fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %10 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Cadıfındığı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Cadıfındığı, cilt bakımı için kullanılan besleyici ve onarıcı bir tıbbi bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bakım rutinlerinde besleyici ve onarıcı yağların önemli bir yer ettiğini görüyoruz. Özellikle cilt bakımında önemli bir yere sahip olan Cadıfındığı’nın da bu yağlar arasında önemi oldukça fazladır. Peki Cadıfındığı’nın ne olduğunu ve faydalarını hiç merak ettiniz mi? Merak edenler için detaylarından söz edeceğiz.

Cadıfındığı Nedir?

Son yıllarda adını özellikle kozmetik alanında sıklıkla duymaya başladığımız Cadıfındığı nedir? Cadıfındığı (Hamamelis virginiana) Kuzey Amerika ormanlarında yetişen, orman ve akarsu kenarlarında sonbaharda çiçek açan ve yaprak döken küçük bir ağaç türüdür. Boyu doğal yaşam alanlarında 30 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Yaprak ve ağaç kabuğu da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Geleneksel olarak tümör ve göz iltihaplarının tedavisinde kullanılmıştır.

Besin ve vitamin profiline baktığımızda oldukça zengin olan Cadıfındığı’nın bileşiminde; tanenler, uçucu yağlar ve çeşitli antioksidanlar bulunmaktadır.

Şimdi son yıllarda çokça merak edilen Cadıfındığı’nın faydalarına bakacağız. Sonrasında da kullanım önerilerinden söz edeceğiz.

 

Cadıfındığı’nın Faydaları Nelerdir?

Cadıfındığı bitkisinin ne olduğunu öğrendik. Peki Cadıfındığı’nın faydaları nelerdir? Cadıfındığı, cildi canlandırarak sıkılaşmasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Cildin doğal özelliklerinin korunmasına ve cilt kızarıklarının giderilmesine yardımcı olur. Büzücü özelliği sayesinde cildi sıkılaştırır ve yatıştırır. Burkulma, ezilme, çürük ve hafif güneş yanığı gibi durumlarda tedaviye yardımcı olarak kullanılır. (2,3)

Faydaları başlıklar halinde ele alacak olursak;

Cildi canlandırır ve sıkılaştırır

Cildimizin canlı ve sıkı olması bizim için oldukça önemlidir. Cadıfındığı, sahip olduğu  büzücü etki sayesinde cildin canlı kalmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olur .(2,3)

Cildi yatıştırır

Cadıfındığı’nın anti-enflamatuar özelliği bulunmaktadır ve bu sayede cildin yatıştırılmasına yardımcı olmaktadır. Anti-enflamatuar özelliği sadece cildin yatıştırılmasında değil aynı zamanda burkulma, ezilme, çürük gibi durumlarda, hafif güneş yanığı gibi cilt sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olarak kullanılmaktadır. (2,3)

Cildin nemlendirilmesine yardımcı olur

İçerisinde bulunan anti-enflamatuar ve antioksidan özellikteki maddeler sayesinde cildin doğal özelliklerinin korunmasına ve cildin nemlendirilmesine yardımcı olur. (2,3)

Cadıfındığı’nın faydalarını sıralamış olduk. Şimdi de merak edebileceğiniz başka bir kısma değinelim. Cadıfındığı’nın yararlarından faydalanabilmek için nasıl kullanılacağı kısmına geçelim.

 

Cadıfındığı Nasıl Kullanılır?

Cadıfındığı içeren ürünler kullanıyorsanız, üreticinin önerdiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Jel ve tonik olarak kullanımında günde 2 kez parmaklarla dairesel hareketler uygulanarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Cildinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız, cadıfındığı kullanmadan önce nokta testi yapmanız gerekmektedir. Cildinizin nasıl tepki vereceğini görmek için, ufak bir noktaya cadıfındığı sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Cildiniz nokta testine kızarıklık, tahriş ya da döküntü meydana geldiyse cadıfındığı içeren ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. (1)

 

Cadıfındığı İçeren Ürünler Kullanmak

Cadıfındığı’ndan etkili bir şekilde faydalanmak için sunulan birçok ürün vardır. Cilt bakım ürünleri bu ürünler içerisinde önde gelen bir kategoridir. Bu ürünleri kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde ürünün üzerinde yazan talimatlara göre kullanmanız gerekmektedir. (5)

Almış olduğunuz ürünün mutlaka bir kullanma talimatı olmalıdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise ürünün içerisindeki yağ özünün yüzde yüz doğal olmasıdır. Bu ürünleri kullanmadan önce uzman doktorlara danışmalısınız.

 

Cadıfındığı Yüz Köpüğü

İçerisinde Cadıfındığı bulunan ve birçok cilt bakım sorununu hafifletmeye yardımcı olan yüz köpükleri bulunmaktadır.  Bu köpükler cildin sıkılaşmasına ve doğal özelliğinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Sebum fazlası ile oluşan ciltteki parlamayı kontrol altına alır Aynı zamanda cildin yatışmasına da katkı sağlar. Cildimizin ihtiyacı olan nemi karşılar. İyileştirici özelliği ile sıcaklık değişimine bağlı ciltte kuruma ve kızarıklığa karşı cildi besler. Tüm cilt tiplerinin kullanabilmesi ise büyük bir avantajdır.

 

Yüz Temizleme Köpüğü

İçerisinde bulunan cadıfındığı bitkisi sayesinde ciltte oluşan pürüzlerin ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Aloe vera, kekik ve defne ile cildi destekler ve kurutmadan derinlemesine temizler. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından, yağlı, sivilce oluşumuna yatkın ve sivilceli ciltler üzerinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kullanılmaya başladıktan 4 hafta sonra ciltteki yağlanmayı alın bölgesinde %42,20, yanak bölgesinde %47,52 oranında azalttığı, klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Nasıl Kullanılmalı?

  • Yeterli miktarda elinize alıp yüzünüze uygulayın
  • Ardından bol su ile durulayın
  • Daha etkili bir sonuç almak için sabah akşam düzenli olarak kullanmanız tavsiye edilmektedir

 

Cadıfındığı Toniği

Tonik, ciltteki su kaybının önlenmesini ve cildin derinlemesine temizlenerek nemlendirilmesine yardımcı olan bir cilt bakım ürünüdür. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken sebum fazlası nedeniyle oluşan parlamayı kontrol altına alır. Ciltteki siyah noktaların ve aknelerin oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Bu etkileri görebilmek için tamamen doğal formüle sahip olan Cadıfındığı ürünlerini kullanmalısınız.

 

Parlama Kontrolü Yüz Toniği

Ürün gücünü Cadıfındığı ve beraberindeki birçok faydalı bitkiden alır. Nemlendirici özelliği bulunan Cadıfındığı bitkisinin yanı sıra kekik ve aloe vera içeren bu tonik, cildi kurutmadan derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken sebum fazlasıyla oluşan parlamayı dengeler. 4 hafta sonunda ciltteki yağlanmayı, alın bölgesinde %42,20, yanak bölgesinde %47,52, çene bölgesinde %40,66 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Nasıl Kullanılmalı?

  • Pamuk üzerine yeterli miktarda spreylenen ürünü göz çevrenizin dışına uygulayın
  • Dairesel hareketlerle cilde iyice yedirin
  • Kullanım sonrasında durulanmasına gerek yoktur
  • Günlük kullanıma uygundur

 

Cadıfındığı’nın ne olduğundan, faydalarından ve ne işe yaradığından bahsettik. Yazımızı bitirmeden önce son bir uyarıda bulunacağız. Cadıfındığı kullanırken beklenmedik bir etki ile karşı karşıya kalırsanız, kullanmayı bırakıp uzman bir doktora danışmalısınız.

 

Kaynakça:

1-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214789/

2-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22434718/

3-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8329415/

4-https://www.ema.europa.eu/en/documents/mrl-report/hamamelis-virginiana-summary-report-1-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf

5-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9220085/

Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X