fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Sağlıklı Saçlar için Saçı Besleyen 11 Yağ

Dolgun ve sağlıklı gözüken saçlar için düzenli saç bakımı büyük önem taşıyor. Düzenli olarak yapılan saç bakımıyla beraber hem saçınızın ihtiyacı olan besinleri sağlamış oluyorsunuz hem de saçınızı olumsuz dış etkilere karşı koruyorsunuz. Düzenli saç bakım rutininde doğal yağların ise ayrı bir önemi var. Yağlar, başta saçların beslenmesi noktasında etki gösterirken aradığımız korumayı sağlama kısmında da etkililer. Biz de bu yazımızda sağlıklı saçlar için saçı besleyen 11 yağdan söz edeceğiz.

Düzenli saç bakım rutininize ekleyebileceğiniz bu yağların her birinin farklı artıları ve kazandırdıkları var. Dilerseniz sözü uzatmadan hangi yağlardan söz ettiğimize bakalım.

Daha Canlı Saçlar için Saçı Besleyen Yağlar

Saçı besleyen yağlar kategorisi için her yağı ayrı ayrı değerlendireceğiz. Unutmadan bu yağların bir çoğunun çeşitli saç kozmetik ürünlerinde özler olarak yer aldığını da ekleyelim. Sadece besleyici etkileri değil, koruyucu ve onarıcı etkilerini de göz önüne almak lazım. Bu yönüyle birçok kozmetik ürününde de bitkisel yağlardan yararlanılması doğal.

 

Biberiye Yağı

Saç derisinde, sigara içimi, çevre kirliliği, ultraviyole ışınlar gibi etkiler nedeniyle oluşan oksidatif stres, saç derisinin sağlığını ve haliyle saçların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yapılan çalışmalar biberiye yağının saç folikülü seviyesinde oksidatif stresi azaltmada yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca biberiye yağı, kafa derisindeki damarları gevşetme noktasında da yardımcıdır ve foliküllerin kan akışının daha iyi bir noktaya gelerek saçların güçlenmesine olumlu etki eder. (1)

10 Bitki Özlü Canlı Parlak Saçlar için Şampuan

10 Bitki Özlü Canlı Parlak Saçlar için Şampuan

Saçınızı kökten uca temizlerken içerisindeki bitki yağları ve özleri ile saçınızı canlandırır, doğal bir ışıltıya ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur

Nasıl Kullanılmalı?

 • Islak saça masaj yaparak uygulayın
 • Biraz bekletip bol su ile durulayın
 • Etkili sonuç için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir

 

Hindistan Cevizi Yağı 

Zengin bileşenleri sayesinde saça besleyici bir etki gösteren hindistan cevizi yağı, özellikle E vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Tüm saç tiplerinde kullanıma uygun olarak görülen yağ, foliküllerin beslenmesini ve korunmasını sağlayarak saç büyümesinin de desteklenmesini sağlar.

Saç derisi için antiseptik bir etki göstererek saç derisinin de arınması noktasında etkili olan hindistan cevizi yağı, saç teli ile folikül arasındaki boşlukların da dolmasını sağlar ve bu sayede şampuanlar gibi temizleyici ürünlerde yer alan aşındırıcı maddelerin gerçek foliküle girmesini engelleyerek saçların korunmasına yardımcı olur.  (2)

Yani hem koruyucu hem de besleyici bir etkisi olduğundan söz edebiliriz. Zaten bu yönüyle birçok kozmetik ve saç bakım ürünün de yer alan yağlardan birisidir.

 

Argan Yağı

Yine saç bakım ürünlerinde çok sık kullanılan yağlardan birisi diyebiliriz. Argan yağının esansiyel yağ asistelerine ve yoğun E vitaminine sahip olması, yağı harika bir besleyici konumuna getiriyor. Oksidatif stres etkilerine karşı da etkili olduğu bilinen yağ, hem saça ihtiyacı olan besinleri hem de nemi sağlayacak bileşenlere sahiptir. (3)

Besleyici ve destekleyici etkileri bir yana argan yağının anti-inflamatuar etkisi de bilinmektedir. Tüm bu yönleri argan yağını, sağlıklı saçlar için saçı besleyen 11 yağ listesi içerisine taşıyor.

👉 Doğal ve Bitkisel içerikli Vegan Şampuan ürünlerimizi incelediniz mi?

 

Jojoba Yağı 

Yine özellikle şampuanlarda çok sık karşılaştığımız yağlardan birisidir. Saç gövdesini kaplayan ve bu şekilde de kırılmaya karşı ek bir koruma sağlayan zengin yağ asitlerini içeren jojoba yağı, nemlendirici etkisiyle de öne çıkmakta.

Tamamlayıcı yağlardan biri olarak da değerlendirilen jojoba yağının, saç tellerini besleme noktasında da kullanıldığını biliyoruz.

 

Nane Yağı

Saç büyümesini iyileştirici etkisi üzerine yapılan araştırmalar, nane yağının anagen aşaması yani saçın aktif büyüme aşamasını hızlandırabileceğini gösteriyor.

Bunun dışında nane yağının saç derisinin daha sağlıklı bir hale gelmesi üzerinde etkili olduğu ve dolaşımı hızlandırarak canlanmaya yardımcı olduğu da bilinmekte. (4)

 

Badem Yağı 

İçeriğinde magnezyum ve E vitamini gibi bileşenler olan badem yağı, saç büyümesini kolaylaştırıcı bir etki gösterir.

Diğer taraftan badem yağı nemi hapsetmeye yardımcı yağlardandır. Bu da saç tellerinizin ihtiyacı olan nemi korumasını ve dökülmelere karşı ek bir koruma sunulmasını sağlar.

 

Lavanta Yağı

Toksikolojik araştırmalarda lavanta yağının yine saç büyümesini kolaylaştırıcı bir etki gösteren yağlar arasında olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan çalışmalarda saç büyüme evrelerinde lavanta yağının yardımcı etkisiyle beraber anagen fazının uzadığı ve katagen fazına geçiş sürecinin geciktiği ortaya çıkmıştır.

Araştırmalar gösteriyor ki lavanta yağı, sadece saç büyümesini kolaylaştırıcı bir etki göstermiyor. Bunun yanında yağın saç köklerinin derinliğinin ve sayısının artması noktasında da yardımcı bir etkisi var. (5)

 

Üzüm Çekirdeği Yağı 

Adını çok fazla duymamış olabilirsiniz. Fakat aslında üzüm çekirdeği yağı da yaygın bir şekilde kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. E ve C vitaminleri açısından zengin olan yağ, saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olarak dökülme karşıtı bir etki gösterir.

Yapı olarak hafif yağlardan biri olduğu için saç üzerinden ekstra bir ağırlaştırma oluşturmaz. Zaten bu artılarıyla beraber de sağlıklı saçlar için besleyici 11 yağ listemizde yer almayı hak kazanıyor.

 

Papatya Yağı 

Özellikle önleyici etkileriyle tanıdığımız papatya yağı, saç derisinde oluşan mantar ve iltihapla sorunlarına karşı etkilidir. Saç dökülmesine de neden olabilecek kepek ve saç derisi cilt tahrişi sorunlarına karşı da yardımcı bir etki gösteren yağ, besleyici yönü açısından daha etkili olması için farklı bitkisel yağlarla beraber kullanılmakta.

Birçok saç bakım ürünün de bu şekilde yararlanılan yağlardan biri olarak biliniyor. Haliyle sağlıklı saçlar için saçı besleyen 11 yağ listesinde yer verebileceğimiz yağlardan biri.

10 Bitki Özlü Canlı Parlak Saçlar için Şampuan

10 Bitki Özlü Canlı Parlak Saçlar için Şampuan

Saçınızı kökten uca temizlerken içerisindeki bitki yağları ve özleri ile saçınızı canlandırır, doğal bir ışıltıya ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur

Nasıl Kullanılmalı?

 • Islak saça masaj yaparak uygulayın
 • Biraz bekletip bol su ile durulayın
 • Etkili sonuç için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir

 

Susam Yağı 

E vitamini açısından bir hayli zengin olan susam yağı, saç büyümesine yardımcı olarak etki gösterdiği bilinen yağlardan biridir. Saç uzamasına yardımcı etkisi de olan susam yağı, saç tellerinin korunması ve beslenmesini de sağlar.

 

Avokado Yağı 

E vitamini açısından oldukça zengin olan yağlar arasında liste başlarında gösterilebilir. Antioksidan etkisi de düşünüldüğü zaman, saç için yararlı yağlardan biri olarak da değerlendirilebilir. Bir yandan saçın ihtiyacı olan nemin hapsedilmesini ve bu sayede de saçın neminin korunmasını sağlarken bir yandan da saça parlaklık kazandırmaya yardım eder.

Yağ asitleri ve diğer mineraller açısından da oldukça zengin olan avokado yağı, bu yönüyle saçların ekstra olarak güçlenmesinde de etki gösterir. Birçok saç bakım ürünü ve saç şampuanında da avokado özlerinin kullanıldığını görürüz.

💡 10 bitki özünü içeren Otacı Bitki Özlü Şampuan ürününü denediniz mi?

 

Doğal Yağları Saçta Kullanmanın Faydaları Nelerdir? 

Sağlıklı saçlar için besleyici 11 yağ listemizde birçok yağdan söz ettik. Çoğunun etkilerinin benzer olduğunu ve aynı yönde fayda sağladığını da görmüş olduk. O zaman bu tip doğal yağların saçlarda kullanımıyla beraber elde ettiğimiz faydalar için bir genelleme de yapalım.

 

Doğal yağları saçta kullanmak aşağıdaki faydaları elde etmenizi sağlar.

 • Kuru saç derisi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur ve bu yönüyle kepek oluşumunun önüne geçebilir.
 • Saçın daha parlak ve daha canlı olması noktasında etkilidirler.
 • Saçın beslenmesini sağlayacağı için daha da güçlenmesine yardımcı olur.
 • Güneş ışınlarının oluşturacağı zararlı etkiye karşı ek bir koruma kalkanı sağlar.
 • Isı ve şekillendiricilerin oluşturacağı zararın en aza indirilmesi noktasında etkilidirler.
 • Kimyasallara ve diğer doğal olmayan bileşenlere maruz kalma etkisini en aza indirirler.

Kaynakça

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25842469/
 2. https://library.scconline.org/v063n01/27
 3. http://article.sapub.org/10.5923.j.ajdv.20190802.03.html
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/
 5. http://www.toxicolres.org/journal/view.html?doi=10.5487/TR.2016.32.2.103
 1. Niray (doğrulanmış kullanıcı)

  İyi günler Hint yağı,yılan yağı,at kuyruğu yağı,limon yağı,tatlı badem yağı,Argan yağı,biberiye yağı,lavanta yağı birbirine karıştırilabilir mi ne kadar ölçeklerde olmalı yardımcı olursanız sevinirim
  • Otacı . (doğrulanmış kullanıcı)

   Merhabalar, İlginiz için teşekkür ederiz. Bu konuda bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler, sevgiler.
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X