fbpx
300 TL ve Üzeri Alışverişlerinize KARGO BEDAVA! + Yeni Üyelere %20 İndirim Hediye!

Sağlıklı Yaşamın Doğal Güzelliği

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır? Gözenek Neden Oluşur?

Sağlıklı ve estetik bir cilt görünümü için, cilt gözeneklerinin durumu oldukça önemlidir. Çeşitli etkilerden dolayı, genişleyen gözenekler herhangi bir sağlık sorununu işaret etmese de estetik görüntü konusunda pek istenen bir durum değildir. Zaten bu nedenle benzer sorunlar yaşayanlar çeşitli gözenek sıkılaştırıcı ürünler kullanmayı ve farklı sıkılaştırma yöntemlerine başvurmayı tercih ederler. Peki gözenek neden oluşur? Ciltteki gözenekler neden genişler? En önemlisi de ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır? 

Kozmetik açıdan bu tip bir sorunla karşılaşanların aklındaki soruları gidermeye çalışacağımız bir rehber hazırladık. Hadi gelin soruların cevaplarını verelim.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır

Gözenekler Neden Genişler?

Aslında ciltte gözenek yapısı, olması gereken doğal bir yapıdır. Ayak taban bölümleri ve avuç içleri hariç olmakla beraber geri kalan cilt bölümlerinde minik kıllar yer almakta.

Her bir kıl kökünün dip bölümünde ise gözenekler bulunur. Bu gözenekler, iki yönlü bir yarar sağlar. Bir yandan cildin dışarıdan oksijen alması sağlanırken bir yandan da bu gözenekler kullanılarak belirli vücut sıvılarının da alt katmanlardan üste doğru çıkması sağlanır.

Tüm bu gözenekli yapının özellikle sebum sıvısının yayılmasında etkisi büyüktür. Doğal yapıya baktığımız zaman, bu gözeneklerin olmazsa olmaz olduğunu görürüz.

Fakat zaman zaman, birazdan da söz edeceğimiz etkilere de bağlı olarak, gözeneklerde genişlemeler meydana gelir. Aslında kıl foliküllerinin hacmi kadar yuvalar şeklinde olmasını beklediğimiz gözeneklerin genişlemesi, ciltte pürüzlü bir görüntü ve kozmetik açıdan istenmeyen bir yapı oluşmasına neden olur.

Başta da belirttiğimiz gibi aslında gözeneklerin genişlemesi bir sağlık problemi değil de bir kozmetik sorundur. Gözenek yapısını anladığımıza göre artık nedenlere geçiş yapabiliriz.

 

Gözeneklerin Genişlemesindeki Temel Neden

Cildinizin ürettiği sebum sıvısı fazlalaştığında ve gerekli temizleme ya da bakım yapılmadığında, fazla yağ gözeneklerde sıkışır. Bunun yanında yeterli bakımın yapılmadığı ciltlerde kir ve kalıntılar da gözeneklerde birikmeye başlar, tıkanıklığa neden olur. Bu etkiyle beraber gözenekler zaman içerisinde genişler.  (1)

Gözeneklerin genişlemesindeki nedenler arasında en sık karşılaşılan neden budur diyebiliriz. Ama tabii ki bunun dışında nedenler de var. Dilerseniz Gözenek neden genişler sorusunu diğer nedenlerle beraber biraz daha açalım.

Cildin Esnekliğini Kaybetmesi: Zaman içerisinde cilt elastikiyetini kaybedebilir. Elastikiyetini kaybeden ciltte de gözeneklerin büyümeye başladığı görülebilir.

Doğru Bakım ve Makyaj Malzemelerinin Kullanılmaması: Kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanılması ve bunların doğru bir şekilde temizlenmemesi, gözeneklerin zaman içerisinde genişlemesine neden olan başka bir faktördür.

Aşırı Güneşte Kalmak: Herhangi bir güneş koruyucu kullanmadan aşırı derecede güneşte kalmaya bağlı olarak da gözenekler genişleyebilir. Burada UV ışınların etkisinin de büyük olduğunu söylemek lazım.

Genetik: Bazı genetik faktörler, kişilerin cildinde gözeneklerin daha geniş olmasına ya da genişlemeye meyilli olmasına neden olabilir.

Yaşlılık: Yaş aldıkça ciltte bir elastikiyet kaybı yaşanmaya başlar. Cildiniz belli noktalardan sarkabileceği gibi gözeneklerde genişlemeler de yaşanabilir.

Fazla Kilo: Fazla kilo ve aşırı yağlanma da yine gözeneklerin genişlemesine etki eden faktörler arasında sayılabilir.

Alkol ve Sigara Gibi Sağlığa Zararlı Ürünler Kullanmak: Bu tür ürünlerin cilt üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinmekte. Özellikle cildin elastikiyetinin kaybedilmesine neden oldukları için cilt gözeneklerinin genişlemesi sorununa da yol açabilirler.

Gözenekler neden olur daha doğrusu gözenekler neden genişler sorusunun cevabını aktardığımızı düşünüyorum. Peki gözenekleri yeniden sıkılaştırmak adına neler yapabiliriz? Biraz da bundan söz edelim.

 

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Gözenekleri sıkılaştırmak için farklı bir çok yöntem ve uygulama var. Uzmanlar tarafından uygulanabilecek olan yöntemler bir yana, daha sıkı bir cilt ve daha sıkı gözenekler için ekstra önerilerde de bulunabiliriz. Bu önerilerle ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır değerlendireceğiz.

 

Yüzünüzü Yıkamanız Gerek

Ciltteki gözenekleri daha fazla genişletmemek adına ilk yapacağınız işlem yüzünüzü düzenli olarak yıkamak olacaktır. Günde iki defa olacak şekilde mutlaka yüzünüzü bol suyla yıkamanız önerilir. Zira fazla yağ ve yüzde kalan kirlerin bu şekilde temizlenmesini sağlarsınız.

 

Su Bazlı Doğal Temizleyiciler Kullanmak

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırma konusunda su bazlı tonikler ve temizleyiciler de etkilidir. Doğal bitki özlerinden yapılan birçok ürün hem cildi temizleyici bir etki göstererek kirlerden arınmasını sağlar hem de cildi nemlendirerek sıkılaştırıcı bir etki ortaya koyar. Ama burada seçilecek ürünün doğal ve etkili olmasına ve su bazlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yağ temelli temizleyici ürünlerde gözenekler yine yağ ile kapatılmış olur.

Gül Kürü Yüz Temizleme Köpüğü

Cildinize zarar vermeyecek özel, narin köpük formuyla rahat kullanım imkanı sunan Gül Kürü Canlandırıcı Yüz Temizleme Köpüğü, cildinizi arındırır ve yaşlanmaya karşı cildinizi korumaya yardımcı olur. İçeriğinde yer alan tamamen doğal Isparta gül esansı ve doğal aloe vera, cildinizi yatıştırma konusunda da etkilidir.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Yeteri kadar elinize alın ve yüzünüze masaj yaparak yedirin.
 • Bir süre sonra da bol suyla durulama yapın.
 • Göz çevresi dışında kullanımının önerildiğini de unutmayın.

Gül Suyu Bazlı Makyaj Temizleme Suyu

Tamamen doğal Isparta gül suyu içeren yapısı ile cildinizi arındırıcı ve canlandırıcı bir etki gösterir. Cildinizi sıkılaştırmaya da yardımcı olur. PEG, EDTA Polisorbat gibi kimyasallar ya da boyar madde ve silikon gibi sert maddeler içermez. Böylece cildiniz tahriş olmadan arındırılmış olur.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Cildiniz için yeteri kadar Gül Kürü Gül Suyu Bazlı Doğal Micellar Makyaj Temizleme Suyunu bir makyaj temizleme pedine dökün.
 • Dairesel hareketlerle cildinize uygulayın.
 • Sürdükten sonra yıkamanıza gerek yoktur.

Otal Arındırıcı Yüz Temizleme Köpüğü

Tamamen vegan formülünde yer alan kekik hidrosolü ve defne yaprağı hidrosolü ile cildinizin nemini kaybetmeden cildinizdeki, ölü deriyi, yağı ve kiri derinlemesine temizler. Ayrıca sebum miktarının dengelenmesinde ve cildinizde fazla sebuma bağlı olarak oluşan pürüzlerin giderilmesine de yardımcıdır.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Köpük formunda olduğu için kullanımı da oldukça basittir.
 • Yeteri miktarda elinize alın ve yüzünüze yedirerek sürün.
 • Sonrasında bol suyla cildinizi durulayın.
 • Cilt bakım rutininize eklemeniz ve düzenli kullanmanız, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Güneş Koruyucu Kullanmak

UV ışınların cilt gözenekleri üzerinde etkisinden söz etmiştik. Cilt gözeneklerinim yapısında bozulmaya neden olarak, gözeneklerin genişlemesi sorununu ortaya çıkarabilir. UV ışınların ayrıca cildin nemini azaltma ve nem dengesini bozma gibi bir yönü de vardır. Bu olumsuz etkilerden sıyrılmak adına, özellikle yaz mevsimlerinde ve güneşe maruz kalacağınız zamanlarda güneş koruyucu kremler kullanmanız önerilir.

 

Sıkılaştırıcı Maskeler Uygulamak

Ciltteki gözenekleri sıkılaştıracak ve cildi besleyecek olan bakım maskelerini de uygulayabilirsiniz. Tabii ki bu şekilde gözeneklerin tamamen sıkılaşmasını sağlamak çok mümkün değil ama daha da genişlemesi önleneceği gibi, zaman içerisinde bir sıkılaşma etkisi de ortaya çıkacaktır.

%100 Doğal Gül Suyu

Isparta’nın “Rosa damascena” güllerinden üretilen tamamen doğal ve tamamen vegan gül suyu, cildinizi canlandırıcı ve sıkılaştırıcı bir etki gösterir. Ayrıca cildinize güllerden gelen ferahlığı ve güzel kokuyu da verir.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Herhangi bir makyaj temizleme pedi ya da pamuk üzerine yeteri miktarda sıkın.
 • Cilde uygulayın. Sonrasında herhangi bir durulama işlemine gerek yoktur.

 

Makyaj Malzemelerini Dikkatli Kullanmak

Nedenler kısmında söylemiştik. Kalitesiz makyaj malzemeleri kullanılması ve en önemlisi de makyajın temizlenmemesi, cilt gözeneklerinde tıkanmalara neden olabilir. Tıkanma nedeniyle de zaman içerisinde gözeneklerde genişleme olacaktır. Bu sorunu engellemek adına hem kaliteli makyaj malzemeleri kullanmalı hem de düzenli olarak makyajınızı temizlemelisiniz.

Otal Parlama Kontrolü Yüz Toniği

Tamamen vegan Otal parlama kontrolü yüz toniği, bileşiğinde yer alan cadı fındığı hidrosolü, kekik hidrosolü, tamamen doğal aloe vera özsuyu ve defne yaprağı hidrosolü sayesinde cildinizi kurutmadan temizlenmesini sağlar. Ayrıca sebum dengesi için de yardımcı olur ve cildinizde sebum fazlalığı nedeniyle oluşmuş kötü görüntünün önüne geçilmesini sağlar.

Nasıl Kullanılmalı?

 • Bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.
 • Göz çevresine uygulamamanız gerektiğini belirtelim.
 • Sürdükten sonra durulamaya da gerek yoktur.

 

Doğru ve Sağlıklı Beslenme

Cilt sıkılaştırıcı kremler, losyonlar ya da dışarıdan yapacağınız bakımlar bir tarafa genel olarak cilt sağlığınız için beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekir. Besin değeri yüksek besinleri tüketmeli, aşırı yağ içeren besinlerden uzak durmalı ve mutlaka su tüketimine de dikkat etmelisiniz. Yeteri miktarda su tüketimi, cildin sıkılaşmasına yardımcı olacak ve nemini korumada da etkili olacaktır. Dışarıdan cilt bakımına önem verdiğiniz kadar, içerden yani beslenme açısından da sağlıklı olmanız gerekiyor.

Ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır sorusunu sorduğumuz bu noktada saydığımız öneriler, cildinizin daha sağlıklı bir şekilde gözükmesini sağlayacağı gibi zamanla cildinizin sıkılaşmasını sağlayacak olan önerilerdir.  Cildinizdeki gözeneklerinizde aşırı genişleme varsa ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız, çözüm noktasında medikal yöntemler için bir uzmana başvurmanız gerekebilir. Konu hakkında bir uzmana danışabilir ve bunun sonucuna göre farklı tedaviler kullanmayı da deneyebilirsiniz.

 

Kaynakça

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26918966/
Yorum Yazın

world
axess
maximum
bonus
advantege
paraf
visa
mastercard

© 1955-2024 Otacı. Tüm hakları saklıdır.

X