fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Aloe Vera Nedir? Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Aloe Vera, son yıllarda cilt bakımı ve antibakteriyel özellikleri sayesinde fazlasıyla dikkat çeken bitkiler arasında yer alıyor. Farklı antik kültürlerde geleneksel ilaç olarak kullanılsa da günümüzde eksik bilinen Aloe Vera’nın faydalarını öğrenelim.

Peki son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Aloe Vera’nın nereden geldiğini veya yararlarını tam olarak biliyor musunuz? Merak edenler için rehberimizde bu konulara değineceğiz. Öncelikle konunun en temeline inelim ve bu bitkinin ne olduğunu ele alalım.

Aloe Vera Nedir?

Türkçe’de “sarısabır” olarak da duyduğumuz Aloe Vera, temelde Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika’nın kurak yerlerinde yetiştirilmektedir ve 300’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Asphodelaceae familyasına ait bir bitki olan Aloe Vera’nın latince adı Aloe Barbadensis olarak bilinmektedir.(4, 7)

Tarihsel kalıntılar Antik Yunanistan’da bile kullanıldığını göstermiştir. Bu bitkinin yaprağı ve posası dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış ve cilt yaşlanmasını önlediğine inanılmıştır.(10)

Aloe Vera yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak biliniyor. “Aloe” sözcüğü eski Arapça’da kullanılan alloe  kelimesinden türetilmiş ve “acı” anlamına gelmektedir. Vera ise Latince “hakiki” anlamına gelmektedir. (2)

Birçok kültürde Aloe yaprakları tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. (10) Günümüzde yaygın popülaritesi sayesinde el, yüz, vücut kremleri, şampuanlar ve kozmetik ürünler gibi çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Besin profili olarak göz önüne aldığımızda vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan Aloe Vera’da;

Kanser önleyici vitamin olan A, C ve E vitaminleri, Folik Asit, Kalsiyum, Magnezyum, Krom, Sodyum, Kolin ve Potasyum bulunur.(7)

Aslında günlük hayatta takviyesini aldığımız ne kadar çok vitamin ve minerali içeriyor değil mi?

Aloe Vera’nın tarihsel gelişimini, kullanım alanlarını, ne olduğunu, içerisinde hangi vitamin ve minerallerin bulunduğunu detaylı olarak öğrendik. Gelin Aloe Vera’nın saç üzerindeki faydalarına birlikte bakalım.

 

Aloe Vera’nın Saça Faydaları Nelerdir?

Geçmişten bugüne yapılan çalışmalar sonucunda eski çağlardan beri Aloe Vera’nın yaraları iyileştirmeye ve nemli tutabilmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Sık kullanıldığında saç gelişimini olumlu yönde etkilediği bildirilmiştir.(3, 9)

Günlük hayatta şikayetçi olduğumuz, çaresini aradığımız birçok problemin çözülmesine yardımcı olan Aloe Vera’nın saça faydalarını başlıklar halinde inceleyelim.

Saç derisini nemlendirmeye yardımcı olur

Özellikle kuru cilde sahip bireylerin problemi olarak bilinse de sadece onların değil, tüm cilt tiplerine sahip insanların saç diplerini ve cildini nemlendirmesi oldukça önemlidir.

Aloe veranın faydaları denildiğinde aslında ilk akla gelen nemlendirici özelliğinin olmasıdır. Bileşenleri göz önüne alındığında cilt nemini ve bütünlüğünü koruma konusunda etkili olduğu görülmüştür. (7)

Aloe vera içeren şampuanı inceleyin; Düzleştirici Şampuan

 

Saç dökülmesini hafifletir ve uzamasında etkili olur

Farklı yaş gruplarındaki birçok insandan; “Saçım dökülüyor.” ve “Saçlarım uzamıyor.” cümlelerini duymuyor muyuz? İşte bu noktalarda da Aloe Vera’nın etkileri mevcut.

Aloe Vera, temizleyici özelliği sayesinde kafa derisini temizler ve saçların uzaması hızlandırır. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde saç dökülmesini hafifletir. (4, 5, 6)

 

Kepek oluşumunun azalmasına fayda sağlar

Aloe Vera kepeğe iyi gelir mi sorusu sıkça sorulan sorular arasında. Kepek, çoğunlukla beyaz renkte cilt pullarının saç tellerinin üstünde görülmesiyle ortaya çıkan ve önemli bir sağlık problemi sayılmamasına rağmen yaşayan kişileri estetik açıdan oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Cilt tiplerinin en sevdiği bitkiler arasında yer alan Aloe Vera’nın cildi nemlendirme özelliği sayesinde kepek oluşumunu da azalttığı görülmüştür. (7)

İnceleyin; Kepek ve Dökülme Karşıtı Sarımsaklı Şampuan

 

Seboreik dermatiti, bilinen adıyla “egzama” tedavisini hızlandırır

Egzama hastalarının yaralarını tedavi etmekte en çok zorlandığı bölgelerden biri de kafa derisidir. Görüyoruz ki şifalı bitkimiz bu noktada da önemli etkilere sahip.

Saç derisine uygulandığında “seboreik dermatiti” yani halk arasında egzama olarak bilinen hastalıkta yaşanan problemlerin giderilmesine destek olduğunu bildiren çalışmalar da mevcuttur. (6, 7)

İnceleyin; Yoğun Kepek ve Dökülme Karşıtı Sarımsaklı Şampuan 

 

Aloe Vera İçeren Ürünler

Aloe veranın saça faydalarından yararlanmak için kullanabileceğiniz ürünler de mevcut. Özellikle Aloe Vera jeli içeren şampuanlar ve kremler olmak üzere çeşitli Aloe Vera Ürünleri bulunmakta.

Aloe Vera jeli, “selüloz” ve “lignin” bazlı bir madde olması sebebiyle insan derisinin içine geçme özelliği sağlar, dolayısıyla cildi temizlemeye de yardımcı olur. Jeli içeren ürünler kozmetik ve krem üretiminde ana malzeme olarak kullanılmıştır. Jeli içeren losyonlar, şampuanlar, kremler ve yüz temizleyiciler üretilmiştir.(3, 4)

 

Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü Aloe Vera’nın bileşenlerinden almaktadır. Aloe Vera’nın yoğun nemlendirici özelliğiyle Shea Yağı’nın antibakteriyel özelliği birleşip cildi dış problemlere karşı onarır ve rahatlatır. Shea Yağı A, D, E Ve F vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu sayede cildi besler ve dış etkenlere karşı korur. Hızlıca emilir ve ciltte yağlı bir his bırakmaz.

Nasıl Kullanılmalı?

 • İhtiyaç hissedilen eş ve vücut bölgelerine bir miktar uygulanıp, dairesel hareketlerle cilde iyice yedirilir
 • Günlük kullanıma uygundur

Otal Parlama Kontrolü Yüz Toniği

Yağ bezlerinin oluşturduğu salgı (sebum) sebebiyle ciltte oluşan parlaklığı azaltırken cildi sıkılaştırır. Cildi kurutmadan temizlemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan Cadıfındığı ciltteki kızarıklığı alırken cildi yatıştırır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Yeterli miktarda pamuğa sıktığınız ürünü, göz çevresinin dışındaki bölgelere uygulayın ve durulamayın

Gül Kürü Canlandırıcı Yüz Temizleme Köpüğü

Köpük formu sayesinde cildi nazikçe temizlerken doğal gül özü ve aloe vera ile cildinizi nemlendirir. İçerisinde bulunan gül özleri sayesinde cilde nem verir ve arındırır. Rosa damascena güllerinin kokusu sayesinde ferahlık ve hafiflik hissi verir.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Yeterli miktarda alıp yüzünüze uygulayın ve ardından bol su ile durulayın
 • Göz çevresi dışında kullanmanız tavsiye edilmektedir

Otal Yağsız Matlaştıran Jel Nemlendirici

Kokusunu Defne yapraklarından alan jel, gözenekleri tıkamadan, yağlandırmadan ve matlaştırmadan cildi nemlendirmeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cilde nem ve elastikiyet kazandırır. Kazandırdığı elastikiyet sayesinde yaşlanma etkilerine karşı cildi korur.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Sabah ve akşam cildinizi temizledikten sonra uygulayınız
 • Daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız Otal Pürüzsüz Kontrol Seti 3 adımlı bakım rutinini de düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz

 

Aloe Vera’nın faydalarından ve saç üzerindeki etkilerinden bahsettik. Geçmişten günümüze kullanıldığı alanları aktarmaya çalıştık. Artık saç üzerindeki faydalarını daha detaylı bildiğinizi umuyorum. Ürün seçimleriniz konusunda ise markanın güvenilirliği dikkat etmeniz gereken konular arasında. Bir diğer nokta da özünün tamamen doğal olması.

 

Eğer aloe vera içeren ürünleri kullanacaksanız olumsuz bir etki ile karşı karşıya kaldığınız takdirde, kullanmayı bırakıp bir doktora başvurmanız gerektiğini belirtelim.

 

Kaynakça:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29999415/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26986231/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18794775/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26015726/
 5. http://etheses.uin-malang.ac.id/13490
 6. https://www.researchgate.net/publication/296926695_Natural_remedies_in_hair_care_and_treatmen
 7. https://www.researchgate.net/publication/334123567_Review_on_Aloe_Vera
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551117/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30666070/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27973656/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X