fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Arnika Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arnika bitkisi, yıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme amacıyla kullanılmaktadır. Halk arasında Öküzgözü Otu olarak bilinen ve günümüzde özellikle cilde ve vücuda olan faydalarıyla karşımıza çıkan Arnika, şifalı bir bitki olarak biliniyor. Uzun yıllardır çoğu alanda tercih edilmiş olup günümüzde de ilaç ve kozmetik sektöründe kullanımına devam edilmektedir.

Peki “Arnika bitkisi nedir?”, “Faydaları nelerdir?” tam olarak biliyor muyuz? Merak edenler için bu bitkinin ne olduğuna ve tarihine değinerek başlayalım.

Arnika Bitkisi ve Tarihi

Latince adıyla Arnica montana, Asteraceae familyasına ait yaklaşık 18-60 cm uzunluğunda olan çiçekli bir dağ bitkisidir. Halk arasında “leopar kanadı” veya “dağ tütünü” olarak da bilinmektedir. Büyük sarı bir çiçeğe sahip olan Arnika; Avrupa, Orta Asya ve Sibirya’nın yüksek rakımlı dağ yamaçlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçeklenen bu bitki yıllardır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. (1)

Arnika Bitkisi’nin tarihini öğrendik. Şimdi de bu kadar şifalı olan “Arnika bitkisinin faydaları nelerdir?” sorusuna cevap verelim.

 

Arnika Bitkisi Ne İşe Yarar?

Bu bitki çok sayıda tıbbi aktiviteye sahiptir. Eskiden köküyle birlikte kullanılsa da günümüzde çiçekleri daha fazla değer görmektedir. Arnika’nın çiçeklerinden elde edilen özler analjezik (ağrı azaltıcı etki) ve anti-inflamatuar (iltihap ve ödem önleyici etki) amaçlarla kullanılmıştır.

Geçmişten günümüze insan vücudunda meydana gelen iltihapların, hafif incinmelerin, romatizma da dahil olmak üzere kas ve eklem ağrılarının hafifletilmesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Çarpma sonrası oluşan şişliklerin ve morlukların giderilmesine yardımcı olmaktadır. (1)

Neden şifalı bir bitki olarak bilindiğini şimdi daha iyi anlıyoruz. Uzun yıllar boyunca dünyada ve ülkemizde yoğun ilgi gören bu bitkinin üretimi de doğru orantıda artış göstermiştir. Bu denli yararlı bir bitki olduğu için arnika içeren ürünler günlük hayatta krem, jel, şampuan ve merhem gibi birçok formda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Peki bu ürünlerin faydaları nelerdir? Şimdi bunu noktaya değinelim.

 

🖐 Okuma Tavsiyesi: Aloe Vera Saç üzerindeki etkileri

 

Arnika Bitkisi’nin Faydaları

Daha önce de söylediğimiz gibi birçok hastalığın tedavisini hızlandırma anlamında önemli bir yere sahip olan Arnika’nın faydaları da oldukça fazladır. Arnika’nın göz alıcı sarı çiçeğinden elde edilen yağların cilde oldukça faydalı olduğu belirtiliyor. Bu faydaları maddeler halinde ele alalım.

 

Oluşan morluk ve şişlikleri hafifletir

İyileştirici özelliği sayesinde Arnika, alınan darbeler sonucunda oluşan morlukları, şişlikleri azaltmasıyla bilinir. Bunların yanı sıra kas gerilmelerini ve romatizmal ağrıları hafiflettiği de bilinen faydaları arasındadır. (2)

 

Boğaz iltihaplanmaları ve böcek ısırıklarının giderilmesine yardımcı olur

Grip ve soğuk algınlığı sonucu oluşan boğaz enfeksiyonlarında ve kronik iltihaplarda, iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar sonucunda öksürük ve solunum yolu problemleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Zehirsiz böcek ısırıklarında kaşıntının ve kızarıklığın hafiflemesine destek olur. (2, 3)

 

Saç uzamasının hızlanmasına yardımcı olur

Saç uzamasını hızlandırma ve kepek oluşumunu azaltmada etkilidir. (2)

Tüm bu faydalar göz önüne alındığında Arnika içeren ürünler özellikle de el bakım kremleri oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır.

 

Arnika Besleyici Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü Arnika Bitkisi’nin biyoaktif bileşiklerden almaktadır. İyileştirici özelliği olan Arnika’nın yanı sıra Cadıfındığı ve Şeytanperçemi bitkileri de içeren bu krem kızarıklık, yıpranma gibi dış problemlere karşı cildi besler ve yapılandırır. Shea Yağı ve E vitamini sayesinde cildi nemlendirir ve yumuşatır. Hızlı emildiği için elde yağlı bir his bırakmaz.

Nasıl Kullanılmalı?

 • İhtiyaç hissedilen el veya vücut bölgelerine bir miktar uygulayın
 • Dairesel masaj hareketleri ile cilde iyice yedirin
 • Günlük kullanıma uygundur

 

Arnika Bitkisi’nin faydaları kısmında da bahsettiğimiz gibi saça uygulandığında da olumlu sonuçlar vermektedir. İnce ve dökülmeye meyilli saçları güçlendirir. Vereceği parlaklık sayesinde saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlar.

 

Bitki Özlü Güçlü Hacimli Saçlar için Arnika Şampuan

Cansız, sönük saçlara hacim katar. İçerisinde bulunan Ginseng ve At Kuyruğu ile saçların gelişimine destek olur. Provitamin B5 sayesinde saçları güçlendirir ve parlaklık verir. Aynı zamanda saç uçlarını onarır. Çiçek ve vanilyamsı bir kokuya sahip olan şampuan kokusuyla sizi canlandırır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Islak saça masaj yaparak uygulayın
 • Biraz bekletip bol su ile durulayın
 • Günlük kullanıma uygundur
 • Etkili sonuç için düzenli kullanım tavsiye edilir

 

Tüm bunların dışında Arnika’nın, homeopatik bir ilaç olarak da kullanıldığı söyleniyor. Fakat bunu kanıtlayacak deneyler henüz tamamlanmamıştır. Tam olarak tamamlanmamasına rağmen Arnika karışımlarının ameliyat sonrası iyileşmede etkili olduğu da görülmüştür. (4)

 

🖐 Okuma Tavsiyesi: Akne çeşitleri ve Akne için doğal çözümler

 

Homeopati nedir diye soracak olursanız, yaklaşık 200 yıl önce geliştirilmesine rağmen yıllardır tartışılan bir tıp sistemidir. Homeopati, 19. yüzyılın başlarında bulunan, vücudun kendini iyileştirmesine yardım eden doğal bir tedavi yöntemidir. Sağlam bir bireyde belirtiler ortaya çıkaran maddeler, aynı belirtilere sahip kişilerde iyileşme sağlar prensibi uygulanmaktadır. Buradaki amaç, vücudun iyileşme mekanizmalarını harekete geçirip hasta kişilerde vücudun iyileşmesini sağlamaktır. Homeopatik ilaçlar aktif bir madde bulundurmadıkları için zararsız kabul edilirler. (4)

Arnika Bitkisi İçeren Ürünler Kullanma

Arnika bitkisini ve gösterdiği etkileri artık daha iyi biliyorsunuz. Genel olarak kullanım alanlarının çokluğunu aktarmaya çalıştık. Eğer doğrudan alıp kullanacaksanız seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

İyi bir ürün kullanmak istiyorsanız seçim yaparken ürünün tamamen doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünü kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon yaşamamak adına doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Kullanım esnasında herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaştığınız takdirde de kullanmayı bırakıp uzman bir doktora görünmeniz gerektiğini söyleyelim.

 

Kaynakça:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28401567/
 2. https://pharmacy.erciyes.edu.tr/ckfinder/userfiles/files/bitirmeler/Serife_Gunes_Tez.pdf
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24875316/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12614092/
 5. https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/fullarticle/211818
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X