fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Argan Yağının Saça Faydaları! Nasıl Kullanılır?

Saç bakımı için kullanılan birçok besleyici ve onarıcı yağ bulunuyor. Öyle ki saç bakım rutinlerinde de besleyici ve onarıcı yağların artık yer ettiğini de görüyoruz. Saç için kullanılan bakım yağları arasında argan yağının ise yerinin ayrı olduğunu söylemek lazım. Birçok saç bakım ürününde de kullanılan argan yağının saça faydaları, saymakla bitmeyecek cinsten. 

Peki, sık sık bakım ürünlerinde de yer aldığını gördüğümüz argan yağının nereden elde edildiğini ya da tam olarak faydalarının ne olduğunu biliyor musunuz? Merak edenler için tüm bu detaylardan söz edeceğiz. 

Argan Yağı Nedir? 

Argan yağı; Fas’a özgü olan argan ağacının (Argania spinosa), argan çekirdeklerinden elde edilen ve besin değeri açısından çok zengin olan bir bitkisel yağdır. Etkileri sayesinde “sıvı altın” olarak da dile getirilen yağ, bazı bölgelerde de Fas yağı olarak bilinmektedir. 

Özellikle Fas bölgesinde, besinlerde de kullanılır. Birçok bölgede ise etkileri nedeniyle kozmetik alanında kullanılmıştır. 

Besin profili olarak değerlendirildiği zaman vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan argan yağında; 

 • E vitamini
 • Palmitik asit
 • Oleik asit
 • Stearik asit
 • Skualen
 • Linoleik asit bulunur

Yağın üretilmesi ise oldukça meşakkatlidir. Argan ağacının fındıkları belirlenen zamanda toplanır. Güneşte kurutulur, soyulur ve iç kısmı çıkarılır. Daha sonra yapılan öğütme işlemleriyle beraber yağ çıkarma aşamasına geçilir. 

Artık argan yağının ne olduğunu ve ne kadar besleyici olduğunu biliyoruz. Şimdi asıl kısma geçme zamanı geldi. Argan yağının saça faydalarına bakacağız. Sonrasında da kullanım önerilerinden söz edeceğiz. 

 

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir? 

Kafa derisi sağlığını korumaya yardımcı olur, boya ve şekillendirme sonrasında saçlarda oluşan hasarın giderilmesine yardımcıdır, nemlendiridir, saçtaki parlaklığı artırır, güneş etksine karşı koruyucudur, saç tellerinin güçlenmesini sağlar ve saç büyümesini iyileştirerek saçları güçlendirdiği bilinmektedir.

Ayrı ayrı başlıklara bölerek faydaların detaylarından da söz edelim. 

 

Kafa Derisindeki Sağlığı Korumaya Yardımcı Olur

Bu yağın antioksidan ve antienflamatuvar özelliği bulunmakta. Yapısı sayesinde, kafa derisini etkileyecek olan seboreik dermatit gibi sorunların çözümünde yardımcı olabilir. (1,2,3)

Yağın mantar önleyici etkisi üzerinde çok fazla bilimsel çalışma olmasa da özellikle kafa derisinde maya benzeri mantarlardan dolayı kaynaklanan kepek oluşumunu engellemede yardımcı olduğu düşünülmekte. 

 

Boya ve Şekillendirme Sonrasında Saçlarda Oluşan Hasarın Giderilmesine Yardımcıdır

Saçların boyanması sırasında kullanılan kimyasallar ve saça şekil vermek için kullanılan aletler, saç tellerinin zarar görmesine ve yıpranmasına neden olur. Özellikle sık sık boya kullanılması, saç tellerinin yapısında da bir bozulmaya neden olabilir. 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki argan yağında yer alan orta zincirli yağ asitleri, saça ek bir koruyucu tabaka kazandırıyor. Bu koruyucu etki sayesinde, şekillendiricilerin saça zarar vermesinin engellenmesine de katkı sağlanıyor. 

Ayrıca yine araştırmalara göre argan yağı, saçın renklendirilmesi sonrasında saç tellerinde oluşan hasarın azalmasında etkili oluyor. (4,5)

 

Nemlendirici Etkisi Vardır

Cildimiz ve saçımız için nem çok önemli. Yeteri derecede neme sahip olmayan saç tellerinde, zaman içerisinde kopma ve kırılmalar yaşanmaya başlar. (6)

Argan yağı, zengin yağ asitleriyle dolu olduğu için saça ihtiyacı olan nemi kazandırma konusunda etkilidir. Ayrıca saçın neminin korunması konusunda da yine olumlu bir etkisi vardır. 

 

Saçtaki Parlaklığı Arttırmada Önemlidir 

Yağın yapısını anlatırken, içerisinde E vitamini bulunduğunu da belirtmiştik. İçerikte yer alan E vitamini, saç tellerinde hem koruyucu etki gösteren hem de parlak bir görüntü sunulmasını sağlayan bir tabaka oluşturur. 

 

Güneş Etkisine Karşı Koruma

Argan yağının antioksidan etkisi, serbest radikaller ve diğer elementlerden kaynaklı saç hasarının nötralize edilmesine yardımcıdır. Ultraviyole ışınlarının saç tellerini kurutması gibi hasarlara karşı saça ekstra bir koruma vermeyi sağlar.  (7)

 

Saç Tellerinin Güçlenmesi Konusunda Etkilidir 

Yine yağın içerisinde yer alan E vitamini sayesinde, saç tellerinin beslenmesi ve güçlenmesi sağlanır. Bu da saç tellerinin koparak dökülmesi ya da kırılmasını engellemede etkilidir. Burada E vitaminin etkisinin de azımsanmayacağını söylemek gerekiyor. E vitaminin saç tellerinin güçlenmesi bir yana, saç tellerindeki elastikiyeti de artırıcı bir etki gösterdiği bilinmekte. Otacı Argan yağı içeren şampunını inceleyin: 👉 Argan Yağı Şampuanı

 

Saç Dökülmesine Karşı Etki Gösterir mi?

Argan yağının saç dökülmesine karşı olumlu bir etki gösterip göstermediği kanıtlanmamıştır. Fakat dolaylı yoldan yapılan bazı araştırmalar var. Yapılan bu araştırmalara göre argan yağı, saç büyümesini iyileştiriyor ve saçları güçlendiriyor. Bu da yağın dolaylı yoldan, saçın dökülmesine karşı yardımcı bir etki gösterdiği anlamına gelebilir. 

Argan yağı içeren dökülmeye karşı saç bakım yağı‘nı incelediniz mi?

 

Argan yağının saça faydalarını bu şekilde sıralamış olduk. Şimdi merak edebileceğinizi düşündüğümüz bir başka kısma geçeceğiz. Tüm bu faydalardan yararlanmak adına argan yağını nasıl kullanmamız gerekiyor? Hadi cevabı değerlendirelim. 

 

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Burada kullanım stilleri ürüne göre değişiklik gösterecek. Doğal yağı direkt olarak uygulamak ile argan yağlı şampuan kullanmak aynı şey değildir. Bu nedenle farklı durumlar için farklı kullanımlardan söz etmek gerekir. Önce doğal olarak bir argan yağı aldığınızı düşünelim ve buna göre bir kullanım önerisi verelim. 

 

Doğal Argan Yağı ile Saç Maskesi 

%100 doğal olan yağ kullanarak, direkt olarak saçlarınıza yağ maskesi yapabilirsiniz. Direkt olarak yapabileceğiniz bu uygulama ile saç tellerinizi besleyebilir ve koruma tabakası oluşmasını sağlayabilirsiniz. 

 • Önce saçınızı temizleyin. Bir bekleme süresi olduğu için yatmadan önce işlemleri uygulamanız daha doğru olacaktır. 
 • Saçınız için yeterli olduğunu düşündüğünüz miktarda yağı elinize dökün. Masaj yapacak şekilde saç diplerine uygulayarak başlayın. 
 • Saç derinize ve saç tellerinize masaj yaparak yağı uygulamaya devam edin. 10-15 dakika kadar masaj yaparak uygulamaya devam edin ve bu şekilde yağın iyice emilmesini sağlayın. 
 • Saçınızı bir havlu  yardımıyla kapatın ve bir gece kadar saçınızın bu şekilde bekletin. 
 • Ardından saçınızı yıkayabilir ve şekillendirebilirsiniz. 

 

Saç Uçlarını Argan Yağı ile Besleme 

Saç köklerinizde aşırı yağ sorunu varsa ya da sadece saç uçlarınızın daha sağlıklı görünmesi gibi bir derdiniz varsa, sadece saç uçlarına bakım yapmayı tercih edebilirsiniz. 

 • Saçınızı temizleyin.
 • Yeteri kadar yağı alın ve saçın orta kısmından başlayarak uçlara doğru yağı yedirerek sürün. 
 • Bir süre saç tellerinizin yağı emmesini bekleyin. 
 • Böylece saç kökleriniz ekstra yağlanmamış ve saçınız ağırlaşmamış olur. 

 

Argan Yağı İçeren Ürünleri Kullanmak 

Argan yağının saça faydalarından yararlanmak için sunulan özel ürünler de var. Şampuanlar ve saç kremleri ise bu ürünler içerisinde başı çekiyor diyebiliriz. Bu tür ürünleri de tercih edecekseniz, ürünün üzerinde yazan talimatlara göre kullanım yapmanız gerekecek. 

Mutlaka alacağınız ürünün kullanım talimatları olacaktır. Sizin burada dikkat edeceğiniz nokta ise bu tür ürünlerde yer alan yağı özünün tamamen doğal olması. Tamamen doğal yağın kullanılmadığı ürünler, saçınıza fayda sağlamadığı gibi tam tersi olumsuz bir etki gösterebilir. Bu nedenle ürün seçimine özen göstermeniz gerektiğinin altını tekrar tekrar çizmiş olalım. İnceleyin 👉 Argan yağı içeren doğal ürünler

 

Argan Yağını Ne Sıklıkla Kullanmak Gerekir?

Dikkat edeceğiniz nokta belli. Saç tipiniz. Aslında doğal argan yağı, günlük kullanım için uygundur. Fakat yağlı bir saçınız varsa, kullanımınızı sınırlamak isteyebilirsiniz. 

Diğer taraftan argan yağlı şampuan ve saç kremi gibi ürünleri kullanırken de yine ürünün üzerinde günlük kullanım dozu nasıl olmalı gibi bilgiler yer alır. Bu ürünleri de özel olarak ele almalı ve üreticinin tavsiye ettiği sıklıkta kullanmalısınız. 

 

Argan yağının saça faydalarından ve nasıl kullanılacağından söz ettik. Şimdi bu mucizevi yağın neden “sıvı altın” olarak anıldığını daha iyi anlamışsınızdır diye umuyorum. Rehberimizi bitirmeden önce son bir uyarıdan da söz edelim. 

Argan yağını kullanırken beklenmedik bir etki görürseniz, kullanımı hemen bırakmanız ve uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Sonraki Yazı: Nane Yağının Faydaları

Kaynakça

1.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5535876/

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/

5.https://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?PaperID=36776

6.https://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2015;volume=7;issue=1;spage=2;epage=15;aulast=Gavazzoni

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723062/

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X