fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı, yaygın kullanımı olan ve faydalarıyla dikkat çeken bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Gerek diyet takviyelerinde gerekse de kozmetik alanında aktif olarak kullanılan yağlardan birinden söz ediyoruz. Tabii ki her ne kadar bu denli yaygın bir kullanım alanı olsa ve bilindik bitkisel yağlardan biri olarak değerlendirilse de çoğumuz, çörek otu yağının faydalarını ve nereden geldiğini tam olarak bilmeden kullanıyoruz.

Bu rehberimizde de hem bu yağın kökenine hem de yararlarına detaylı olarak bakacağız. Zaman kaybetmeyelim ve yağın nereden elde edildiği konusundan başlayalım.

Çörek Otu Yağı Nasıl ve Nereden Elde Ediliyor? 

Geçmişe yönelik olarak yapılan araştırmalar bu yağın 2000 yıl kadar öncesine dayanan bir tarihi olduğunu gösteriyor. Özellikle geleneksel tıp alanında  çok yaygın bir şekilde kullanılmıştır.

Kökenine ve nereden elde edildiği konusuna geldiğimiz zaman ise İran, Pakistan ve Asya bölgesinde yetiştiği bilinen Nigella sativa bitkisi karşımıza çıkıyor.

Küçük çiçekli bir bitki olarak bilinen Nigella sativa’nın küçük siyah tohumlarının yağının çıkarılmasıyla da çörek otu yağı dediğimiz yağ elde edilmiş oluyor. Kara kimyon gibi farklı isimlerle de anılmış olan yağın, besin değerleri açısından da zengin olduğunu söylemek lazım.

Zaten fayda sağlaması noktasında en önemli artısı zengin bileşenlere sahip olması. Hem mineraller ( çinko, magnezyum, demir, kalsiyum gibi) hem de vitaminler (A, C gibi) açısından zengin olan çörek otu yağının ana etken maddesi ise timokinon olarak bilinmektedir.

Uçuğu bir yağ olarak değerlendirilen yağın faydaları kısmına geçtiğimiz zaman da özellikle timokinon denen ana etken maddenin ne kadar etkili olduğunu da görmüş olacaksınız.

Bu uçuğu bitkisel yağın nereden geldiğini artık biliyoruz. O zaman sıra geldi faydalarının neler olduğunu değerlendirme kısmına. Başta da belirttiğimiz gibi yapılan çalışmalar, faydalarının çok çeşitli olduğunu göstermekte.

 

Doğal Isırgan Sabun

Yararları asırlardır bilinen doğal ısırgan, cildinizin yağlanmasını dengeler, çörekotu yağı ve saf zeytinyağı ise cildinizi besler ve yumuşatır.

Nasıl Kullanılmalı?

  • Elinizde köpürtüp uygulayın

 

Çörek Otu Yağının Faydaları Neler? 

Daha iyi açıklamak için faydaları ayrı ayrı maddeleyelim. Giriş kısmında da söylediğimiz gibi farklı kullanım alanları ve buna bağlı olarak farklı faydaları olduğu değerlendirilmekte.

 

Obezite Tedavisinde Kilo Vermeye Yardımcı Etki Gösterir

Obez kadınlar üzerinde yapılan 88 haftalık bir çalışmada, çörek otu yağının obeziteye karşı yardımcı bir etkisi olduğu gözlemlenmiş.

Çalışmada kilo verme noktasında düşük kalorili beslenen obez iki ayrı gruptan biri, ek olarak çörek otu yağı tüketiyor. 8 hafta kadar süren çalışmada, çörek otu yağı kullanan grubun ağırlıklarında, bel çevrelerinde ve trigliserit değerlerinde daha fazla düşüş olduğu gözlemlenmiş.

Bu noktada yapılan çalışmalar çörek otu yağının kilo vermeye yardımcı bir fayda sağladığını da gösteriyor.  (1,2)

 

Kan Şekeri Seviyelerini Düşürmede Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabetli hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, çörek otu yağının kan şekeri seviyelerinde dengelenmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. (3)

 

Yüksek Antioksidan Etkisi Bulunmaktadır

Antioksidanlar sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Çörek otu yağı da antioksidan yapısı bakımından dikkat çeken bitkisel yağlardan birisidir. Özellikle ana etken madde timokinon, güçlü antioksidan etkisi ve antienflamatuar etki göstermektedir. (4)

 

🖐Okuma Tavsiyesi: Nane yağının faydaları

 

Kolesterol ve Tansiyon Seviyelerini Dengeleme Konusunda Yardımcı Olabilir

8 ile 12 hafta arasında yapılan bilimsel çalışmalar çörek otu yağının, kötü kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kolesterol seviyesi sınırı aşan ve yüksek konumda olan 90 hasta ile yapılan çalışmada, çörek otu yağının kolesterolü düşürmede yardımcı etkisi gözlemlenmiştir.

Yine kan basıncını dengelemesi noktasında da yapılan çalışmalar, yağın bu konuda da yardımcı bir etki gösterebileceğini ortaya çıkarmıştır. (5)

 

Romatizmal Eklem İltihabına Karşı Yardımcı Bir Etki Gösterebilir

Çörek otu yağı faydaları arasında romatizmal eklem iltihabı üzerinde yardımcı etkiyi de gösterebiliriz.

Anti-inflamatuar etkisi sayesinde çörek otu yağının romatoid artritli kişilerde eklem iltihabını azaltma noktasında yardımcı bir etkisi olabileceği gözükmüştür. Bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı olsa da yardımcı etkileri gösteren çalışmalar var. (6)

 

Antifungal Etkisi

Araştırmalar çörek otu yağının antifungal aktivitelerini de ortaya çıkarmıştır. Bu etkileri sayesinde çörek otu yağı, zararlı mayalara karşı etkiler gösterebilir. (7)

 

Cilt ve Saç Üzerinde Olumlu Etki Gösterebilir

Çörek otu yağının cilde ve saça faydaları olduğu da düşünülmekte. Özellikle cilt ve saç için sunulan birçok bakım ürününde de çörek otu yağına yer verildiği bilinmekte.

Antimikrobiyal yapısı ve antienflamatuar etkileri sayesinde çörek otu yağı; akne, egzama, sedef hastalığı ve kuru cilt sorunu gibi sorunların giderilmesi noktasında yardımcı etki gösterebilir. (8)

 

Astım Etkisinin Azaltılması Noktasında Yardımcı Olabilir

Yağda yer alan timokinonun ana etken maddesinin, hava yolundaki iltihabı azaltma ve buradaki kasları gevşetme noktasında yardımcı etkisi olabileceği gözlemlenmiştir.

Her ne kadar uzun vadede etkileri gözlemlenememiş olsa da bu konuda yapılan çalışmalar astım hastalarının rahatlamasında yardımcı bir yönü olabileceğini gösteriyor. (9)

👉Çörekotu etkili Dökülmeye Karşı Saç Bakım Yağı‘nı incelediniz mi?

 

Çörek otu yağının faydalarını bu şekilde sıralamış olduk. Gelin şimdi de kullanım şekilleri konusunda soru işaretlerini gidermeye çalışalım.

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Yağın farklı formlarda kullanım şekilleri olduğunu söylemek lazım. Yağı tatlandırarak doğrudan kullanabileceğiniz gibi topikal kullanım da mümkündür.

Sıvı halde alınmaya müsait olan çörek otu yağlarının, genelde güçlü ve baharatlı bir tadı olduğunu söylemek gerek. Bu şekilde kullanılacaksa, çeşitli tatlandırıcı ürünler ile tatlandırılarak kullanılabilir. Kimyon ya da kekik gibi farklı ürünlerle karıştırılarak kullanıldığı tariflerin olduğu bilinmekte.

Bunun dışında topikal kullanımlarda da doğrudan çörek otu yağının kullanılması tercih edilebileceği gibi, etken maddesi çörek otu yağı olan kozmetik ürünler de kullanılabilir.

Burada her zaman olduğu gibi seçilecek olan ürünün öneminin büyük olduğunu da hatırlatmak gerek. Tamamen doğal ve katkısız olan yağları tercih etmek ve onaylı olan ürünleri almak gerekir. Sahte ürünlere karşı dikkatli olmanız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatmış olalım.

 

🖐Okuma Tavsiyesi: Argan Yağının Saça Faydaları

 

Çörek Otu Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeniz Lazım?

Aroması güçlü bir yağdan söz ediyoruz. Bu nedenle çörek otu yağını kullanırken de dikkatli olmanız lazım. Kullandığınız ürün farklı yan etkiler gösterebilir. Özellikle düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa ya da gördüğünüz bir tedavi varsa, mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Aksi takdirde kullandığınız ilaç ya da düzenli olarak kullandığınız benzer ürünler çörek otu yağı ile tepkimeye girerek beklenmedik yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.

Bunun dışında bir rahatsızlığınız varsa, yine yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini hatırlatalım. Beklenmedik etkilerle karşı karşıya kalmamanız açısından da bu oldukça önemli.

 

Çörek otu yağı kullanımı konusunda son olarak şunu da belirtmemiz gerekiyor ki bünyeniz yağa karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman, hemen kullanımı bırakmanız ve sonrasında alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Faydaları, besleyici yönü ve güçlü aromatik yapısıyla çörek otu yağı konusunda bilinmesi gereken noktalar bunlar. Rehberimizi bitirmeden önce son bir uyarı daha yapmak istiyorum.

 

Yukarıda söylediğim gibi topikal ya da doğrudan kullanım olsun, çörek otu yağının nasıl kullanmayı tercih ederseniz edin, mutlaka doğal ve kalitesi kanıtlanmış olan gerçek ürünleri tercih edin. Zira güvencesiz sahne yağlarla da karşılaşabilirsiniz.

 

Kaynakça

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3950745/
  2. https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2015/FO/C5FO00316D
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30087794/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4883276/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26029855/
  6. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/08820139.2016.1153649
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884215/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5735686/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28093815/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X