fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Güneş Lekesi Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Güneş lekesi, özellikle yaz aylarında gündeme gelir ve kozmetik bir sorun olarak değerlendirilir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınmasının ardından ortaya çıkan bu lekeler, doğrudan cilt görünümünü de etkilediği için çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Peki tam olarak güneş lekesi nedir ve neden oluşur biliyor muyuz?

En önemlisi de cildimizde oluşan güneş lekeleri nasıl geçer ya da tedavi için ne yapmak lazım? İşte bu rehberimizde tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız ve bu konuda sorun yaşayanlar için bazı önerileri gündeme getireceğiz. Hadi rehberimize geçelim. 

güneş lekesi nasıl geçer

Güneş Lekesi Nedir? 

Önce tam olarak neden söz ettiğimizi anlatmak gerekecek. Nedeni ve sorunu bilmek, sorunu nasıl çözüme kavuşturacağımız konusunda da oldukça önemli. Güneş lekesi nedir sorusunun cevabını aradığımız zaman ise karşımıza ilk olarak cildimizin yapısı çıkacaktır. 

Cildimizin üst tabakasında, derimize renk veren melanositler bulunur. Melanosit hücreleri tarafından renk maddesi olarak melanin üretilir ve bu da cildimizin sahip olduğu karakteristik rengi ortaya çıkarır. 

Zararlı güneş ışınları yani UV ışınlar, belli bir süre cilde temas ettiği zaman melanin üretiminin artmasına neden olur. UV ışınlarının etkisiyle melanin üretiminin artması, güneş lekesi dediğimiz lekeleri ortaya çıkarır. Tabii ki burada farklı UV kaynaklarının da aynı soruna neden olabileceğini hatırlatalım. Sadece güneş ışınları değil, solaryum gibi UV ışınlar açısından zararlı etkileri olan ışın kaynakları da bu lekelere neden olabilir. 

Cilt rengine göre, daha koyu renkli olan lekeler ortaya çıkar. Alakası olmamasına karşın “karaciğer lekesi” olarak da isimlendirilen bu lekeler, genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Çünkü zaman içerisinde cilde daha fazla güneş ışını etki edecek ve zamanla da daha fazla melanin üretilecektir. 

Güneş ışınları daha çok yüz ve ellere temas ettiği için, genelde güneş lekelerinin de el ve yüzler de ortaya çıktığı hatta daha çok alın bölgesinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Çoğunlukla zararsız olan bu lekeler, kozmetik açıdan değerlendirildiği zaman ise ciddi bir sıkıntı olarak öne çıkabilir. (1)

Deniz sonrası saç bakımı nasıl yapılır konulu diğer yazımızı okudunuz mu?

Güneş Lekesi Nasıl Görünür?

 • Genelde oval şekildedir
 • Güneşe daha çok maruz kalan cilt bölümlerinde daha yaygın olarak görülürler 
 • Ciltte herhangi bir kabarıklık şeklinde gözükmezler
 • Koyulukları ve renk tonları değişiklik gösterebilir
 • Genetik yapısı gereği bazı insanlarda cilt üzerinde güneş lekelerinin oluşuma daha fazla yatkınlık olabilir
 • Açık tenli kişilerde daha sık gözlenebilir

Güneş lekesi nedir ve güneş lekesi neden oluşur aktardığımıza göre artık neler yapabileceğiniz kısmına geçelim. Güneş lekesi nasıl geçer söz edeceğiz ama önce bu sorunu yaşamamak adına nasıl önlemler alabileceğimize bakmak gerekli.

 

Güneş Lekesine Karşı Nasıl Önlem Alınır? 

Güneş lekesine karşı alacağınız önlemler, bu sorunu yaşama ihtimalinizi de en aza indirecektir. Lekeler oluşmadan önlem alabilirsiniz. Bunun için birkaç öneriden söz edelim. 

Gül Kürü Nemlendirici Yüz ve Boyun Kremi

UVA filtresi sayesinde güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi korumaya yardımcı olan gül kürü nemlendirici yüz ve boyun kremi, doğal gül yağlarıyla cildinizi hem besler hem de nemlendirir. Daha taze ve parlak gözüken bir cilde ulaşmanız için yardımcı olurken, doğal gül bileşenleri sayesinde hoş bir koku ve ferahlık bırakır.

Nasıl Kullanılmalı? Göz çevresi dışında yüz ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

 

1- Güneşe Çıkmadan Koruyucu Madde Kullanmak

Güneşin UV ışınlarının etkisini en aza indirmek için güneşe maruz kalmadan önce koruyucu maddeler kullanabilirsiniz. Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler ise en önemli yardımcılarınız olacak. Özellikle yüzde güneş lekesi oluşumunu engelleme noktasında, bu tür kremlerin etkisi de büyük. 

 

2- Yaz Aylarında Güneşe Maruz Kaldığınız Zamanları Ayarlayın 

Yaz aylarında dışarı çıkarken ya da plaja inerken, yani güneşe maruz kalacağınız zamanlarda, saat seçimini iyi yapmanız lazım. Güneş ışınlarının etkisinin en yoğun olduğu ve ışınların en dik olduğu öğlen saatlerinde doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının. Böylece UV ışınlarının cilt üzerindeki etkisi de azalmış olur. Şayet güneşe maruz kaldıktan sonra ne kullanacağınız konusunda fikriniz yoksa, Güneş sonrası krem ve losyon kullanımı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

3- Koruyucu Giysiler Kullanabilirsiniz

Güneş ışınlarından korunmak adına, giysilerinizde de düzenleme yapabilirsiniz. Yüzünüzü perdeleyecek ve doğrudan ışınlardan koruyacak şapka tercih edebilir, göz çevresini koruyacak güneş gözlüğü gibi ürünler kullanabilirsiniz. 

Önlemlerinizi aldınız ve koruyucu ürünler kullandınız. Yine de güneş lekeleri oluştu ve artık güneş lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabını arıyorsunuz. O zaman bu noktada ne yapabileceğiniz kısmına geçelim. 
 

Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü aloe vera bitkisi ve özel olarak craft edilmiş bitki ve vitamin formülasyonundan almaktadır. Onarıcı, yoğun nemlendirici özelliğiyle bilinen aloe vera ve onu destekleyen shea yağı; sık yıkama, dezenfektan, sıcaklık değişimleri, yanık gibi dış problemlere karşı cildi onarır ve anında rahatlatır.

Nasıl Kullanılmalı? İhtiyaç hissedilen el veya vücut bölgelerine bir miktar uygulanıp, dairesel masaj ile cilde iyice yedirilir. Günlük kullanım için uygundur.

 

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? 

Aslında sorunun birden çok cevabı var. Güneş lekesi tedavisinde genelde düzenli kullanım ve bakım önemlidir ama tercih edilecek olan yönteme göre 3 ana kategori olduğunu söyleyebiliriz. 

 • Güneş lekesi geçirmede etkili doğal ürünler kullanma 
 • Güneş lekesi kremi gibi ürünler kullanarak lekeleri geçirme 
 • Profesyonel tedavi yöntemleriyle lekeleri geçirme 

Muhtemelen bu 3 kategori içerisinde ilk deneyeceğiniz doğal yöntemlerle güneş lekesi geçirme olacak. O zaman evde tedavi noktasında yararlanılan bazı doğal ürünlerden söz ederek başlayalım. 

 

Güneş Lekesi için Doğal Ürünler 

E Vitamini: E vitamini yönünden zengin olan yağlar kullanmak, cildinizde güneş hasarına karşı ekstra bir koruma oluşturmaya yardımcı olduğu gibi cildinizde oluşan güneş lekelerinin hafifletilmesi noktasında da yardımcı olabiliyor. (2)

Yeşil Çay: Yapılan araştırmalar yeşil çayın özünün depigmentasyon etkisine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. (3)

Aloe Vera: Yine yapılan araştırmalara göre aloe vera içerisinde yer alan aloin ve diğer aktif bileşikler, hiperpigmentasyonu hafifletme konusunda yardımcı oluyorlar. (4)

Süt: Araştırmalar süt içerisinde yer alan laktik asitin cilt pigmentasyonunu hafifletmeye yardımcı etkisi olduğunu ortaya koymuştur. (5)

Elma Sirkesi: Yapılan çalışmalara göre elma sirkesinde yer alan asetik asit düzenli olarak uygulanabildiği zaman, güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı oluyor. (6)

Siyah Çay: Çeşitli kobaylarda yapılan deneylerde, siyah çay suyunun cilt aydınlatıcı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. (7)

Güneş lekesi nasıl geçer sorusu için ilk kategoride cevapları verdiğimizi düşünüyorum. Unutmayalım ki bunlar çeşitli araştırmalarda yer almış olan doğal ürünler. Doğal olsalar bile bir uzmana danışmadan bu ürünlerin hiçbirini kullanmamanız gerekiyor. İşin temelinde önce bir uzmana danışmak gerekiyor. 

Güneş lekesi nasıl geçer sorusu için oluşturduğumuz ikinci kategoride, çeşitli özlerle hazırlanmış olan birçok krem var. Lekeler için hazırlanmış olan kremleri de kullanarak, lekelerin zaman içerisinde kaybolması sağlanabilir. Fakat burada önemli olan doğru ürünü seçmek ve ürünü de düzenli olarak kullanmak olacak. Bu tür ürünlerde düzenli kullanım oldukça önemlidir. Tek kullanımla çok bir etki alamazsınız. 

Daha geniş lekeler varsa ve krem gibi yardımcı ürünleri kullanmak istemiyorsanız, lekelerin giderilmesi adına profesyonel destek alabilirsiniz. Bu noktada uzmanlar tarafından uygulanan bazı profesyonel tedaviler bulunuyor. Uzman isimlere başvurarak tedaviler konusunda bilgiler alabilirsiniz. 

Güneş lekesi nedir ve nasıl geçer sorularını cevapladık. Burada ilk dikkat edeceğiniz nokta, güneş ışınlarından korunma noktası. Düzenli olarak güneş koruyucu kremleri kullanmak ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldığınız saatleri ayarlamak, güneş lekesi gibi bir sorununuz olmasının önüne geçecektir. 

 

Kaynakça:

 • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/exd.13203
 • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1468-3083.2011.04219.x
 • https://www.jcasonline.com/article.asp?issn=0974-2077;year=2013;volume=6;issue=1;spage=4;epage=11;aulast=Sarkar
 • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1468-2494.2008.00432.x
 • https://www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
 • https://www.mdpi.com/1422-0067/10/9/4066/htm
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X