fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Yaz Aylarında Cilt Bakım Tavsiyeleri

Kavurucu sıcaklar, güneş ışınlarının etkisi, nem ve sürekli olarak terleme. Tüm bu etkilerle beraber yaz ayları, cildiniz için en tehlikeli aylar olarak gösterilebilir. Sinir bozucu kızarıklıklar, güneş lekeleri, sürekli kuruyan cilt gibi sorunlardan kurtulmak ve yazın tadını çıkarmak için yapacağınız en iyi şey ise bir yaz cilt bakım rutini oluşturmak olacaktır. Peki yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Tüm bu olumsuz etkilerden kurtulup, cildinizin yaz aylarında da tazeliğini ve nemini koruması adına uygulayabileceğiniz bakımlardan söz edeceğiz. Hiç zaman kaybetmeden yazın cilt bakımı için rehberimize geçelim.

yaz aylarında cilt bakım tavsiyeleri

Yaz Aylarında Cildiniz Nasıl Etkileniyor?

Bakım önerilerine geçeceğiz ama önce yaz aylarında, cildinizin nasıl etkilere maruz kaldığından söz edelim. Bu etkileri bilmek, bakım yaparken de işinize yaramış olacak.

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları ve nem etkisiyle beraber, cildinizde yağ bezleri daha fazla sebum üretmeye başlar. Ciltte daha fazla sebum üretilmesi, cildinizde yağlanmaya ve yapışkan bir görüntüye neden olduğu gibi cilt gözeneklerinizin de tıkanması sorununu oluşturabilir.

Haliyle yaz döneminde akne oluşumunun da artabileceğini söyleyebiliriz. Zira ter, yağ ve kirle beraber cilt gözenekleri daha kolay tıkanır. Özellikle, yapısı gereği zaten yağlı olan ciltlerde bu sorun daha sık görünecektir. (2)

Diğer taraftan yaz aylarında güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırsınız ve UV ışınların olumsuz etkileri cildinize zarar verir. Özellikle ciltte melanin üretiminin artmasına neden olan UV ışınları, güneş lekelerinin oluşumunda etkili olur. (3)

Bunlar ve bunlar gibi daha birçok neden yüzünden yaz aylarında cildinizin çok daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Ama merak etmeyin güzel bir yaz bakım rutini oluşturarak, tüm bu sorunların önüne geçebilir ve cildinizi daha sağlıklı hale bile getirebilirsiniz.

O zaman daha fazla beklemeyelim ve yazın cilt bakımı için öneriler bölümümüze geçiş yapalım.

 

Diğer blog yazımız olan Güneş Lekesi Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer içeriğimiz incelediniz mi?

 

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Önerileri

Daha iyi anlatmak adına cilt bakım önerilerimizi madde madde sıralayalım.

 

Düzenli Olarak Yüz Yıkama

Yukarıda yaz aylarında cilt üzerinde oluşabilecek etkilerden söz ederken, daha fazla sebum üretimini dile getirmiştik. Daha fazla sebum üretimine bağlı olarak cildiniz daha fazla yağlanabilir. Tabii ki cilt tipine göre değişmekle beraber, cildinizin daha fazla yağlanması ve terlemenizle gözenekleriniz kapanabilir. Böylece cildinizde daha fazla akne oluşumu da gerçekleşebilir.

Cildinizde oluşacak fazla yağın önüne geçmek ve aynı zamanda kiri de temizlemek adına cildinizi düzenli olarak yıkayabilirsiniz. Fakat burada sürekli yıkama olmamasına da dikkat etmek lazım. Günde 2 kez yeterli olacaktır. Zira bu kez cildin kuruması gibi bir sorun yaşanabilir.

 

Ferahlatıcı Temizleme Ürünleri ve Toniklerin Kullanımı

Sadece yıkamak, yaz aylarında cildi arındırmak ve temiz tutmak için yeterli olmayabilir. Burada doğal özlerden elde edilmiş ferahlatıcı etkisi olan temizleyici ürünler ve doğal tonikler kullanılabilir. Toniklerin özellikle su bazlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Zira yaz aylarında yağlı ve alkollü olan tonikler, cildinizi daha da ağırlaştırabilir.

 

Antioksidan Serumlar Kullanabilirsiniz

Yazın cilt bakımı için önemli ürünlerden birisi de antioksidan serumlar olacaktır. Antioksidan serumlar, cildinizin kolajenini arttırmaya yardımcı olacak ve cildinizin güneş ışınlarının zararlı etkisine karşı biraz daha korunaklı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Serbest radikallerin temizlenmesi ve cildinizin aradığı canlılığı koruması adına tamamen doğal olan antioksidan serumları tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında cilt bakımı için bu da önemli bir öneri. Ayrıca bakınız: Kaş ve Kirpik Serumları

 

Cildiniz için Nemlendirici Kullanın

Cildinizin her daim neme ihtiyacı vardır. Aslında yaz ya da kış olarak ayırmamak lazım. Her mevsimde cildiniz için yeteri kadar nem gerekiyor. Yaşlanma etkisini ortadan kaldırmak ve kırışıklıkların önlenmesi adına, cildiniz için nemlendirici yüz maskeleri yapabilirsiniz. Yaz aylarında genelde ferahlatıcı, nemlendirici yüz maskelerini gece yatmadan önce yüzünüze uygulamanız daha yararlı olacaktır. Ayrıca bakınız: Doğal Cilt Nemlendiriciler

 

Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü aloe vera bitkisi ve özel olarak craft edilmiş bitki ve vitamin formülasyonundan almaktadır. Onarıcı, yoğun nemlendirici özelliğiyle bilinen aloe vera ve onu destekleyen shea yağı; sık yıkama, dezenfektan, sıcaklık değişimleri, yanık gibi dış problemlere karşı cildi onarır ve anında rahatlatır.

Nasıl Kullanılmalı? İhtiyaç hissedilen el veya vücut bölgelerine bir miktar uygulanıp, dairesel masaj ile cilde iyice yedirilir. Günlük kullanım için uygundur.

 

Güneş Koruyucularını İhmal Etmeyin

Yaz mevsiminde cilt bakımı için hayati önem taşıyan noktalardan birisi de güneş koruyucu kullanmak. Başta da söyledik, yaz aylarında güneş ışınlarına çok daha fazla maruz kalırız. UV ışınların zararlı etkileri de cildi çok daha fazla yıpratır. Güneş lekeleri, ciltte yanıklar, bir süre sonra nem dengesinin bozulması gibi olumsuz etkilerin önüne geçmek adına mutlaka güneş koruyucuları kullanmanız lazım.

Güneş koruyucuları tercih ederken de dikkat edin. Cilt tipinize en uygun olan, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremleri ya da losyonları tercih etmeniz önemli. Yaz cilt bakımı için bu adımı koruyucu bir adım olarak eklemiş olalım ve devam edelim.

 

Ağır Makyaja Veda Edin

Bu maddeyi özellikle yaz aylarında yağlı cilt bakımı önerileri içerisinde gösterebiliriz. Öyle ki ağır makyaj yapılması, cildin gözeneklerini kapatacak ve cildin nefes almasını engelleyecektir. Nem ve ısının da etkisiyle beraber cildin nefes alma kapasitesi iyiden iyiye düşecektir. Bir de üzerine cildiniz yağlıysa o zaman kesinlikle ağır makyajdan kaçın derim.

 

Göz Çevresi ve Dudaklar Unutulmamalı

Yaz aylarında cilt bakımı yaparken, çoğu zaman göz çevreleri ve dudak kısımları atlanıyor. Fakat bu kısımlar da tıpkı diğer bölgeler gibi yaz etkisiyle beraber yıpranır. Özellikle dudakların çok önemsenmediği biliniyor. Fakat aslında güneş ışınları, dudaklarınızın nem oranının düşmesine neden olur ve kuruluk ya da soyulmalar görebilirsiniz. Bu etkiden kurtulmak için düzenli olarak dudak nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca hassas olan göz çevresi için de göz çevresine uygun olan krem ya da losyonları tercih etmenizi öneririz.

 

Nefes Alabilir Kumaşları Giymek

Yaz aylarında cilt sağlığı için giysilerinize de dikkat etmeniz lazım. Giydiklerinizin nefes alabilen ve bol giysiler olması gerekiyor. Dar ve sentetik giysiler, terin de etkisiyle beraber cilt sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Kızarıklık, kaşıntı ve aşınma gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. İlerleyen aşamalarda bu tür kıyafetler nedeniyle cildinizde enfeksiyon bile olabilir.

 

Daha Fazla Su Tüketmek ve Besinlere Dikkat Etmek

Yazın cilt bakımı sadece kullanacağınız ürünlere bağlı değildir. Cilt bakımını sadece dıştan düşünmemek gerekiyor. Vücudunuzun ne kadar sağlıklı olduğu da cilt sağlığınızı doğrudan etkileyecektir.

Bu noktada cildinizin ihtiyacı olan nemi koruması için yaz aylarında mutlaka su tüketimine dikkat etmeniz lazım. Zira sıcağın da etkisiyle beraber vücut sürekli terleyebilir. Günde 2-3 litre su tüketerek nem dengesini mutlak olarak korumanız gerekiyor.

Diğer taraftan beslenmenize de dikkat etmeniz gerek. Aşırı yağlı ve kızartma türü besinler, cildinizde ekstra yağlanmaya neden olabilir. Daha hafif ve vitaminler açısından da zengin olan besinleri tercih etmeye çalışın. Özellikle yeteri miktarda yaz meyveleri diyet listelerine eklenebilir.

 

Arnika Besleyici Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü arnika bitkisi ve özel olarak craft edilmiş bitki ve vitamin formülasyonundan almaktadır. İyileştirici özelliğiyle bilinen arnika ve onu destekleyen cadıfındığı, şeytanpençesi bitkileri; sık yıkama, sıcaklık değişimleri, yıpranma, kızarıklık gibi dış problemlere karşı cildi besler ve yapılandırır.

Nasıl Kullanılmalı? İhtiyaç hissedilen el veya vücut bölgelerine bir miktar uygulanıp, dairesel masaj ile cilde iyice yedirilir. Günlük kullanım için uygundur.

 

Yaz aylarında cilt bakımı için genel olarak tavsiyelerimizin sonuna geldik. Fakat rehberimizi bitirmeden önce bir de doğal ev çözümlerinden oluşan önerilere de yer verelim.

 

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Evde Değerlendirilebilecek Doğal Ürünler

Tamamen tercih meselesi ama evde de değerlendirilebilecek doğal ürünler var. Belki bunlar da bakım konusunda yardımcı olabilir. Başka bir konuda değindiğimiz Güneş Sonrası Losyon ve Krem Kullanımı içeriğini de incelemenizi öneririz.

 

Aloe Vera: Antibakteriyel ve antioksidan etkisi bilinen aloe vera, yaz aylarında da cildiniz üzerinde yatıştırıcı bir etki gösterecektir. Cildinizin nemlenmesini ve nem dengesini de korumasına yardımcı olan aloe vera, birçok bakım ürününde de kullanılmakta.

 

Limon ve Kahve İkilisi: Limon, C vitamini açısından oldukça zengindir ve C vitamininin de cilt üzerinde parlatıcı bir etkisi olduğu bilinmekte. Kahvenin de eksfoliye edici yapısı olduğu bilinmektedir. Haliyle kahve ve limon ikilisi ile güzel tarifler oluşturulabilir.

 

Bal ve Yoğurt: Yoğurt cilt üzerinde aydınlatıcı etkisiyle öne çıkarken bal ise cildinizin doğal neminin korunmasına yardımcı olur. Bal ve yoğurt ile tarifler uygulanabilir.

 

Yaz aylarında cilt bakım tavsiyeleri için tavsiyelerimiz bu şekilde. Unutmayın, ister yazın isterse kışın olsun cilt sağlığınızı korumak adına bir cilt bakım rutini oluşturmanız ve düzenli bakım yapmanız cilt sağlığınızı korumanız açısından bir hayli önemli.

 

Kaynakça

  1. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/prevent-summer-skin-problems
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X