fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Shea Yağının Faydaları, Shea Yağı Nedir?

Shea yağı, gerek şampuanlarda gerekse de cilt bakım ürünlerinde adını sık sık duyduğumuz doğal yağlardan birisi. Farklı kültürlerde gıda maddesi olarak da tüketilen shea yağının faydaları ise saymakla bitmeyecek cinsten.

Tabii ki asıl önemli olan kısım yani yağın faydalarından söz edeceğiz ama dilerseniz öncelikle tam olarak shea yağı nedir ve kökeni nereden geliyor sorularının cevaplarına bakalım. Sonra en yaygın yararları üzerine detaylardan da söz edeceğiz.

Shea Yağı Nedir?

Son dönemde Avrupa’da da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan shea yağı, shea ağacının tohumlarından elde edilen, tamamen doğal olan bir bitkisel yağdır. Sahra Altı Afrika ve Batı Afrika bölgelerinde yetişen ağacın, fındık denen tohumlarından elde edilen yağ, renk olarak kirli beyaz diyebileceğimiz bir renktedir ve kremsi bir kıvamı vardır.

Besleyicilik açısından bakıldığı zaman shea yağının yapısının da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz.

Oleik yağ asitleri, palmitik, linoleik, A, E ve F vitaminleri, setil esterler ve trigliseritler açısından zengin olan yağ, özellikle cilt ürünlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Fakat dediğimiz gibi yaygın olmamakla beraber bazı kültürlerde doğrudan besin maddesi olarak değerlendirildiği de biliniyor.

Burada bölgelere göre yağlarda farklılıklar olabileceğini de belirtmek gerekir. 2010 yılında yapılmış olan bir araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, Doğu Afrika shea ağaçlarının fındıklarından elde edilen yağlarda daha yüksek oranda yağ ve oleik asit içeriğinin olduğu tespit edilmiştir.

Batı Afrika bölgesinde yer alan shea ağaçlarının fındıklarından elde edilen yağlarda ise stearik asit miktarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da demek oluyor ki farklı bölgelere göre shea yağının yapısında da değişiklikler olabiliyor.

🖐Okuma Tavsiyesi: Çörekotu Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea Yağının Faydaları Neler?

Shea yağı, sunduğu faydalar sayesinde Afrika ilacı olarak da anılmaktadır. Shea yağı nedir kısmında da söylediğimiz gibi içerik açısından çok zengin olan yağ, bu sayede de birçok açıdan olumlu geri dönüşler sağlar. Peki nasıl faydalardan söz ediyoruz? Daha yakından bakalım.

 

Kepek Tedavisinde Yardımcıdır

Kepek tedavisinde dikkat edilen ilk noktalardan biri saç derisinin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasını sağlamaktır. Çoğu zaman saç derisinin kuruması ve pullanması durumunda kepek oluştuğunu görürüz. Özellikle şampuanlarda kullanılan shea yağı özleri de saç derisinin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olur ve bu da kepek oluşumunun engellenmesi noktasında etkilidir. (1)

 

Cilt İçin Güneş Koruması Sağlar

Tek başında direkt olarak shea yağını kullanmak, cildinizi güneşe karşı koruma noktasında yeterli değildir ama güneş kremlerinin bir çoğunda da yer aldığı gibi shea yağı bu noktada da yardımcı ürünlerden birisidir. Net olarak bilinmemekle beraber bu bitkisel yağın 3 ile 4 SPF içerdiği de düşünülmektedir.

 

Gül Kürü Nemlendirici Yüz ve Boyun Kremi

Parlak ve taze bir cilt için yüzünüze ve boynunuza sabah akşam uygulayacağınız Otacı Gül Kürü Yüz ve Boyun Kremi, doğal gül yağlarıyla cildinizi nemlendirir ve besler, içerdiği UVA filtresi ile zararlı güneş ışınlarına karşı cildinizi korur.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Nemlendirmeye yetecek miktarda, göz çevresi dışında yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

 

Ciltteki Kırışıklıkların Önüne Geçmede Yardımcıdır

Shea yağı, yeni hücre oluşumu oluşumunu teşvik ederek cildin canlanması noktasında yardımcı bir etki gösterir. Kolajen üretiminin artması noktasında etkili olarak, ince çizgilerin ve ince kırışıklıkların giderilmesinde rol oynar. (2)

 

Antibakteriyel Yapıdadır

Yapılan araştırmalar shea yağının, antibakteriyel özellikte olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle akne oluşuma neden olan bakterilerin azalması noktasında yardımcı bir etki gösterebilir. (3)

 

Egzamanın Etkisinin Azalmasına Yardımcı Olabilir

Shea yağının anti-inflamatuar özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu konu üzerine yapılan araştırmalarda, yağın egzamanın semptomlarını azaltmada yardımcı bir etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. (4)

 

Saç Tellerinin Güçlendirilmesine Yardımcı Olur

Sadece cilt üzerinde değil saç üzerinde de yağın olumlu etkilerini görmek mümkün. Özellikle saç için hazırlanan özel kremler ve besleyici şampuanlar içerisinde de kullanılan shea yağı, zengin bileşenleri sayesinde saç tellerinin beslenmesini ve güçlenmesine yardım eder. (5)

 

Durulanmayan Saç Kremi

Sülfatsız vegan formül, içeriğindeki şifalı %100 doğal yağlar ve sağlıklı vitaminler ile saç uçlarına derinlemesine bakım yapıp onararak, saçlarınızın doğal parlaklık ve ışıltısını destekler.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Fındık büyüklüğünde kremi, avuç içine alarak elinize yayın
 • Temiz, nemli saç tellerine uygulayın
 • Durulamayın, şekil vererek kurutun
 • Günlük kullanım için uygundur

 

Yara İzlerinin Giderilmesinde Etkili Olur

Shea yağı, yara dokularının yumuşaması noktasında da olumlu bir etki gösterir. Henüz yeterli araştırmalar yok ama yapılan sınırlı araştırmalar, yağın keloid oluşumunu dolasıyla yara izlerinin oluşumunun önlenmesi noktasında etkili olduğunu göstermiştir. (6)

 

Kuru Ciltler için Yumuşatıcı Bir Etki Gösterir

Shea yağının faydaları denildiği zaman aslında akla ilk olarak gelen maddenin bu olması lazım. Zira yapılan çalışmalar da yağın kuru ciltler üzerinde yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle kuru ciltlerin daha çok ihtiyaç duyduğu nemin karşılanması noktasında shea yağı önemli bir yardımcıdır diyebiliriz.

Cilde nem kazandırmasının yanında nemin ciltte kalmasına da yardımcı olan yağ, linoleik asit açısından da zengin bir yağdır. Linoleik asit cilt üzerinde hidrasyon attırıcı bir özellik gösterir.  (7)

 

Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi

Aloe Vera Onarıcı Yoğun Nemlendirici El Bakım Kremi

SülfÜrün gücünü aloe vera bitkisi ve özel olarak craft edilmiş bitki ve vitamin formülasyonundan almaktadır. Onarıcı, yoğun nemlendirici özelliğiyle bilinen aloe vera ve onu destekleyen shea yağı; sık yıkama, dezenfektan, sıcaklık değişimleri, yanık gibi dış problemlere karşı cildi onarır ve anında rahatlatır.

Arnika Besleyici Nemlendirici El Bakım Kremi

Arnika Besleyici Nemlendirici El Bakım Kremi

Ürün gücünü arnika bitkisi ve özel olarak craft edilmiş bitki ve vitamin formülasyonundan almaktadır. İyileştirici özelliğiyle bilinen arnika ve onu destekleyen cadıfındığı, şeytanpençesi bitkileri; sık yıkama, sıcaklık değişimleri, yıpranma, kızarıklık gibi dış problemlere karşı cildi besler ve yapılandırır.

 

Kas Ağrılarının Yatıştırılmasında Etkilidir 

Karite yağı olarak da bilinen shea yağı, iltihabı azaltma etkisiyle iltihaplı eklem ağrılarını hafifletme noktasında yardımcı olabileceği gibi, ağrıyan kasların yumuşaması ve ağrının yatıştırılması noktasında da etkilidir.

 

Böcek Isırıklarının Etkisinin Hafifletilmesini Sağlar 

Yine shea yağının faydaları arasında en yaygın olarak bilinenlerinden birisi de böcek ısırıklarının oluşturduğu rahatsız edici etkiyi ortadan kaldırılmasına yardımcı olmasıdır. Geleneksel olarak da arı sokmaları ve böcek ısırıkları için kullanılmış olan yağ, ısırıklar sonrasında oluşan ağrının hafiflemesine yardımcı olabildiği gibi böcek ısırıklarının oluşturabileceği şişin alınmasında da yardımcıdır.

Fakat şunu da belirtmek gerekiyor ki yağın bu konuda etkilerini gösterecek kadar yoğun klinik araştırmalar yapılmış değil. En azından şu ana kadar bu konuda kesin kanıtlar ortaya koyacak çok fazla klinik bir çalışma yok.

 

Güneş Yanıklarının Yatıştırılmasında Etkili Olur

Yüzeysel güneş yanıklarının rahatlatılması için de yine shea yağının yardımcı etkisinden faydalanılabilir. Shea yağının ati-inflamatuar yapısı olduğunu söylemiştik. Bu yapı sayesinde güneş yanıklarından dolayı oluşabilecek olan şişlikler ve kızarıkların da giderilmesine olumlu bir etki gösterilir.

Ayrıca zengin yağ asidi bileşenleri de ciltte nemin tutulmasına yardımcı olur ve güneş yanıklarının ağrı hissinin azalmasına, iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım eder. (8)

 

Shea yağının faydaları denildiği zaman akla ilk bu maddeler geliyor diyebiliriz. Tüm bu faydalardan en iyi şekilde yararlanmak için ise yağı alırken dikkat edeceğiniz noktalar da var. Bu noktalara da bir göz atalım.

 

Shea Yağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer doğrudan yağın kendisini alıp kullanacaksanız, o zaman seçimlerinize dikkat etmeniz lazım. Daha iyi bir yağ seçmek, yağdan alacağınız verimin de en yüksek seviyeye çıkmasını sağlayacaktır. İyi bir shea yağı alırken de aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 • Organik olup olmadığı
 • Ağartılmamış herhangi bir katkı maddesi konulmamış olması
 • Ham, rafine edilmemiş olması
 • Çok uzun bir süre beklememiş olması.

Onun dışında eğer içerisinde shea yağı etken maddesi içeren kozmetik ürünler ya da bakım kremleri gibi ürünler alacaksanız da tercih edeceğiniz markanın güvenilir olmasına ve yağın tamamen doğal olduğunu belirtmesine dikkat edin.

Yine bu tür ürünlerde, tam olarak fayda alabilmek adına mutlaka kullanım talimatlarına dikkat etmeniz gerektiğini de ekleyelim.

 

Kaynakça

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29368843/
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0939641116302235
 3. https://www.ajol.info/index.php/ajb/article/view/133899
 4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.12199
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5774910/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3905615/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5759849/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298496/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X