar, saçlarda aşırı yağı engelleyerek saçın daha canlı ve dolgun gözükmesi noktasında etkili olur. Saç derisi üzerinde oluşabilecek bakteriyel sorunların da önüne geçme noktasında yardımcı olduğu için daha sağlıklı saç görünümü elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda bu tip sabunların içerisinde yer alan diğer besleyici özler, saça ihtiyacı olan besinleri sağlayarak saçların beslenmesine ve güçlenmesine de yardım eder. Cildi Sıkılaştırıcı Etkisi: Hem gerginleştirici bir etki oluşturması hem de onarıcı bir yapısı olması nedeniyle kükürtlü doğal sabunlar, cildi sıkılaştırmaya ve yaşlanma etkisini azaltmaya yardımcı olur. Ciltteki Ölü Derilerin Temizlenmesi: Kükürtün keratolik etkisi sayesinde, ciltteki ölü tabakanın giderilmesi ve daha canlı bir görüntü elde edilmesi sağlanır. Yine yağ dengesini korumaya yardımcı oldukları için ciltte aşırı parlak görüntü oluşumunun önüne geçme noktasında da etkili olurlar. Otal serisi sabunlar, kükürtlü sabunların sağladığı tüm bu avantajlarla öne çıkmakta. Kükürt dışında sabunda yer alan diğer etken maddeler ve etkilerinden de söz edelim.

 

Çam Katranı Nedir?

Çam ağaçlarının odunlarının yakılması sonucunda elde edilen bir ürün olan çam katranı, birçok farklı alanda kullanılmakta. Tarihine baktığımız zaman İskandinavya’da Demir Çağı’ndan beridir kullanıldığını öğrendiğimiz çam katranı, tarihte gemi güverteleri gibi ahşap malzemeleri korumak için kullanılmıştır. Yaygın olarak denizcilik alanında kullanılan çam katranı, zamanla Avrupa’da da kullanılmaya başlamıştır. Çam katranının tıpta kullanılması örneklerine ise ilk olarak Antik Yunan’da rastlanılıyor. Hipokrat tarafından tıpta kullanıldığı ve çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek amaçlı olarak yararlanıldığı biliniyor. Günümüzde de gerek kozmetikte gerekse de ahşap mobilya alanında yani çok geniş bir alanda kullanımı bulunmakta. Otal serisi sabunları düşündüğümüz zaman, çam katranının kozmetik ve sağlık alanında nasıl faydaları olduğuna da bakmamız gerekecek. (4) Çam Katranının Faydaları Tıpkı kükürt etken maddesinde olduğu gibi, farklı farklı birçok faydası olduğu bilinmektedir. En yaygın olarak bilinen faydalarına geçelim. (4) Cilt Hastalıklarına Karşı Etkili Olur: Mantar oluşumunu engelleyici özelliği ve antibakteriyel yapısı sayesinde, ciltte oluşan egzama gibi hastalıkların giderilmesi noktasında yardımcı olur. Egzamanın yanında sedef hastalığı, deride oluşan iltihaplanmalar gibi cilt rahatsızlıklarında da etkili bir madde olduğu bilinmektedir. Cilt Üzerinde Temizleyici Etkiye Sahiptir Antiseptik yapısı ve antibakteriyel yapısıyla beraber, tüm cilt üzerinde temizleyici bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle de sabunlarda sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Esanslı Bir Kokuya Sahiptir Kükürt kokusunu bastıracak, esanslı bir kokusu vardır. Kokusu nedeniyle zaman zaman farklı losyonlarda da yer aldığını görürüz. Kepek Oluşumu ve Aşırı Yağlanma Sorununu Giderir Saçlarda kepek oluşumunu gidermeye yardımcı olduğu gibi, ciltte oluşan aşırı yağlanma sorununun da giderilmesi noktasında etkilidir. Ayrıca hem kepek hem de yağlanmanın neden olduğu kaşıntı sorununun giderilmesine de yardımcı olur. Ciltteki yağlanma sorununu çözmeye yardımcı olduğu için aknelere karşı da etki göstermektedir. Otal serisi sabunlarda ana etken maddeleri kükürt ve çam katranı olarak öne çıkıyor. Fakat bunun dışında da kullanılan etken maddeler var. Bunların başında da nemlendirici etkisiyle dikkat çeken Hint Yağı geliyor.

 

Hint Yağı

Farklı şekillerde ve boyutlarda olan Hint fasulyesi tohumlarından elde edilmektedir. Euphorbiaceae ailesinin bir üyesi olan bitkinin tohumlarından elde edilen yağ, risinoleik asit içeriği bakımından zengindir. Nemlendirici ve canlı görüntü kazandırması artısının dışında akneli ciltlerde de etkisi vardır. Ayrıca cilt üzerinde enflamasyonu da gidermeye yardımcı olur. (5) Tüm bu etken maddelerle beraber Otal serisi sabunlar, yağlı ve akne sorunu olan ciltlerde bu sorunu çözmeye yardımcı olarak kullanılmakta. Dilerseniz kullanım konusunda da birkaç bilgi verelim.

Otal Serisi Sabunlar Nasıl Kullanılmalı?

1) Sabunu iyice köpürttükten sonra ovalayarak uygulamanız gerekir. 2) Birkaç dakika beklemenin ardından iyice durulamak gerekir. 3) Ayrıca düzenli kullanıma da uygundur. Belirtilen şekilde düzenli kullanımlarla beraber bir süre sonra sabunun yararlı ve yardımcı etkilerini görmeye başlarsınız.

Kaynakça
1-https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1527/sulfur#:~:text=Sulfur%20seems%20to%20have%20antibacterial,as%20seborrheic%20dermatitis%20or%20acne.
2-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/
3-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20232584/
4-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5434829/
5-https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/0471238961.0301192014012107.a01.pub2

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X