fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Yağlı ve Problemli Ciltler için Bakım Rehberi

Yağlı cilt sorunu, en çok şikayet edilen cilt sorunlarından birisidir. Sağlıklı bir cilt için cildin yağ oranında tam bir denge isteriz. Fakat yağlı cilt sorunu yaşayan kişilerde bu denge bozulur ve cilt aşırı derecede yağlanır. Tabii ki bu durumda da sağlıksız bir görüntü ortaya çıkar. Peki, bu tip sorunlu ciltlere sahipsek ne yapabiliriz? Yağlı ve problemli ciltler için bakım nasıl olmalı?

Yağlı ciltler için bakım önerilerine ve yağlı ciltler için bakım ürünlerine geleceğiz ama önce bu sorunun nasıl ortaya çıktığından bir söz edelim. Sorunu anlamak, çözüm konusunda daha etkili olmayı sağlayacaktır.

 

Yağlı Cilt Sorunu Nedir? Neden Oluşur?

Cildimizde, yağ bezleri tarafından üretilen sebum isimli bir madde vardır. Cildin su kaybını önlemek, mikroorganizmalardan korumak, cilt iltihabı gibi sorunları engellemek ve cildi korumak için salgılanan sebum, yararlı ve olması gereken bir salgıdır.

Fakat her şeyde bir denge olduğu gibi sebum salgısı için de bir dengenin olması gerekir. Sebumun çok fazla salgılanması, cildin yağının istenmeyen şekilde artmasına neden olur. Bu durumda da yağlı cilt sorunu ortaya çıkar.

Cilt gözeneklerinin aşırı yağlanmasıyla beraber gözeneklerdeki genişleme, diğer cilt sorunlarını da beraberinde getirir. Gözeneklerdeki kir, aşırı sebum ve bakterilerle beraber ciltte siyah nokta oluşumları görülebilir.

Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte, yağlı ciltlerin akne oluşumuna da daha yatkın olduğu bilinmektedir. Cilt ne kadar fazla yağlıysa, akne oluşumuna da o kadar yatkın diyebiliriz. Bu konu üzerinde de çalışmaların devam ettiği biliniyor. (1)

Yağlı cilt sorunu nedir ve nasıl ortaya çıkar anladığımıza göre artık cilt tiplerine ve bakım önerileri kısmına geçebiliriz.

 

Kaç Cilt Tipi Vardır? Bakım, Cilt Tipine Göre Değişir mi?

İkinci soruya yanıt vererek başlayalım. Tabii ki uygulayacağınız bakım, cilt tipine göre değişiklik gösterecektir. Yağlı ve problemli ciltler için bakım önerileri farklı, kuru ciltler için farklıdır. İşte bu noktada cilt tiplerinin kaça ayrıldığını da bilmek gerekir.

 

Cilt Tipleri en genel olarak 4’e ayrılır. Bunlar;

 1. Yağlı Ciltler
 2. Karma Ciltler ( Belli noktalarda yağlanma sorununun olduğu ciltler)
 3. Dengeli Ciltler ( Aranan sağlıklı cilt)
 4. Kuru ciltler (Yine özel olarak bakımın yapılması gereken ciltler)

Kendi cilt tipinize göre uygun olan bakım rutinlerini izlemeniz, cildinizi korumanız için oldukça önemlidir. Biz bu yazımızda da yağlı ciltler için bakım rutinini ve bakım ürünlerini ele alacağız.

Cilt tiplerinden ve cilt için çok önemli olan sebumdan bahsettikten sonra artık yağlı ciltler için bakım rutinine geçebiliriz.

 

Yağlı ve Problemli Ciltler için Bakım Rutini

Diğer birçok cilt bakım rutininde olduğu gibi burada da doğru ürün kullanımı ve doğru sıra ile kullanımı çok önemli. Yağlı ciltler için bakım sırası noktası, cildinizin nasıl göründüğüne kadar etki eden en önemli kriter. Biz de önerilerimizi verirken, bu sıralamaya dikkat edeceğiz. Ayrıca yağlı ciltler için bakım ürünleri konusunda da bazı tüyolar vereceğiz.

 

1. Cildi Temizlemek

Bu adım yağlı ciltler için çok önemli olan bir adım. Cildiniz yağlı ise mutlaka her gün cildinizi temizlemeniz ve gözeneklerinizi açmanız lazım.

İlk yapacağınız şey ise cildinizi günde en az iki kere yıkamak olacaktır. Özellikle sıcak günlerde, terlediğiniz zamanlarda cildinizi yıkamanız oldukça önemlidir. Bu şekilde fazla yağdan bir miktar da olsa cildinizi arındırmış olursunuz.

Her ne kadar cildi en az günde iki kere yıkanız da burada sadece su kullanımı yeterli gelmeyecektir. Doğal temizleme köpüklerini tercih edebilirsiniz. Ama unutmamanız gereken çok önemli bir nokta da var.

Seçeceğiniz temizleme ürünü, kesinlikle yağlı ciltlere özel olan ürünlerden biri olmalı. Cildi yağlandıran ürünlerden uzak durmanız lazım. (2)

Sebum dengesini sağlamaya yardımcı olacak ama aynı zamanda cildi tahriş etmeyecek, kurutmayacak olan ürünlere yönelin. Sihirli kelime denge. Kullanacağınız ürün sebum dengesini, dolayısıyla yağ dengesini sağlayacak bir ürün olması lazım. Hemen bu konuda yardımcınız olacak bir üründen söz edelim.

 

Otal Arındırıcı Yağ Kontrolü Yüz Temizleme Köpüğü

Otal ürün serileri içerisinde yer alan Otal arındırıcı yağ kontrolü yüz temizleme köpüğü, cildi kurutmadan gözeneklerdeki fazla yağı, ölü deriyi ve biriken kiri arındırır. Sebum fazlalığı kaynaklı oluşan cilt yüzeyindeki pürüzlenmeleri de gidermeye yardımcı olur. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından sivilce oluşuma yatkın, yağlı ciltler üzerinde etkinliği kanıtlanmış olan Otal arındırıcı yağ kontrolü yüz temizleme köpüğünü sabah, akşam olmak üzere günde iki kez kullanabilirsiniz.

 

2. Tonik Kullanarak Temizliği Tamamlamak

Yağlı ve problemli ciltler için bakım rutini noktasında dikkat edilecek bir diğer önemli kısım ise tonik kullanımı.

Temizliği tamamlamak adına da kullanılan tonikler sayesinde, cildinizde kalan fazla yağın da temizlenmesi sağlanır. Ayrıca bu sayede gözeneklerin sıkılaşması da sağlanmış olur.

Özellikle doğal ürünlerden elde edilen toniklerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu alanda alkol temelli cildi aşırı kurutan ürünler var. Cildin aşırı kuruması, cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Hatırlarsanız giriş kısmında sihirli kelimenin denge olduğunu söylemiştik.

Kullanılan her ürünün de dengeyi sağlamak odaklı ürünler olması gerekiyor. Toniklerde ekstra kurutucu ürünler olduğu için ek bir uyarı yapmış olalım. Ayrıca yağlı ciltler için bakım ürünleri kapsamında, tonik kategorisinde de bir üründen söz edeceğiz.

 

Otal Parlama Kontrolü Yüz Toniği

Sebum fazlasından dolayı oluşan parlak görüntünün önüne geçmede yardımcı olan otal parlama kontrolü yüz toniği, cildin nemini koruyarak derinlemesine temizlik konusunda etkilidir.

Özellikle içeriğinde yer alan cadıfındığı; ciltteki kızarıkları giderme, cilt kuruluğunu giderme, cildi yatıştırma konusunda yardımcıdır. Büzücü özelliktedir ve cilt gözeneklerinin sıkılaşmasında da etkilidir. (3)

 

Kullanımı

Yağlı ciltler için bakım rutini tonik uygulama aşamasında yapacağınız işlemler çok basit.

 • Tercih ettiğiniz tonikten yeteri miktarda bir makyaj pedine dökün.
 • Yukarı doğru dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.

 

3. Nemlendirici Kullanımı

Yağlı ve problemli ciltler için bakım rutini kısmında en yanlış bilinen bölümlerden birisi de burasıdır.

Cildin yağlı olmasından dolayı kişiler, cildin nemlendirilmesine gerek olmadığını düşünür. Fakat bu doğru değil. Yağ, cildi sağlıklı tutmak için gerekli olan nem ile aynı şey değildir.

Cildiniz çok yağlı olsa da yine de susuz kalmış ve nem yönünden eksik kalmış olabilir. Burada en önemli olan şey, ikisinin ayrı şeyler olduğunu bilmek.

Ayrıca yaptığınız temizleme işlemleri sonrasında da cildiniz bir miktar nem kaybedebilir. Nem kaybeden ciltte ise yaşlanma etkisi ortaya çıkacak ve ciltte kırışıkların oluşumu hızlanacaktır.

Bu nedenle yağlı ciltler için bakım rutini içerisinde de mutlaka nemlendiricilere yer vermeniz gerekiyor. Ama önemli bir kritere dikkat ederek.

Cildiniz zaten yağlı. Bu nedenle seçeceğiniz nemlendiricinin, cildinize tam olarak uyumlu olması lazım. İçerisinde ekstra yağ barındırmaması önemli. Yine yağlı ciltler için bakım ürünleri önerilerimiz içerisinde nemlendirici konusunda da bir üründen söz edeceğiz.

 

Otal Yağsız Matlaştıran Jel Nemlendirici

Cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasına destek olur. Yağsız yapısı sayesinde gözenekleri tıkamaz ve cildi ekstra olarak yağlandırmaz. Fazla sebumdan dolayı oluşan parlak görüntünün önüne geçme adına matlaştırmaya da yardımcıdır.

 

Kullanımı

 • Cildinizi temizledikten sonra uygulamanız lazım.
 • Cilde yedirerek yeterli miktarda sürmeniz gerekir.
 • Sabah ve Akşam olarak uygulamanız, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

4. Peeling Uygulamak

Yağlı ve problemli ciltler için bakım rutini içerisinde peeling uygulamaları da yer alıyor. Belki günlük değil ama belli aralıklarla cildinize peeling uygulayabilir ve bunun için özel maskelerden yararlanabilirsiniz.

Cildinizde oluşan ölü derinin temizlenmesi ve siyah noktaların temizlenerek gözeneklerin açılması noktasında peeling önemli. Dediğimiz gibi yağlı ciltler için günlük bakım rutini içerisinde olmayabilir ama belli aralıklarla uygulanması, büyük ölçüde yarar sağlar. (4)

 

Yağlı Ciltler için Günlük Bakım Uygulanmalı mı?

Saydığımız bu bakım önerileriyle beraber cildinizin yağ dengesini sağlayabilirsiniz. Burada merak edilen bir soruya da yanıt verelim. Yağlı ciltler için günlük bakım rutini oluşturmanız lazım.

Yani saydığımız bu işlemleri her gün uygulamanız, en iyi sonucu almanız ve cildinizin yağ dengesinin oluşması noktasında önemli. İstikrarlı ve düzenli bir şekilde bakımınıza devam etmeniz lazım.

 

Yağlı ve Problemli Ciltler için Diğer Öneriler

Yağlı ciltler için bakım önerileri ve bakım ürünleri için sona geldik. Ama rehberimizi bitirmeden önce ek olarak birkaç öneriye daha yer vereceğiz. Yağlı ciltlere karşı başka neler yapılabilir bakalım.

 • Su bazlı bakım ve temizlik ürünleri tercih edin. Yağ odaklı ürünler, zaten yağlı olan cildiniz için çok uygun değil.
 • Kullandığınız güneş kremleri gibi ürünlerde de yağlı ciltlere uygun ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Makyaj malzemelerini de tercih ederken, yine cilt tipinize uygun olan malzemelerden yana tercihte bulunmaya çalışın.
 • Cildinizde ek olarak akne, iltihaplanma gibi sorunlar varsa, mutlaka bir uzman hekimden destek alın.

Yağlı ve problemli ciltler için bakım önerileri rehberimizin sonuna geldik. Unutmayın doğru bakım ve yöntemlerle daha sağlıklı bir cilde kavuşmak hayal değil.

 

Kaynakça:

1- https://www.acne.org/is-oilier-skin-more-prone-to-acne.html
2- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/dth.14436
3- https://jcadonline.com/moisturizers-for-acne-what-are-their-constituents/
4- https://journals.lww.com/prsgo/Fulltext/2016/12001/Skincare_Bootcamp__The_Evolving_Role_of_Skincare.7.aspx

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X