fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Nane Yağının Faydaları Neler? Nane Neye İyi Gelir?

Nane yağı, yüzlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan ve kullanım alanı giderek yaygınlaşmış aromatik bir yağdır. Bilimsel çalışmalarla ortaya çıkarılan nane yağı faydaları, son dönemde bu aromatik yağa olan ilginin iyiden iyiye artmasına da neden olmaya başladı.

Peki, çok sık duymaya başladığımız nane yağının faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz? Bu doğal yağ hakkında daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız sizi hemen yazımıza alalım. Rehberimizde merak edilen faydalardan ve nane yağının yapısından bahsedeceğiz. Bunun için işin en temelinden başlamak gerekiyor. Önce yağın nasıl elde edildiği ve tarihteki yerinin ne olduğunu ele almamız lazım.

 

Nane Yağı Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Nane yağı; nane bitkisinin ( Mentha x piperita ) yapraklarının damıtılması ile elde edilen uçuğu ve aroma açısından yoğun bir yağdır.

İçerisinde %50-60 arasında yer alan mentol, en aktif bileşenidir. Bunun yanında %10 ile %30 arasında menton da bileşenlerinde yer alır.

Doğrudan doğal yağ olarak sunulması yanında nane yağı, şampuan ve krem gibi kozmetik ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır.

Bknz: Nane yağı içeren bitkisel şampuanlar

Tarihi

Nane, en eski Avrupa bitkilerinden biri olarak bilinmekte. Yapılan araştırmalar da nane yağının çok uzun yıllardır bölgede tıbbi amaçlarla kullanıldığını gösteriyor. Eski Yunan ve Roma zamanlarında da kullanımına ilişkin kanıtlar mevcut.

Kesin olmayan kanıtlarla beraber nane yağının eski Çin ve Japon tıbbına kadar uzandığı biliniyor.

Bunun dışında yapılan araştırmalarda nane yağının, Mısır piramitlerinde de bulunduğu ve kullanımının M.Ö 1000’e kadar dayandığı da tespit edilmiştir.

Böyle değerlendirdiğimiz zaman aslında görüyoruz ki nane yağının insanlık tarihinde önemli bir yeri var. Yağ farklı şekillerde besinlerde ya da farklı alanlarda da kullanılıyor ama genel olarak tıbbi amaçlar için kullanımının öne çıkarıldığını da görüyoruz.

Nane yağının faydaları için değerlendirmelerimize geçtiğimiz zaman, tarih boyunca neden tıbbi amaçlar için kullanıldığını da daha iyi anlayacağınızı umut ediyorum. O zaman faydalarının neler olduğu konusuna geçiş yapalım.

 

Nane Yağının Faydaları ve Etkileri

Bu kısmı değerlendirirken şunu da unutmamak gerekiyor ki nane yağı, bazı rahatsızlıklar üzerinde hem rahatlatıcı hem de iyileştirmeye yardımcı olarak kullanılabiliyor. Faydaları kısmında genel bir ilerleyiş yapacağımız için nane neye iyi gelir sorusuna da yanıt vermiş olacağız.

 

Enerji Verici Etki

Nane yağının içerisinde yer alan bileşenler, odaklanmaya ve enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Günlük yaşamda daha dinamik olmanız konusunda yardımcıdır. (1)

 

Baş Ağrılarının Giderilmesi Noktasında Yardımcıdır

Yapılan araştırmalar, nane yağının baş ağrısını hafifletmek üzerinde de etkili olduğunu ortaya koymuştur. Anti inflamatuar etkisiyle beraber baş ağrılarında, ağrının rahatlaması noktasında yardımcı olur. (2)

 

Mide Bulantısına Karşı Etkilidir

Mide bulantısının tek bir nedeni var demek mümkün değil. Bu nedenle nane yağının faydaları değerlendirirken, mide bulantısına etkisi üzerinde farklı çalışmalar yapılmıştır. Kemoterapi gören ve bu yüzden mide bulantısı yaşayan hastalarda yapılan araştırmada, nane yağının mide bulantısını geçirme konusunda yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Yine küçük çaplı araştırmalarda da mide bulantısı yaşayan kişilerde az da olsa nane yağının bulantıyı giderme konusunda yardımcı olduğu tespit edilmiş. (3)

 

Saç Büyümesini Destekleyici Bir Etkisi Vardır

Nane yağının uyarıcı, yenileyici ve antiseptik etkileri ciltte kan akışını arttırmaya yardımcı olmakta. Yapılan araştırmalara göre kan akışının artması saç derilerinde ek bir uyarma sağlıyor. (4)

Bu da saç büyümesi konusunda olumlu bir etki gösteriyor. Hatta öyle ki saç büyümesinde etkili olduğu söylenen birçok üründe de nane yağının kullanıldığını görüyoruz.

Bunun için alınmış olan ürün patentleri bile olduğu biliniyor. (5)

 

Ağız ve Diş Sağlığında Olumlu Etkisi

Nane yağının antiseptik özellikleri vardır. Antiseptik özellikleri sayesinde ağız kokusunun ortadan kaldırılması noktasında ve ağızda oluşabilecek mikrop ve bakterilerin önlenmesi açısından yardımcıdır.(6) Birçok diş macununun içerisinde de yer alan maddelerden biri olduğu biliniyor. Özellikle nane aromalı diş macunlarında yer almakta.

 

Solunumum Rahatlamasına Yardımcıdır

Nane yağının faydaları arasında en çok öne çıkanlarından biri solunum rahatlatma etkisidir. Yağın içerisinde yer alan mentol, balgam sökmeye yardımcı bir etki gösterir ve bu da solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olur. (7)

Burun tıkanıklarında da olumlu bir etki göstermesi, yine solunum yollarının rahatlamasını sağlar.

 

IBS ( İrritabl Bağırsak Sendromu) Etkilerini Hafifletmede Etkilidir

Şiddetli karın ağrılarına neden olan IBS hastalığında, nane yağının rahatlatıcı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre nane yağı, GI yolunun düz kaslarını gevşetebilir ve rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. (8)

 

Sindirim Sorunlarının Giderilmesinde Yardımcıdır

Nane yağı gaz giderici etkileri sayesinde, rahatsız edici fazla gazın giderilmesine yardımcı olur. Şişkinlik, karın ağrısı ve taşıt tutması gibi sindirim sorunlarında etkili olduğu bilinmektedir. (9)

 

Kan Dolaşımını İyileştirir

Saç büyümesine olumlu etkisi kısmında da söylediğimiz gibi nane yağı, uyarıcı etkileriyle beraber kan dolaşımını arttırmada yardımcıdır. Kan dolaşımı üzerinde uyarıcı etkisi, daha iyi kan dolaşımına yardımcı olacağı için genel vücut sağlığı açısından da olumlu bir etki oluşturmuş olur. (10)

 

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Nane yağının faydaları arasında mutlaka rahatlatıcı etkisinin de yer alması gerekiyor. Diğer birçok uçuğu yağda olduğu gibi nane yağında da ferahlatıcı bir yan vardır. Zihinsel aktiviteyi uyarıcı ve ferahlatıcı etkisiyle beraber stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. (11)

 

Kaşıntı Önleyici Bir Etkisi Vardır 

Sürekli rahatsızlık veren kaşıntı sorunlarında da kullanılır. Kaşıntının hafiflemesine ve çoğu zaman rahatlama sağlanmasına yardımcı olur.

 

Kas ve Eklem Ağrılarını Gidermede Etkilidir 

Kas ve eklem ağrılarında, nane yağının ağrıyı azaltıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun için çeşitli ayrılarda yardımcı tedavi olarak da değerlendirildiği görülüyor.

 

Herpes Virüsü Üzerinde Etkilidir

Nane yağı, antiviral yapısıyla beraber uçuk gibi rahatsızlıklara neden olan herpes virüsüne karşı da yardımcıdır. Yapılan çalışmalar yağın, herpes virüsü üzerinde inhibitör bir aktivite gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. (12)

 

Nane yağının faydaları bu şekilde sıralanabilir. Faydaları sıraladığımıza göre, kullanım alanlarından da söz edelim ve yavaş yavaş rehberimizin sonuna gelelim.

 

Nane Yağının Kullanım Alanları

Aslında sayamayacağımız kadar çok kullanım alanı var. Başlıca alanlardan söz edeceğiz.

 

Saç Bakım Ürünleri: Ferahlatıcı, kepeğe karşı etki gösterici yapısı nedeniyle nane yağının şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinde sık sık kullanıldığını görüyoruz.

Tırnak Bakım Ürünleri: Tırnaklarda mantar enfeksiyonu gibi sorunları gidermeye yardımcı olduğundan birçok tırnak bakım ürününde de yer almakta.

Böcek Kovucu Ürünlerde: Ağır aromatik yapısı sayesinde böcek kovucu etki gösterebildiği için birçok üründe kullanılmakta.

Cilt Bakım Ürünlerinde: Yukarıda saydığımız tüm yararları sayesinde, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmakta.

Çeşitli İlaçlar ve Merhemler: Nane neye iyi gelir az çok açıkladık. Nane yağının da çeşitli etkileri nedeniyle ilaçlarda ve merhemlerde kullanıldığını görüyoruz.

Ağız Bakım Ürünlerinde: Ferahlatıcı yapısıyla beraber birçok ağız bakım ürününde de yine yer almakta.

 

Nane Yağı Konusunda Son Sözler 

Nane yağının faydalarını ve gösterdiği etkilerini artık biliyorsunuz. Genel olarak kullanım alanının yaygın olduğunu da aktarmaya çalıştık. Fakat tüm bunlara karşın, eğer nane yağı kullanacaksanız dikkatli davranmanız gerektiğini de belirtelim.

Aroması yüksek olduğu için özellikle doğrudan ağızdan alınması durumlarında rahatsız edici etkileri olabilir. Alerji gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimaliniz de var. Bu nedenle özellikle direkt olarak yağı alıp kullanacaksanız, önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

 

Kaynakça
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103722/
2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1468-2982.1994.014003228.x
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33197662/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27131832/
5. https://patents.google.com/patent/US6194468?oq=peppermint+stimulate+hair+follicles
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9889172/
7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874110003181
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6337770/
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27131832/
11. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-009-1215-1_9
12. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S094471130470255X

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X